ATEST Ochrona Pracy

29 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Służba czy pracownik?

Mamy już XXI wiek, jesteśmy w Unii Europejskiej i w dalszym ciągu posługujemy się terminem "służba" - chodzi oczywiście o służbę bhp. A więc jesteśmy służbą, pracownikami, czy jednocześnie pracownikami i służbą? W art. 2 kodeksu pracy zdefiniowano pojęcie "pracownik", natomiast nie zdefiniowano pojęcia "służba" - dlaczego?

W dawnych czasach była służba folwarczna, zamkowa, stajenna, później była Służba Cywilna Narodu, Służba Polsce, a obecnie jest Służba Zdrowia, Służba Cywilna, Służba Wojskowa, mamy też służby meteorologiczne, patrolowe, drogowe, no i służbę bezpieczeństwa i higieny pracy.

Wnoszę o zajęcie się pojęciem "służba", a w szczególności "służba bezpieczeństwa i higieny pracy", bo jak wynika z rozporządzenia o służbie bhp, już nawet i pracodawca może być służbą, czyli pełnić obowiązki służby bhp, a przecież w art. 3 kodeksu pracy jest wyraźnie zdefiniowane, kto jest pracodawcą. Podkreślę, że w dyrektywach unijnych takiego pojęcia, jak "służba", nie ma.

W myśl rozporządzenia o służbie bhp - podlega ona bezpośrednio pracodawcy, natomiast komu podlega i komu przedkłada wnioski i wydaje zalecenia pracodawca pełniący zadania służby bhp?

Czytelnik

Dodaj swój komentarz


Mirek: Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 r. z póżn. zm. z paragrafu 1.1. wynika, że służbę bhp stanowia wyodrębnione komórki organizacyjne jedno lub wieloosobowe. Jak wynika z tego jeżeli pracodawca nie wyodrębni bo nie musi schematu organizacyjnego dostosować do rozporzadzenia to nie mówimy o słuzbie , a o pracowniku. Pracownik zatrudniony przy innej pracy wykonujacy zadania z akresu bezpieczeństwa pracy też nie jest służbą tylko pracownikiem zatrudnionym na stanowisku np. monter, technik itp. Nieporozumieniem jest też, paragraf 1.1 ust. 5 rozporządzenia w sprawie służby BHP mówiący , że pracownik o którym mowa w paragrafie 4 ust. 7 też podlega pracodawcy. To niporozumienie, żeby firma prowadząca działalność gospodarcza podlegała pracodawcy. Ale tak tworzą prawo emeryci z tamtych lat. (2006-02-19)

W.Gudalewicz: Wywołantm zagadnienien odnoszącym się do pojęcia "służba" a w szczególnosci "słuzbą bezpieczeństwa i higieną pracy " powinien się wypowiedzieć resort pracy i polityki społecznej. A zatem wnoszę o spowodowanie przez redakcję "Atest "Ochrona Pracy" o włączenie się do wyjaśnienia problematyki wyżej poruszonej. Dziękuję (2006-02-25)

behapert: slużyc bezpieczeństwu (życiu i zdrowiu pracowników) brzmi dumnie. (2006-03-08)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2006

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58562769