ATEST Ochrona Pracy

26 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Praca na wysokości

Pani G.K. pisze: Interesują mnie przepisy bhp obowiązujące przy pracy na wysokości związanej z myciem okien (m.in. czy można podczas tej pracy korzystać z parapetu lub drabiny).

Przepisy bhp dotyczące prac na wysokości określone są w §§ 105-110 rozporządzenia MPiPS z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. Nr 129, poz. 844). W ich rozumieniu pracą na wysokości jest praca wykonywana na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1,0 m nad poziomem podłogi lub ziemi. W odniesieniu do prac związanych z myciem okien należy rozważyć dwa przypadki:
- pracownik znajduje się wewnątrz pomieszczenia i w przypadku stosowania niewłaściwych metod pracy lub braku zabezpieczeń grozi mu jedynie upadek na podłogę z wysokości poniżej 2 m, a nie wypadnięcie przez okno na zewnątrz (co może wynikać z konstrukcji okna, jego wielkości, zabezpieczenia kratą itp.);
- pracownikowi znajdującemu się wewnątrz pomieszczenia zagraża wypadnięcie przez okno na zewnątrz lub upadek na podłogę z wysokości ponad 2 m.

Przepisy, o których mowa powyżej, wymagają, aby wzniesiona powyżej 1,0 m powierzchnia, na której przebywa pracownik w związku z wykonywaną pracą, była zabezpieczona balustradą o wysokości co najmniej 1,1 m (z poręczą, krawężnikami i poprzeczką w połowie wysokości). Jeśli zastosowanie tego zabezpieczenia jest niemożliwe, należy stosować inne skuteczne środki ochrony pracowników przed upadkiem z wysokości, odpowiednie do rodzajów i warunków wykonywania pracy. Jeśli pracę wykonuje się na drabinie "i innych podwyższeniach nie przeznaczonych na pobyt ludzi" na wysokości do 2 m nad poziomem podłogi, a przy tym praca ta nie wymaga od pracownika wychylania się poza obrys urządzenia, na którym stoi, albo przyjmowania innej wymuszonej pozycji ciała grożącej upadkiem z wysokości, należy przede wszystkim zapewnić, aby urządzenie na którym stoi pracownik, było stabilne i posiadało odpowiednią wytrzymałość na przewidywane obciążenia, a także miało powierzchnię wystarczającą dla pracowników, narzędzi i niezbędnych materiałów. Warunków tych z pewnością nie spełnia parapet, gdyż nie ma on z reguły takiej szerokości, która zapewniałaby niewychylanie się podczas pracy poza jego obrys. Pozostaje zatem praca na drabinie (chyba, że pracownik ma do dyspozycji specjalnie przeznaczony do tego celu przenośny lub przewoźny pomost roboczy - są takie, opisywano je kiedyś w "Ateście" w dziale "Technika na co dzień").

Parapety są najczęściej lokalizowane na wysokości poniżej 1,0 m, powyższe przepisy zatem ich nie dotyczą; należy jednak mieć świadomość, że upadek z wysokości, powiedzmy 0,8 m, będzie miał skutki podobne, jak przy upadku z wysokości 1,0 m. Dlatego należy jednak przestrzegać tego, co napisano powyżej, traktując to jako zasadę bhp. Inaczej mówiąc - zawsze wykluczamy parapety jako stanowisko pracy mycia okien.

Jeśli natomiast praca odbywa się na wysokości powyżej 2 m nad poziomem terenu lub podłogi (okna umieszczone wysoko ponad podłogą lub zagraża wypadnięcie przez okno na zewnątrz), wówczas poza stabilnością i wytrzymałością urządzenia, na którym stoi pracownik, należy zapewnić stosowanie odpowiedniego sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości (oczywiście posiadającego certyfikat na znak "B"), jak np. szelek z linką przymocowaną do stałych i odpowiednio wytrzymałych elementów konstrukcji (nie do przenośnej drabiny!!!). Wymagane jest także stosowanie hełmów ochronnych przeznaczonych do prac na wysokości.

Ponieważ prace na wysokości zaliczane są do prac szczególnie niebezpiecznych, pracodawca obowiązany jest ponadto , w myśl przepisów § 81 wyżej powołanego rozporządzenia, do wyznaczenia osób sprawujących bezpośredni nadzór nad tymi pracami oraz do przeprowadzenia instruktażu obejmującego imienny podział pracy, kolejność wykonywania zadań oraz wymagania bhp przy poszczególnych czynnościach.

Ponadto warunkiem dopuszczenia do pracy na wysokości jest pozytywny wynik badań lekarskich, określonych w pkt V.3. załącznika 1 do rozporządzenia MZiOS z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników... (Dz.U. Nr 69, poz. 332, ze zm.).

A.S.

