ATEST Ochrona Pracy

29 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Szkolenie w zakresie bhp

Pan M.K. zwrócił się do redakcji z prośbą o wyjaśnienie:
1. Czy szkolenie wstępne podstawowe nie "konsumuje" zakresu szkolenia wstępnego ogólnego i stanowiskowego?
2. Czy przeprowadzenie szkolenia wstępnego ogólnego i stanowiskowego kilka lat po zatrudnieniu pracownika ma sens i nie kłóci się z logiką oraz zdrowym rozsądkiem?
3. Jak należy liczyć okres obowiązywania (ważności) szkolenia podstawowego do pierwszego szkolenia okresowego, i jaka powinna być częstotliwość szkoleń okresowych?

O wyjaśnienie tych kwestii zwróciliśmy się do departamentu prawnego Głównego Inspektoratu Pracy.

Kwestie związane ze szkoleniem pracowników w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy regulują art. 2373 Kodeksu pracy oraz przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie szczegółowych zasad szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. nr 62, poz. 285).

Zgodnie z tymi przepisami szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy powinny być przeprowadzone nie tylko w określonej kolejności, lecz również z uwzględnieniem ramowych programów stanowiących załącznik do ww. rozporządzenia.

Odrębności programów poszczególnych szkoleń wykluczają możliwość uznania, iż odbycie - w omawianym przypadku - szkolenia wstępnego podstawowego "konsumuje", czyli obejmuje swoim zakresem program szkolenia wstępnego ogólnego i szkolenia wstępnego stanowiskowego.

Dopuszczenie do pracy pracowników, którzy nie odbyli instruktażu ogólnego i powierzenie wykonywania pracy na określonym stanowisku pracy bez wymaganego szkolenia stanowiskowego stanowi ewidentne naruszenie przepisów wymienionych aktów prawnych.

Zdaniem Departamentu Prawnego GIP pracodawca, który nie poddał szkoleniu wstępnemu w zakresie bhp pracownika - zatrudnionego od wielu lat w zakładzie - nie ma obowiązku organizowania takiego szkolenia jako szkolenia odrębnego. W takim jednak przypadku pracodawca, jako zlecający szkolenie wyspecjalizowanej jednostce organizacyjnej lub organizator i prowadzący szkolenie w dziedzinie bhp, powinien uwzględnić w programie aktualnie zleconego/prowadzonego szkolenia odpowiednio problematykę programu szkoleń, któremu pracownik nie został poddany.

Termin, w którym pracownicy po odbyciu szkolenia podstawowego powinni być poddani szkoleniu okresowemu oraz częstotliwość szkoleń okresowych ustala pracodawca w porozumieniu z zakładową organizacją związkową. Jeżeli u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa - ustaleń takich pracodawca dokonuje w porozumieniu z przedstawicielami pracowników, wybranymi w tym celu przez załogę w trybie przewidzianym w danym zakładzie pracy, z uwzględnieniem zasad, o których mowa w § 16 powołanego rozporządzenia. Upływ terminu liczy się odpowiednio od dnia odbycia szkolenia podstawowego lub okresowego.

A.H.

Dodaj swój komentarz


Andrzej Dziedzic: Czytając wyjaśnienie nasuwa się pytanie: czy pracownik, który pracował przed 28.05.1996 r. i posiada "jakieś" zaświadczenie bhp /pomijam czy to są podstawowe któregoś tam stopnia czy okresowe/ w aktach osobowych musi przejść hierarchię szkoleń od wstępnego ogólnego, stanowiskowego, podstawowego po okresowe. Z wyjaśnienia nie mogę doczytać tego dokładnie a Inspektorzy pracy wymagaja hronologi zaświadczeń - czy to tak ma być. (2002-06-18)

zdrowy rozsądek: Boże mój,zastąp tych co płodżą takie przepisy,dodaj z łaski swojej do 10-ciu przykazań jedenaste"po szkoleniu stanowiskowym,ogólnym,podstawowym,okresowym,pamiętaj o szkoleniu pookresowym" Jestem niewierząca ale proszę ześlij im Panie rozum,bo stali zapewne w kolejce za stanowiskiem. (2002-06-18)

doświadczony.: Proszę Pana,o co Pan pyta,leć Pan do Inspekcji Pracy,wykonają jak trzeba,zapłaci Pan,kontroli będzie mniej,a kar wcale.Każdy chce żyć daj Pan zarobić innym.Pan już się nachapał. (2002-06-18)

Fala: Jasne jak słońce, że dopuki przepisy będą tworzone dla ( i przez )" kontrolę państwową " to nie moga one być racjonalne. Bowiem z racjonalnych nie można by wydusić żadnego grosza... (2002-06-23)

Zbigniew Wasiak: Na stanowiskach szczególnie zagrożonych,szkolenie podstawowe jako pierwsze-19 godz,szkolenie ogólne jako drugie -3 godz.szkolenie stanowiskowe jako trzecie- najmniej 8 godz. 30 godz.-to prawie 4 dni szkolenia.Wkrótce ,gdy zmniejszy się bezrobocie zakłady produkcyjne staną się zakładami szkoleniowymi.To jest totalny bezsens,jak zresztą wiele innych przepisów. (2002-06-26)

Praktyk: Pan o inicjałach AH przytoczył przepisy i nędzny komentarz.Przepisy znamy,sankcje z ich nieprzestrzegania również.Proszę nieco poszerzyć swój punkt widzenia i spróbować wprowadzić ten przepis w praktyce a wówczas poprosimy Pana o komentarz. (2002-06-26)

krzysztof: praktyka jest prosta, w dniu przyjęcia do pracy człowiek dostaje do podpisania sto kwitów, w śród nich jest inst.ogólny i stanowiskowy, ośw. o zapoznaniu się z oceną ryzyka i oświadczenie o zapoznaniu się z inst.ochr.poż. - oczywiście nic nie czyta, bo się cieszy że ma pracę - po paru tygodniach bhp-owiec jak jest obrotny to przynosi mu zaswiadczenie o podstawowym szkoleniu - zróbcie to inaczej w firmach prywatnych które w miesiącu zatrudniają 10 osób i zwalniają tyle samo - i doskonale wiem że tak się nie powinno robić (2002-06-27)

Andrzej S.: Dla tego co wymyśla takie przepisy przydałoby się i szkolenie podstawowe, a pan AH powinien przejść przez wszystkie typy szkoleń i jeszcze odbyć długą praktykę.Dla pracowników wystarczy jedno wyczerpujące tematykę szkolenie i ewentualnie szkolenia uzupełniające przy zmianie np.przepisów lub omawiające okolicznosci i przyczyny wypadków w danej branży. (2002-06-30)

Wacław Brzeżny: I po co mój komentarz szanowna Redakcjo,czy to coś zmieni? I co tu komentować?Głupotę tych co na górze i tych nieco niżej.Mówi się że zycie pisze scenariusze i to najtrafniejsze. Kogóż jednak to interesuje. (2002-07-2)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2002

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58563275