ATEST Ochrona Pracy

3 maja 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Najważniejsze - skuteczne osadzenie hełmu

W związku z publikacją pt. "Czy hełm uchroni przed skutkami upadku z wysokości?", zamieszczoną w "Ateście" nr 3/2004, otrzymaliśmy informację z CIOP-PIB w Łodzi, której fragmenty zamieszczamy.

(...) Stopień i zakres ochrony hełmu jest niezależny od tego, czy użytkownik znajduje się w danej chwili w warunkach zagrożenia upadkiem z wysokości, czy w trakcie spadania, czy też nie znajduje się w żadnej z tych sytuacji. W oparciu o wyżej wymienione normy lub wymagania zasadnicze, zawarte w rozporządzeniu MGPiPS z dnia 31 marca 2003, nie można wyodrębnić żadnej specjalnej kategorii hełmów ochronnych dla przemysłu, która chroni w sposób szczególny przed skutkami upadku z wysokości i z tego powodu jest predestynowana do stosowania podczas prac na wysokości.

Rozpatrując dyskutowany zapis, zawarty w rozporządzeniu MPiPS z dnia 26.09.1997 w sprawie ogólnych przepisów bhp, można jedynie mówić o pewnych cechach użytkowych hełmu, które mogą być przydatne podczas wykonywania prac na wysokości. Najważniejszą z nich jest możliwość pewnego i skutecznego osadzenia hełmu na głowie użytkownika, które zabezpiecza przed spadnięciem ochrony przy różnych pozycjach ciała. Cecha taka może być osiągnięta przez zastosowanie paska podbródkowego oraz odpowiedniej konstrukcji więźby i pasa tylnego otaczającego potylicę.

dr inż. Katarzyna Majchrzycka
Kierownik Zakładu Ochron Osobistych
CIOP-PIB


Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2004

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58623220