ATEST Ochrona Pracy

Wirtualne muzeum bhp

Sortowanie alfabetyczne.

Historia bhp

Stowarzyszenia służby bhp

Historia OSPSBHP spisana przez J. Polaczek

Historia Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby Bezpieczeństwa i Higieny Pracy opisana na podstawie zachowanych dokumentów i wspomnień przez Jadwigę Polaczek, byłego sekretarza stowarzyszenia (w roku 1995), i od października 1995 r. do 2007 r. prezesa Zarządu Głównego OSPSBHP.

 Dodano: 2015-06-26

 

[1]...     [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18][19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26]      

  Strona 17      Strona 19  

7 kwietnia 2000 r. w Warszawie świętowaliśmy Jubileusz 50-lecia Centralnego Instytutu Ochrony Pracy. Z tej okazji na ręce prof. Danuty Koradeckiej złożyliśmy gratulacje dla wszystkich pracowników CIOP i wręczyliśmy puchar wykonany na tą okoliczność w Hucie Szkła Kryształowego w Szklarskiej Porębie.  

 

28 kwietnia 2000 r. następne spotkanie Zarządu Głównego, GKR, GSK i prezesów oddziałów w Podlesicach koło Kroczyc, w zajeździe "JURAJSKI".  

Organizatorem tego spotkania był nieżyjący już dziś Jan Polak zatrudniony w International Paper - Klucze S.A., któremu udało się zainteresować tym spotkaniem zarząd tegoż zakładu. Dyrektor Marek Ściążko zaproponował nam spotkanie z zarządem i związkami zawodowymi IP Klucze. W odpowiedzi na tę propozycję Zarząd Główny zaprosił dyrektora z osobami towarzyszącymi na nasze uroczyste posiedzenie, na którym powołano Oddział w Stargardzie Szczecińskim.  

W dniach 14-16 lipca 2000 r. w Karpaczu zarząd spotkał się z zastępcą okręgowego inspektora pracy Markiem Węgrzynem i kierownikiem oddziału PIP Leszkiem Mandrakiem. Zaproszenie nasze przyjął też redaktor Naczelny ATESTU Jerzy Knyziak. Tematem posiedzenia było omówienie działalności służby bhp w świetle krytycznej kontroli PIP. Marek Węgrzyn powiedział: "przecież nie wszyscy behapowcy pracują źle", co zresztą jest oczywiste i zgodne z prawdą.  

Lesław Mandrak mówił o komisjach bhp - jeśli przewodniczą im kierownicy zakładów, to są to ciała martwe, a największą pracę wykonują pracownicy służby bhp.  

Redaktor Knyziak powiedział m.in., że w służbie bhp brak jest weryfikacji i oceny, a diagnozę Państwowej Inspekcji Pracy należy wykorzystać w kierunku poprawienia swojej wiedzy. Poinformował, że w miesięczniku nr 7/2000 ukazała się informacja o zarejestrowaniu w Sądzie w Warszawie Związku Zawodowego Inżynierów i Techników BHP z przewodniczącym Wacławem Gudalewiczem.  

Prezes Jadwiga Polaczek poinformowała o problemie reprezentowania stowarzyszenia przez Wacława Gudalewicza w Komisji Certyfikacji w CIOP.  

Po ożywionej dyskusji podjęto 3 ważne uchwały:  

   1. w sprawie cofnięcia W. Gudalewiczowi uprawnień do reprezentowana stowarzyszenia w zespole do spraw normalizacji i certyfikacji w CIOP,  

   2. upoważnienia Anny Jarzębskiej do reprezentowania stowarzyszenia w komisji Normalizacji i Certyfikacji w CIOP.  

   3. w sprawie nadania osobowości prawnej oddziałom w Stargardzie Szczecińskim i Krakowie.

 
  Strona 17   - 18 - Strona 19