ATEST Ochrona Pracy

Wirtualne muzeum bhp

Sortowanie alfabetyczne.

Kalendarium

Rok 2017

Szczyt podsumowujący kampanię „Bezpieczni na starcie, zdrowi na mecie”

 Dodano: 2018-12-03

 

          

      

2017-11-29  

Szczyt podsumowujący kampanię „Bezpieczni na starcie, zdrowi na mecie”  

 

21 i 22 listopada w hiszpańskim Bilbao Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy EU-OSHA zorganizowała kongres podsumowujący kampanię „Bezpieczni na starcie, zdrowi na mecie”, mającą na celu głównie promowanie zdrowego stylu życia pracowników i zmianę ich miejsc pracy w taki sposób, by jak najbardziej służyły zdrowiu pracowników.
Jak podaje EU-OSHA, 27% europejskich pracowników uważa, że po skończeniu 60 roku życia nie będą w stanie wykonywać swej obecnej pracy. To niepokojące, zwłaszcza że w całej Europie wiek przejścia na emeryturę ulega wydłużeniu (wyjątkiem jest Polska).
W podsumowaniu kampanii wzięło udział ponad 350 osób, w tym polityków. Świętowano także dwudziestolecie bohatera kreskówek – Napo. Wysłuchano wykładu profesor Marii Albin z Karolinska Institutet w Sztokholmie pt. „Nierówności zdrowotne w kontekście starzejącej się siły roboczej”. Odbyła się dyskusja panelowa „Skuteczne strategie w promowaniu zrównoważonej pracy i zdrowego starzenia się”, w której uczestniczyli: Sander van Leeuwen (pracownik holenderskiego Ministerstwa Polityki Społecznej i Zatrudnienia, odpowiedzialny za zrównoważone zatrudnienie), Wiking Husberg (finlandzki Minister Polityki Społecznej), Rebekah Smith (Senior Advisor w BUSINESSEUROPE – Konfederacji Europejskiego Biznesu), Francisco Jesús Alvarez Hidalgo (członek Komisji Europejskiej pracujący w komisji ds. zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników), Marian Schaapman (kierowniczka biura ds. warunków pracy w Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych), Victor Santos (koordynator medyczny na terenie Hiszpanii i Portugalii w PSA Group). Jednocześnie odbywały się sesje: „Dobre praktyki w promowaniu zrównoważonych miejsc pracy”, „Rehabilitacja i powrót do pracy”, „20 lat Napo – wszechstronnego partnera w promowaniu bezpieczeństwa i higieny pracy”, „Dobra praktyka wymiany opinii w bhp – 10 lat partnerstwa kampanii EU-OSHA”. Obrady, jak wspominaliśmy wcześniej w wydarzeniach, można było śledzić na żywo w internecie. Nagrania są dostępne tutaj: https://healthy-workplaces.eu/en/healthy-workplaces-summit-2017
W podsumowaniu szczytu wspomniano o planowanej na lata 2018-2019 kampanii „Healthy Workplaces Manage Dangerous Substances”, czyli w wolnym tłumaczeniu: „Zdrowe miejsca pracy dają radę niebezpiecznym substancjom”.
 

 
  - 1 -