ATEST Ochrona Pracy

Wirtualne muzeum bhp

Sortowanie alfabetyczne.

Historia bhp

Stowarzyszenia służby bhp

Historia OSPSBHP spisana przez J. Polaczek

Historia Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby Bezpieczeństwa i Higieny Pracy opisana na podstawie zachowanych dokumentów i wspomnień przez Jadwigę Polaczek, byłego sekretarza stowarzyszenia (w roku 1995), i od października 1995 r. do 2007 r. prezesa Zarządu Głównego OSPSBHP.

 Dodano: 2015-06-26

 

[1]...     [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19][20] [21] [22] [23] [24] [25] [26]      

  Strona 18      Strona 20  

W październiku 2000 r. mija 5 lat od chwili przyjęcia funkcji prezesa przez Jadwigę Polaczek, dlatego w dniu tym odbyło się kolejne spotkanie w Ostrowie Wlkp. Tematem spotkania było m.in.  

   a. omówienie systemu oceny ryzyka zawodowego,  

   b. podjęcie problemu certyfikacji pracownika służb bhp,  

System oceny ryzyka zawodowego omówił zaproszony na spotkanie dr Jerzy Karczewski. Podjęto uchwałę powołania zespołu ds. weryfikacji kompetencji pracowników służb bhp. W skład zespołu powołano:  

   1. Anna Jarzębska,  

   2. Marian Hawrysczyszyn,  

   3. Jarosław Łucka,  

   4. Stanisław Stadle,  

   5. Józef Witczak,  

   6. Henryk Karczowski.  

 

21 marca 2001 r. w Przesiece koło Jeleniej Góry odbyło się posiedzenie Zarządu Głównego, GKR, GSK oraz prezesów oddziałów, na którym dyskutowano o sprawach finansowych, organizacyjnych, a najważniejszą była dyskusja i wnoszone uwagi do zmian w kodeksie pracy. Uwagi członków stowarzyszenia przekazane zostały do MPiPS. Przekazane uwagi nigdy nie były tematem posiedzenia w ministerstwie.  

Na spotkaniu tym powołano również oddział w OPOLU. Prezes oddziału Piotr Lochman.  

 

7 kwietnia 2001 r. członkowie Zarządu Głównego zostali zaproszeni przez dyrektora Pionu Organizacji i Bezpieczeństwa do złożenia wizyty w Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie w celu oceny warunków pracy w związku z ubieganie się przez zakład o tytuł "Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej". 0cena nasza była pozytywna.  

 

26-27maja 2001 r. w Juracie koło Gdańska odbyło się walne zebrania sprawozdawczo-wyborcze w oddziale gdańskim. Zarząd Główny korzystając z tego zaproszenia zorganizował posiedzenie prezydium Zarządu Głównego. Prezes ZG wysoko oceniła pracę oddziału w Gdańsku i wręczyła prezesowi Stanisławowi Stadlerowi statuetkę z napisem "Za zasługi w pracy prezesa oddziału na rzecz stowarzyszenia przez dwie kadencje".  

Wielu członków oddziału otrzymało odznaczenia "Za Zasługi dla Ochrony Pracy".Członkowie Prezydium Zarządu Głównego postanowili okresowo zaniechać występowania z wnioskiem do Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji w sprawie przyznania naszemu stowarzyszeniu uprawnień do certyfikacji pracowników służby bhp ze względu na zbyt wysokie koszty z tym związane.  

 

28 września 2001 r. w zielonogórskiej Palmiarni odbyło się uroczyste posiedzenie Zarządu Głównego z okazji połowy kadencji Zarządu Głównego z udziałem zaproszonych gości i delegatów oddziałów. Honorowym gościem był Główny Inspektor Pracy Tadeusz Zając i Danuta Augustyńska, reprezentująca Centralny Instytut Ochrony Pracy. Na tym uroczystym posiedzeniu Główny Inspektor Pracy wręczył odznaczenia "Za Zasługi Dla Ochrony Pracy":  

   1. Okręgowemu Inspektorowi Pracy Bożenie Walczak-Siwek,  

   2. Barbarze Otto,  

   3. Irenie Bobrowskiej,  

   4. Przemysławowi Musiałowiczowi,  

   5. Hance Szczepińskiej,  

   6. Teresie Walędziak,  

   7. Andrzejowi Wdowiakowi,  

   8. Markowi Nościuszowi.  

Najważniejszym wydarzeniem tegoż posiedzenia było jednak podpisanie przez Państwową Inspekcję Pracy oraz ogólnopolskie Stowarzyszenia Pracowników Służby Bezpieczeństwa i Higieny Pracy "Deklaracji współpracy" na rzecz zapewnienia skutecznej ochrony człowieka w środowisku pracy i kształtowania bezpiecznych warunków pracy.

 
  Strona 18   - 19 - Strona 20