ATEST Ochrona Pracy

19 kwietnia 2024 r.

[Prenumerata] [Spis treści]     

Atest Ochrona Pracy

Indeks tematyczny

"Ważne problemy bhp" to indeks zagadnień bhp, o które najczęściej pytają internauci i czytelnicy naszego czasopisma. Hasłom w indeksie są przyporządkowane artykuły zamieszczane w naszym serwisie internetowym. Lista artykułów uporządkowana jest od najnowszego do najstarszego.

Wypadki

<< Poprzednie   [1-20] [21-40] [41-60] [61-80] [81-100] [101-120] [121-140] [141-160] [161-160]   Następne >>


81. Atest 04/2014: Wypadek przy wykonywaniu działalności gospodarczej
Nie było w sprawie kwestionowane, że zmarły mąż wnioskodawczyni prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą i w chwili wypadku drogowego, w wyniku którego poniósł śmierć, podlegał ubezpieczeniu wypadkowemu z tego tytułu. Wątpliwość dotyczyła jedynie tego, czy wypadek drogowy nastąpił podczas wykonywania zwykłych czynności związanych z prowadzeniem działalności pozarolniczej.

82. Atest 01/2014: Obowiązek zawiadomienia o wypadku przy pracy
Zgodnie z art. 234 § 2 kodeksu pracy (dalej: k.p.) pracodawca jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić właściwego okręgowego inspektora pracy i prokuratora o śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym wypadku przy pracy oraz o każdym innym wypadku, który wywołał wymienione skutki, mającym związek z pracą, jeżeli może być uznany za wypadek przy pracy.

83. Atest 12/2013: Osłona była, ale w innej hali
Do opisanego wypadku doszło w zakładzie zatrudniającym kilkudziesięciu pracowników, zajmującym się produkcją (obróbką) średnich i małych elementów z drewna. Poszkodowany został 66-letni pracownik, który po przejściu na emeryturę został ponownie zatrudniony przez pracodawcę w niepełnym wymiarze czasu pracy. Kwalifikacje poszkodowanego były zbieżne z profilem działalności firmy - w 1965 r. ukończył szkołę zasadniczą w zawodzie stolarza, kilkanaście lat później uzyskał w tym zawodzie uprawnienia mistrzowskie. Cały okres aktywności zawodowej przepracował, z niewielkimi przerwami, w wyuczonym zawodzie - do dnia wypadku bezurazowo - pisze Andrzej Nowak.

84. Atest 09/2013: Niewłaściwa obsługa kombajnu zbożowego
Przyczynami wypadków w rolnictwie często są niewłaściwe zachowania wynikające z braku świadomości występowania zagrożeń, nadmierny pośpiech, brawura, niedbalstwo, a nawet świadome ignorowanie zagrożeń, szczególnie przy prostych, rutynowych czynnościach. Większość wypadków przy pracach rolniczych wiąże się też z przyczynami technicznymi, z których najpoważniejsze to brak zabezpieczenia osłonami elementów i podzespołów ruchomych i wirujących części maszyn. W opisanym przypadku nie brakowało wprawdzie osłony, ale nie opuszczono jej, co doprowadziło do poważnych skutków - piszą Tomasz Busza i Piotr Kaczmarek.

85. Atest 08/2013: Szczęśliwi pracują bezpieczniej
Ludzie popełniają z powodu nieuważności, zapominania i "wyłączenia" świadomości również wiele innych niebezpiecznych błędów, wskutek których tracą zdrowie, a zdarza się, że również i życie. Szczegółowe opisy tych ostatnich można znaleźć w protokołach wypadkowych. Badania wypadków dostarczają niepokojących danych o związku między roztargnieniem a doznawaniem urazów. W następstwie roztargnienia ludzie zmieniają kolejność czynności, wykonują czynności niepotrzebne, a opuszczają potrzebne, poruszają się za szybko lub za wolno, nie dostrzegają pogorszonego stanu bezpieczeństwa, a w sytuacjach zagrożenia realizują czynności oraz operacje zaprojektowane do stosowania w warunkach pełnego bezpieczeństwa - pisze prof. Ryszard Studenski.

86. Atest 07/2013: Powiadomienie o wypadku
Odpowiedzi redakcji

87. Atest 07/2013: Winę trzeba niezbicie udowodnić - polemika
"W postępowaniu powypadkowym realne znaczenie dla ustalenia okoliczności i przyczyn zdarzenia ma tylko to, co można niezbicie udowodnić. Doświadczenia, wiedza, przekonania i przeczucia osoby prowadzącej nie mają znaczenia" - między innymi ta teza z rozważań Bogdana Solawy, zamieszczonych w artykule "Winę trzeba niezbicie udowodnić" (ATEST 4/2013), skłoniła naszego czytelnika do ostrej polemiki.

88. Atest 04/2013: Winę trzeba niezbicie udowodnić
W postępowaniu powypadkowym realne znaczenie dla ustalenia okoliczności i przyczyn zdarzenia ma tylko to, co można niezbicie udowodnić. Doświadczenie, wiedza, przekonania i przeczucia osoby prowadzącej postępowanie nie mają znaczenia - pisze Bogdan Solawa.