Dodaj swój komentarz


Spider2000: Niekoniecznie mycie okien musi być tak straszne. Można myć(2003-01-22)

S.Niedzielska: Z całym szacunkiem , nie została udzielona jednozanczan odpowiedź(2003-01-27)

GLASSWASER: Witam, Ja rowniez mam pytanie odnosnie pracy na drabinie, Codzi głównie o przepisy pracy na wysokości do 3 pietra na drabinie. W Holandii myjemy okna do 3 pietra włącznie, tyle że z drabin przystosowanych wyłącznie do mycia, w POLSCE TAKICH DRABIN NIE MA NIGDZIE, Chcemy wrócic do kraju i załozyc taka sama firmę w jakiej pracujemy w Holandii, co teraz? czy mamy przechodzic jakies badania? CZY DRABINY KTÓRE PRZYWIEZIEMY Z ZAGRANICY MOZEMY UZYWAC W PL? Wiadomo że nasze przepisy sa poronione i nigdy nic nie wiadomo, tak samo moze byc z myciem bo nikt chyba nie widzial nigdy chłopaków na 3 pietrze na drabinie myjacych okna, moga sobie pomyslec ze zwariowalismy, ale w Holandii jest to najbardzioen znany zawód od X LAT. co mamy zrobic gdzie pytac o przepisy przed załozeniem firmy w PL? (2007-11-11)

tomek: Wchodze na dach budynku jestem na poziomie 0 czy i kiedy na dachu budynku praca ta jest pracą na wysokości ? (2008-08-18)

Maciej Ś.: Z Rozporz. Ws. og. przep. bhp - § 105. ust. 1 – Pracą na wysokości w rozumieniu rozporządzenia jest praca wykonywana na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1,0 m nad poziomem podłogi lub ziemi. - - - ust. 2 – Do pracy na wysokości nie zalicza się pracy na powierzchni, niezależnie od wysokości, na jakiej się znajduje, jeżeli powierzchnia ta: 1) osłonięta jest ze wszystkich stron do wysokości co najmniej 1,5 m pełnymi ścianami lub ścianami z oknami oszklonymi, - - - 2) wyposażona jest w inne stałe konstrukcje lub urządzenia chroniące pracownika przed upadkiem z wysokości. - - - Zrozumienie tego tekstu daje jasną odpowiedź na postawione pytanie. (2008-08-18)

Jack: Czy samo wchodzenie ( schodzenie) po drabinie bez wykonywania jakiejkolwiek innej pracy (a tym bardziej zmuszajacej pracownika do wychylania się poza obrys drabiny) jest pracą na wysokości? I czy w związku z tym trzeba jakoś zabezpieczać pracownika? (2008-10-02)

Maciej Ś.: Wchodzenie i/lub schodzenie po drabinie PRZENOŚNEJ bez zamiaru i potrzeby wykonywania z jej wykorzystaniem pracy jest zachowaniem niedopuszczalnym - ponadto takie założenie może wskazywać, że drabina PRZENOŚNA jest przeznaczona do STAŁEJ komunikacji pomiędzy różnymi poziomami roboczymi, co też jest niedopuszczalne wg obowiązujących przepisów. Wychylanie się pracownika poza obrys drabiny jest także niedopuszczalne, gdyż tworzy realne warunki do upadku z wysokości. - - - W jednej z "mądrych" broszur wydanych przez ODDK (dotyczących oceny ryzyka zawodowego) autor pisze (sugeruje) stosowanie indywidualnych środków chroniących przed upadkiem z wysokości przy pracy z użyciem drabiny przenośnej przez sprzątaczkę-pracownika gospodarczego myjącej okna ! ! ! I to chyba przechodzi ludzkie pojęcie - wyobraźcie sobie sprzątaczkę w uprzęży (tzw. szelkach) i przypiętą jedną linką do karnisza a drugą do kaloryfera... (2008-10-02)

kasia: Firma w której pracuję, zleciła mycie okien innej firmie zajmującej się myciem okien. Panowie wykonujacy tę pracę [ 4 osoby ] zaczęli od odsunięcia wszystkich biurek i szafeczek od okien, tak by mieć dogodny dostęp do okien i dostateczną przestrzeń, mycie szyb wykonywali z drabin rozstawnych z płaskimi szczeblami i podestem na ostatnim stopniu, drabiny miały pałąki do ewentualnego trzymania się drabiny, gdy jeden pracownik stał- mył okna, drugi pracownik trzymał drabinę. W celu umycia ram okiennych na zewnątrz, pracownik zapiął się linką do poprzeczki w oknie [ do tej czynnosci był to jeden pracownik w szelkach, który wykonywał tylko mycie zewnątrz ] , a po zakończeniu ustawili biurka na swoich miejscach. to było w Polsce nie w Holandi. (2008-10-03)

