ATEST Ochrona Pracy

28 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Regulamin pracy a kontrola trzeźwości

Pan G. W. pyta: Czy w regulaminie pracy mogę zamieścić zapis mówiący o poddawaniu pracowników kontroli trzeźwości przy wejściu i/lub wyjściu z zakładu? Działania takie są realizowane na podstawie zarządzenia wewnętrznego. Otrzymałem w tej kwestii opinię, że takiego zapisu nie można wprowadzać do regulaminu pracy. Ja natomiast uważam, że zapis taki jest wskazany.

Kontrola trzeźwości pracownika może być przeprowadzona wyłącznie na jego żądanie w sytuacji, gdy stawiany jest mu zarzut naruszenia obowiązku trzeźwości. Jeżeli inicjatywa przeprowadzenia badania wychodzi od pracodawcy, wówczas pracownik ma prawo odmówić poddania się temu badaniu. Faktu tego nie zmienia również zamieszczenie w regulaminie pracy postanowienia o obowiązku poddania się kontroli trzeźwości na każde wezwanie uprawnionych osób. Pracownik nie może być zmuszony do poddania się kontroli. Odrębną kwestią jest natomiast sprawa konsekwencji płynących z faktu niepoddania się kontroli trzeźwości w sytuacji, gdy regulamin określa pewne zachowania i stany jako ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych (np. spożywanie alkoholu podczas pracy, wykonywanie pracy w stanie nietrzeźwości, wstęp i przebywanie na terenie zakładu pracy po spożyciu alkoholu, itp.). Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy z 26.10.1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (jedn. tekst w DzU z 2007 r., nr 70, poz. 473) kierownik zakładu pracy lub osoba przez niego upoważniona mają obowiązek niedopuszczenia do pracy pracownika, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że stawił się on do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo spożywał alkohol w czasie pracy. W sytuacji, gdy pracownikowi stawiany jest zarzut naruszenia obowiązku trzeźwości, należy mu na jego żądanie umożliwić przeprowadzenie odpowiednich badań. Przy czym odmowa (niezgłoszenie żądania) przeprowadzenia kontroli trzeźwości nie polepsza sytuacji dowodowej pracownika. Pracodawca może bowiem dokonać stosownych ustaleń na podstawie innych dostępnych i wiarygodnych dowodów (np. świadkowie). Poczynione w ten sposób ustalenia mogą również stanowić podstawę do zastosowania przewidzianych w regulaminie kar porządkowych wobec "podejrzewanego" pracownika. Mogą stać się także przyczynkiem do rozwiązania umowy o pracę nawet w trybie natychmiastowym (art. 52 § 1 k.p.). Ewentualny spór w tym zakresie ostatecznie będzie rozpatrywał sąd.

Postanowienia regulaminu pracy mogą więc, co najwyżej, sugerować pracownikom powinność zgłoszenia żądania przeprowadzenia kontroli trzeźwości, w przypadku niedopuszczenia ich do pracy pod zarzutem naruszenia obowiązku trzeźwości, informując jednocześnie o negatywnych konsekwencjach w sferze dowodowej niezgłoszenia omawianego żądania.

P.W.

Od redakcji: Szerzej na ten temat pisaliśmy w artykule "Prawne aspekty kontroli trzeźwości pracownika.", ATEST 8/2007.

Dodaj swój komentarz


03566: A czy ten regulamin jest udostępniany przed przystąpieniem do pracy, czy łapie się pracowników na jego kruczki w trakcie pracy??? Nie chodzi tu o trzeżwość bo to rzecz oczywista, ale o całą treść regulaminu. Z tego co wiem to pracownicy nic nie wiedzą o tym co im się należy , ale dokładnie są obeznani z zakazami i obowiązkami (2011-06-10)

AS : PIP i ROP - do LIKWIDACJI ! (2011-06-10)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2008

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58554120