89. Atest 02/2013: Wypadki z udziałem robotów przemysłowych
Roboty przemysłowe znajdują coraz szersze zastosowanie w przemyśle. Stosowane są głównie do wykonywania powtarzalnych czynności wymagających dużej precyzji, tj. np. spawania i zgrzewania. W przeciwieństwie do ludzi roboty się nie męczą i mogą pracować 24 godziny na dobę, także w warunkach szkodliwych dla zdrowia ludzkiego. Nazwa robot pochodzi z opublikowanego w 1920 r. utworu czeskiego pisarza Karela Čapka. Wyobrażano sobie wtedy roboty jako inteligentne humanoidalne maszyny nieposiadające żadnych ludzkich uczuć, wykorzystywane do wykonywania różnych ciężkich robót. Obecnie prowadzi się również badania nad robotami humanoidalnymi, ale są to konstrukcje prototypowe, niestosowane w przemyśle - pisze Adrian Kampa.

90. Atest 07/2012: Wypadek przy obsłudze węzła betoniarskiego
Do ciężkiego wypadku przy pracy doszło w zakładzie produkcji elementów budowlanych oraz betonu na skutek zaniedbań wynikających z nieprzestrzegania przepisów bhp.

91. Atest 06/2012: Znowu upadek z wysokości
Podczas wykonywania prac, około godziny 11.50 pracownik spadł z wiatrołapu po lewej stronie wejścia do budynku, z wysokości 3,7 m na podłoże - wjazd do garaży - wyłożone betonową kostką. Poszkodowanego odnalazł jego współpracownik. W wyniku upadku poszkodowany doznał urazu czaszkowego i stracił przytomność - pisze Wojciech Dębski.

92. Atest 05/2012: Czy tylko alkohol?
Autor, Waldemar Spólnicki, na podstawie ustaleń Państwowej Inspekcji Pracy, Urzędu Dozoru Technicznego i zespołu powypadkowego opisuje wypadek zbiorowy podczas wykonywania robót montażowych na budowie Zintegrowanego Centrum Komunikacji w Poznaniu. Jest to jedna z inwestycji EURO 2012.

93. Atest 11/2011: Wypadek w drodze "do" lub "z" pracy
Odpowiedzi redakcji

94. Atest 10/2011: Apel o skuteczną prewencję wypadkową
List do redakcji

95. Atest 07/2011: Cd. wypadków w drodze do/z pracy
Odpowiedzi redakcji

96. Atest 04/2011: Ciemna strona techniki
Powstawania katastrof nie da się zablokować, ponieważ systemy społeczno-techniczne, dotąd wolne od katastrof, mają ukryty potencjał destrukcyjny, oczekujący na sprzyjające warunki do wyzwolenia zmagazynowanej energii. Potencjał ten pozostaje do czasu katastrofy nierozpoznany. Potrafimy zapobiegać takim katastrofom, jakie już się wydarzyły i były badane.

97. Atest 03/2011: W jak wypadek przy pracy
Pierwszą częścią artykułu "W jak wypadek przy pracy" rozpoczynamy nowy cykl: ABC BHP. Nasi autorzy, opracowując poszczególne hasła, będą omawiać najważniejsze dla służby bhp pojęcia, wymagania prawne, obowiązki, dokumenty. Powstanie w ten sposób kompendium wiedzy niezbędne dla początkujących behapowców i przydatne dla zaawansowanych. Tworzymy nowe, branżowe ABC, choć artykuły nie będą ukazywać się w kolejności alfabetycznej.

98. Atest 03/2011: Wypadki w rolnictwie (cz. 1)
W pierwszej części artykułu poświęconego wypadkom w rolnictwie Leszek Pysznik przedstawia dane statystyczne zebrane przez Państwową Inspekcję Pracy w latach 2005-2010, dotyczące podmiotów gospodarczych prowadzących działalność rolniczą. W drugiej części omówione zostaną zebrane przez PIP dane dotyczące najczęstszego miejsca wypadku (miejsce uprawy lub hodowli) oraz grupy wypadków przy maszynach i urządzeniach rolniczych.

99. Atest 02/2011: Rodzina otrzymuje odszkodowanie
Odpowiedzi redakcji

100. Atest 01/2011: Wypadki w budownictwie
Zamieszczamy pierwszą część analizy wypadków przy pracy w budownictwie, przygotowanej dla ATESTU przez Departament Nadzoru i Kontroli Głównego Inspektoratu Pracy. Jak wynika z danych PIP, w ubiegłym roku zauważalnie zmalała - na szczęście - liczba wypadków w tej branży. Jednak na budowach (i we wszystkich miejscach pracy) nie należy polegać na szczęściu. Trzeba organizować prace bezpiecznie i prowadzić je z wyobraźnią, dążąc do wyeliminowania powtarzających się od lat nieprawidłowości, które - jak wynika z poniższego artykułu - są najczęstszymi przyczynami wypadków.


<< Poprzednie   [1-20] [21-40] [41-60] [61-80] [81-100] [101-120] [121-140] [141-160] [161-160]   Następne >>

 
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2024

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58382430