ATEST Ochrona Pracy

20 lutego 2018 r.

[Prenumerata] [Spis treści]     

 

Wypadki

Wypadki

Wypadki przy pracy

Prezentujemy wybrane wypadki zgłoszone w ciągu ostatnich miesięcy do Państwowej Inspekcji Pracy.

 

<<< Poprzednie

 

Listopad 2017 - Styczeń 2018

Woj. dolnośląskie: Na terenie budowy, po zakończeniu prac związanych z demontażem dźwigu, pracownik sprzątał miejsce pracy przy użyciu czyściwa nasączonego benzyną ekstrakcyjną. Następnie mężczyzna przystąpił do szlifowania kotwy od tłoka znajdującego się w podszybiu. W czasie wykonywania pracy przy użyciu szlifierki doszło do pożaru. W wyniku zdarzenia poszkodowany został ciężko poparzony.

Woj. kujawsko-pomorskie: Zatrudniony na stanowisku pomocnika produkcji drewnianej wykonywał prace związane z porządkowaniem rejonu przenośnika taśmowego i rębaka. Mężczyzna, chcąc usunąć drewniany odpad tkwiący między taśmą podajnika a bębnem napinania, zbliżył lewą rękę do strefy pracy urządzenia. Doszło do kontaktu ręki z będącym w ruchu podajnikiem taśmowym i poszkodowany doznał przecięcia i obrażeń środkowej części przedramienia.

Woj. lubuskie: Na terenie bocznicy kolejowej pracownik ochrony podczas wykonywania czynności służbowych został najechany przez skład cystern kolejowych. Poniósł śmierć na miejscu. W zakładzie zajmującym się obróbką metali pracownik prostował konstrukcję stalową przy użyciu młota o wadze 10 kg. Obrabiany element przewrócił się na mężczyznę, który doznał ciężkich obrażeń ciała.

Woj. małopolskie: Na terenie budowy pracownik porządkował pomieszczenie strychu po pracach dekarskich, spadł z wysokości około 2,5 m na schody, doznając urazu kręgosłupa szyjnego.

Woj. małopolskie: W firmie zajmującej się produkcją wyrobów z tworzyw sztucznych pracownik obsługiwał podajnik ślimakowy do transportu granulatu. W czasie wykonywania pracy mężczyzna zbliżył rękę do niezabezpieczonej osłoną części podawczej podajnika. Doszło do kontaktu prawej ręki z będącym w ruchu ślimakiem, co spowodowało amputację paliczka.

Woj. małopolskie: W zakładzie zajmującym się naprawą urządzeń hydraulicznych pracownik czyścił zbiornik przy użyciu rozpuszczalnika. Doszło do zaprószenia ognia przez postronną osobę, co doprowadziło do wybuchu oparów rozpuszczalnika. Poszkodowany doznał oparzeń 12% powierzchni ciała (rąk, szyi i twarzy).

Woj. mazowieckie: Na terenie budowy hali widowiskowo-sportowej zleceniobiorca demontował rusztowanie. Poślizgnął się i spadł z wysokości ok. 4 m, doznając licznych złamań nóg.

Woj. mazowieckie: Na terenie zakładu wulkanizacyjnego trzech pracowników wykonywało pracę związaną z pompowaniem koła maszyny budowlanej. Doszło do rozerwania opony i odrzutu pierścienia mocującego. Jeden pracownik został uderzony pierścieniem w głowę, doznając śmiertelnych obrażeń, dwóch pozostałych odniosło ciężkie i lekkie obrażenia ciała.

Woj. mazowieckie: Pięć pracownic zatruło się podczas sprzątania pomieszczeń szpitala. Kobiety stosowały środek chemiczny o zbyt wysokim stężeniu.

Woj. mazowieckie: Pracownik zakładu produkującego tortille obsługiwał dzielarkę do ciasta. W trakcie pracy odchylił osłonę i zgarnął ręką nadmiar ciasta. Doszło do kontaktu ręki z ruchomą częścią maszyny, która obcięła opuszki II i III palca prawej dłoni mężczyzny.

Woj. opolskie: Na terenie młyna pracownik stojąc na konstrukcji leja zasypowego silosu paszowo-zbożowego wykonywał prace remontowe. Spadł z wysokości ok. 6 m. Zmarł w wyniku odniesionych obrażeń.

Woj. warmińsko-mazurskie: Na terenie zakładu zajmującego się produkcją małej architektury ogrodowej zleceniobiorczyni frezowała łuki drewniane przy użyciu frezarki dolnowrzecionowej. Doszło do kontaktu trzeciego palca prawej ręki z obracającym się frezem i kobieta doznała amputacji palca.

Woj. warmińsko-mazurskie: Na terenie zakładu zajmującego się utylizacją odpadów pozwierzęcych pracownik wszedł po drabinie na maszynę do mielenia kości w celu pobrania próbki do laboratorium. Wówczas stracił przytomność i wpadł do kotła z miazgą kostną. Na pomoc koledze ruszyło dwóch innych pracowników. Obaj również stracili przytomność i wpadli do kotła. W wyniku zatrucia siarkowodorem ulatniającym się ze zbiornika, którego stężenie przekraczało najwyższe dopuszczalne normy, wszyscy trzej pracownicy zmarli.

Woj. warmińsko-mazurskie: Rolnik obsługiwał zwijarkę do słomy. W pewnym momencie maszyna pochwyciła prawą rękę mężczyzny. W wyniku zdarzenia poszkodowany doznał amputacji prawej ręki w stawie łokciowym.

Woj. wielkopolskie: W pralni zleceniobiorczyni obsługiwała maglownicę do prasowania pościeli. Zauważyła skręcone prześcieradło na podajniku, podczas próby wyciągnięcia pościeli z maszyny lewa ręka obsługującej została pochwycona przez wałki urządzenia. W wyniku zdarzenia poszkodowana doznała ciężkich obrażeń ręki do wysokości łokcia.

Woj. wielkopolskie: W zakładzie produkującym parkiety i panele drewniane pracownik czyścił strugarkę czterostronną. Podczas wykonywania pracy mężczyzna włożył prawą rękę pod stół roboczy w strefę wirujących elementów. W wyniku zdarzenia doznał obcięcia dwóch palców.

Woj. zachodniopomorskie: Podczas generalnego remontu budynku pracownik w czasie wykonywania pracy na lekkim stropie spadł na poddasze z wysokości około 4 m uderzając głową o podłoże. Doznał złamania podstawy czaszki.

Woj. zachodniopomorskie: Pracownik podczas obsługi wtryskarki włożył lewą rękę do wnętrza maszyny, doznając zmiażdżenia dłoni.

Woj. zachodniopomorskie: Pracownik pracujący przy remoncie kościoła z poziomu stropu uzupełniał połać dachową. W wyniku załamania się deski mężczyzna spadł z wysokości około 4 m na ławkę i doznał ciężkich obrażeń ciała.

(Źródło: GIP)

 

<<< Poprzednie

 

 
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2018

Liczba odwiedzin: 28665575