Maciej Ś.: Poprzeczka w oknie do której przypiął się pracownik wykonujący pracę na wysokości (mycie okna na wyższej kondygnacji z zewnątrz) MUSI być traktowana jako KOTWA, a ta z kolei musi spełniać warunek obciążenia dynamicznego (N - Niuton) zapewniającego utrzymanie zaczepu linki przy szarpnięciu w przypadku spadania pracownika. Wielkość tej siły = wytrzymałość kotwy podawana jest z reguły przy zestawie środków ochrony i sposobie ich instalowania. Poprzeczka w oknie jako kotwa nie spełnia takiego wymagania - są to pozory zabezpieczenia; pracownik w razie utraty równowagi najpewniej wyrwie taką poprzeczkę i razem z nią spadnie. (2008-10-03)

Biały: Zgadzam się z panem panie Maćku.Pracowałem kiedyś w reklamie i miałem tą nieprzyjemność odpiąć się od barierki przy balkonie [nie była to kotwa] (2008-12-30)

Albert P.: W takim razie ocieramy się o jakiś absurd w ramach którego spora częśc okien na terenie naszego pięknego państwa jest praktycznie nie do umycia zgodnie z przepisami bhp.Gdyż są miejsca gdzie dostęp linowy jest niemożliwy, podnośnik odpada a rusztowanie podnosi koszty w znaczny sposób. Genialnie. (2009-02-06)

Andrzej Nowak: Wykonuję prace konserwacyjne maszyn i urządzeń . Zmuszony jestem chodzić po tych urządzeniach . Wysokość od podłogi przekracza owy 1m .Trwa to kilka godzin . Czy mogę ubiegać się od przełożonych o dodatek za pracę na wysokości. (2009-02-27)

Maciej Ś.: Wykonywanie czynności pracowniczych "na tak wysokim poziomie" nie uprawnia do żadnego dodatku. Należy jedynie zachować szczególną ostrożność i "nie wychylać się" ...............poza krawędzie płaszczyzny roboczej. (2009-02-27)

Łukasz T.: Do Alberta P. Istnieje możliwość zastosowania stałych punktów kotwiących,(2009-05-29)

Jędrek: Polecam aluminiowe - teleskopowe myjki do okien (rozsuwane nawet(2009-05-29)

Patryk: Chciałbym założyć firmę która to metodami alpinistycznymi myła by(2009-07-20)

Maciej Ś.: Obowiązują wszystkie podstawowe przepisy prawne dotyczące bhp. Pracodawca zapewnia(2009-07-20)

Rafał: Macieju, czy nie uwazasz ze nasze przepisy odnosnie dopinania(2009-12-22)

Jędrek: Zlecić pracę(2009-12-22)

Maciej Ś.: Sprzątaczka myjąca okna czy konserwator wymieniający pod sufitem żarówkę(2009-12-22)

Mariusz: Witam. Dlaczego uważasz, że przepisy tego nie wymagają? właśnie(2010-01-01)

Karina: Mam 55 lat i myje okna na drabinie rostawnej(2010-02-21)

Rafał: Witam Państwa, sam pracuje na wysokości, co dziennie wykonuje(2010-09-12)

Paweł Długoborski: Mój znajomy przy zakładaniu ozdób choinkowych spadł z drabinki(2011-01-10)

Ma ciejŚ.: Miał pecha. Drabina to - wg definicji z przepisu(2011-01-10)

Magda: W naszej firmie okna myte są raz na rok,(2011-04-27)

ferdek: ....no i gitara, kurde, nie gra! ...."no bo tak(2011-04-29)

Maciej Ś.: Jak behapowiec stanie na drabinie, to i horyzonty mu(2011-04-29)

Jędrek: Choć ,,wlizie" na drabinę to->,,(...)Takie widzi świata koło, Jakie(2011-04-29)

Wiesławe: Mariusz napisał "wkurza mnie niejasność naszych przepisów a wszczególnści(2011-10-06)

a.k.: BHP-owiec spełnia funkcję kontrolno-doradczą, natomiast za stan BHP na(2012-06-05)

dyr: Za stan BHP w firmie odpowiada Maciej(2012-06-05)

Maciej Ś.: Inteligencja prawdziwa jest cholernie niemedialna, natomiast imbecylizm jest najbardziej(2012-06-05)

finka: Macieju jesteś geniuszem ,bo ja to samo twierdzę ,żeby(2012-06-05)

ZFN: Macieju. Widzę po wpisach,że nie brałeś(2012-06-05)

dr: Macieju. Widzę po wpisach ,że nie bierzesz leku(2012-06-05)

baran: finka odczep się od baranów bo to pożyteczne biblijne(2012-06-05)

Maciej Ś.: No to sobie "robale" poużywały i dały dowód na(2012-06-05)

Spider2000: No i przez blisko 10 lat od mojego wpisu(2012-11-04)

Maciej Ś.: Co do tzw. ręcznego sprzętu (kijki, tyczki teleskopowe itp.)(2012-11-05)

szpital: Witam Państwa.Proszę o poradę,dzisiaj otrzymałam zaświadczeni o zakończonym leczeniu(2014-04-03)

hmmm: ZW takim układzie nie wchodź wyżej jak 2,99(2015-07-16)

niutek: Mam pytanie i może tu ktoś mi odpowie. Podczas(2017-02-14)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2003

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58511312