ATEST Ochrona Pracy

Wirtualne muzeum bhp

Sortowanie alfabetyczne.

Historia bhp

Stowarzyszenia służby bhp

Historia OSPSBHP spisana przez J. Polaczek

Historia Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby Bezpieczeństwa i Higieny Pracy opisana na podstawie zachowanych dokumentów i wspomnień przez Jadwigę Polaczek, byłego sekretarza stowarzyszenia (w roku 1995), i od października 1995 r. do 2007 r. prezesa Zarządu Głównego OSPSBHP.

 Dodano: 2015-06-26

 

[1]...     [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12][13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21]      ...[26]

  Strona 11      Strona 13  

Na posiedzeniu nie wszyscy prezesi oddziałów byli obecni. Sekretarz Halina Zawiałow wystąpiła z zapytaniem o przyczynę nieobecności na posiedzeniu i wtedy okazało się, że po zablokowaniu kont bankowych niektóre oddziały zaprzestały swojej działalności; były to np. oddziały w Rzeszowie, Zamościu, Chełmie, Radomiu, Staszowie, Piotrkowie Trybunalskim.  

W taki sposób z 20 oddziałów zostało lub mniej trudno było dokładnie zapisać tak ogromne zaniedbania, fikcje i bałagan w Zarządzie Głównym.  

W dniu 7 stycznia zostały wpisane zmiany osobowe w Zarządzie Głównym i zmiana siedziby stowarzyszenia, rejestracja znowelizowanego statutu, nadanie przez Urząd statystyczny nr regonu i dopiero mając te dokumenty przystąpiliśmy do odblokowania kont bankowych oddziałom. Ogrom pracy wykonał skarbnik ZG Pan Wiesław Śliwa, który napisał dziesiątki różnych pism do banków, lecz ciągle potrzebne były nowe załączniki. Każdy z banków żądał innych danych, lecz najtrudniejsze do odblokowania było konto bankowe w Katowicach, trwało około 2 lat.  

 

Na posiedzeniu 11 kwietnia 1996 r. które odbyło się w Karpaczu obecni byli przedstawiciele PIP, prasy i telewizja lokalna. Na tym spotkaniu podjęto uchwałę o powołanie w skład Rady Ochrony Pracy członka zarządu.  

5 lutego 1997 r. zostało podpisane porozumienie z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy o współpracy. Porozumienie zostało spisane na wołowej skórze, aby ciągle o nim pamiętano. Był to pomysł Mirka Obremskiego, który bardzo się wszystkim podobał.  

Uroczystość odbyła się w Warszawie w siedzibie CIOP i miała bardzo uroczysty charakter co było zasługą prof. Danuty Koradeckiej, której mądrość, poczucie humoru i takt jest niepodważalnym atutem w każdej dziedzinie naukowej i prywatnej. W treści porozumienia czytamy:  

Strony porozumienia wyrażają zgodnie wolę wspólnego kształtowania bezpiecznych i ergonomicznych warunków pracy oraz ochrony człowieka w środowisku pracy postanawiają współpracować w zakresie:  

   1. integracji środowiska zawodowego działającego na rzecz bezpieczeństwa i higieny pracy  

      a. kształtowania i przestrzegania zasad i etyki zawodowej  

      b. podnoszenia kwalifikacji i umiejętności zawodowych członków Stowarzyszenia  

      c. uczestnictwa specjalistów Instytutu w Zespołach Stowarzyszenia weryfikujących kwalifikacje zawodowe pracowników  

      d. identyfikacji występujących zagrożeń na stanowisku pracy  

      e. oceny poziomu ryzyka zawodowego  

      f. opracowania programów poprawy warunków pracy  

   2. Tworzenie sieci specjalistów - korespondentów CIOP  

   3. Kształcenie specjalistów Stowarzyszenia w ramach Centrum Edukacyjnego CIOP, oraz wprowadzenia dla członków Stowarzyszenia priorytetów w korzystaniu z kursów, seminariów, materiałów edukacyjnych i wydawnictw CIOP  

   4. Propagowanie problematyki ochrony pracy oraz realizacji wspólnych przedsięwzięć  

 

         Podpis:  

         CIOP Stowarzyszenie  

         Prof.,dr.hab.med. Danuta Koradecka Prezes Jadwiga Polaczek  

         dr. Krystyna Łabaczewska Mirosław Obremski

 
  Strona 11   - 12 - Strona 13