ATEST Ochrona Pracy

Wirtualne muzeum bhp

Sortowanie alfabetyczne.

Historia bhp

Stowarzyszenia służby bhp

Historia OSPSBHP spisana przez J. Polaczek

Historia Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby Bezpieczeństwa i Higieny Pracy opisana na podstawie zachowanych dokumentów i wspomnień przez Jadwigę Polaczek, byłego sekretarza stowarzyszenia (w roku 1995), i od października 1995 r. do 2007 r. prezesa Zarządu Głównego OSPSBHP.

 Dodano: 2015-06-26

 

[1]...     [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20][21] [22] [23] [24] [25] [26]      

  Strona 19      Strona 21  

12 grudnia 2001 r. na posiedzenie Zarządu Głównego w Przesiece koło Jeleniej Góry zaproszeni zostali inspektorzy pracy i władze miasta Jeleniej Góry, które reprezentowała sekretarz miasta Ewa Bajurny. Na tym posiedzeniu powołano Oddział w Lesznie. Prezes Ryszard Łubniewski.  

 

8 marca 2002 r. w Głównym Inspektoracie Pracy w Warszawie odbyło się kolejne spotkanie Zarządu z Głównym Inspektorem Pracy - Tadeuszem Zającem, który omówił wizję współpracy po podpisaniu porozumienia. Mówił o wynikach kontroli i szkoleniach, jak również zobowiązaniu inspektorów PIP do udzielania pomocy pracownikom służby bhp.  

Omówił proponowane zmiany do kodeksu pracy.  

Na tym posiedzeniu powołano oddział w Łodzi. Prezes Ryszard Juchnowicz.  

Po zakończonym posiedzeniu wszyscy obecni na spotkaniu ok. 30 osób mieli możliwość zwiedzania pałacu prezydenckiego.  

 

31 maja-1 czerwca 2002 r. spotykamy się w Zakopanem. Zaproszonymi gośćmi byli:  

   1. Bożena Borys-Szopa - przewodnicząca ROP przy Sejmie RP,  

   2. Tadeusz Zając - Główny Inspektor Pracy,  

   3. Janusz Maliga - Dyrektor Okręgowego Urzędu Dozoru Górniczego,  

   4. Jerzy Knyziak - Redaktor Naczelny Atest-Ochrona Pracy.  

Prezes Zarządu Głównego po powitaniu gości omówiła wyniki kontroli PIP dotyczące pracowników służby bhp, które były gorsze od lat poprzednich, oraz omówiła treść podpisanego porozumienia między przewodniczącym OPZZ Maciejem Manickim a Henryką Bochniarz - przewodniczącą Konfederacji Pracodawców, oraz Cechem Rzemiosł. Porozumienie to było wielce niekorzystne dla służby bhp.  

Główny Inspektor Pracy powiedział m.in.: "Według oceny PIP, stan bhp szczególnie w małych firmach jest niezadawalający i propozycja podniesienia progu, od którego obowiązkiem byłoby zatrudnienie służby bhp jest niekorzystne."  

Przewodnicząca Rady Ochrony Pracy: "Bezpieczne powinny być zasady życia i pracy, ROP apeluje o podjęcie edukacji w zakresie bhp, istnieją już świetnie przygotowane materiały edukacyjne na wszystkich poziomach edukacji. 22 maja ROP krytycznie ocenił propozycje podniesienia progu zatrudniania służby bhp".  

Na tym posiedzeniu powołano oddział w Żywcu. Prezes Edward Borak.  

 

6 grudnia 2002 r. Zarząd Główny zorganizował posiedzenie w Karpaczu. Przybyła nowo powołana Główna Inspektor Pracy Anna Hintz z osobami towarzyszącymi, która powiedziała że podpisane porozumienia będzie przestrzegane z całą starannością.  

 

6 grudnia 2002 r. powołano oddział w Płocku. Prezes Maciej Błaszczak.  

 
  Strona 19   - 20 - Strona 21