ATEST Ochrona Pracy

14 maja 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Czy podyplomówka zwalnia ze szkoleń bhp?

Czytelnik pyta: Czy muszę przechodzić szkolenie bhp (wstępne i okresowe), jeżeli ukończyłem podyplomowe studia z bhp i uzyskałem tytuł starszego inspektora. Wykonuję pracę fizyczną, bo nie mogę dostać zatrudnienia w służbie bhp. Nadmieniam, iż w zakładzie zatrudniony jest inspektor ds. bhp, który prowadzi szkolenia.

Na wstępie należy wyjaśnić pewną nieścisłość zawartą w pytaniu. Czytelnik pisze, że uzyskał tytuł starszego inspektora bhp. Ukończenie studiów podyplomowych w zakresie bhp nie jest równoznaczne z uzyskaniem jakiegokolwiek "tytułu" czy uprawnień, skutkuje jedynie zdobyciem kwalifikacji, które pozwalają na ubieganie się o ewentualne zatrudnienie danej osoby przez pracodawcę na stanowisku starszego inspektora ds. bhp w zakładzie pracy.

Problematykę szkoleń, poruszaną w pytaniu, reguluje rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 180, poz. 1860 ze zm. w DzU z 2005 r., nr 116, poz. 972 oraz DzU z 2007 r., nr 196, poz. 1420), wydane na podstawie art. 2375 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (DzU z 1998 r., nr 21, poz. 94 ze zm.).

Zgodnie z rozporządzeniem, w związku z wykonywaniem pracy fizycznej przez Czytelnika, podlega on obowiązkowi odbycia:

-- szkolenia wstępnego ogólnego (instruktaż ogólny),

-- szkolenia wstępnego na stanowisku pracy (instruktaż stanowiskowy),

-- szkolenia okresowego - pierwsze w okresie do 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy, kolejne nie rzadziej niż co 3 lata lub częściej, w zależności od regulacji obowiązujących u danego pracodawcy w zakresie częstości przeprowadzania szkoleń okresowych.

Szkolenia wstępne (ogólne i stanowiskowe) są obligatoryjne, bez względu na kwalifikacje pracownika, tzn. ustawodawca nie przewiduje możliwości zaniechania ich realizacji.

Kwestia ewentualnego zwolnienia z odbycia szkolenia okresowego, związanego z ukończeniem studiów podyplomowych, uzależniona jest od daty ich ukończenia oraz od daty podjęcia zatrudnienia. Jeżeli data ukończenia studiów podyplomowych przypada w okresie pierwszych 12 miesięcy zatrudnienia, a program kształcenia uwzględniał program szkolenia okresowego, wymagany dla określonego stanowiska pracy, wówczas, na podstawie § 17 rozporządzenia, zwolnienie z odbycia szkolenia okresowego jest dopuszczalne.

W przeciwnym przypadku - data ukończenia studiów przypadła przed podjęciem zatrudnienia lub program studiów nie obejmuje wszystkich zagadnień z programu szkolenia okresowego - odbycie szkolenia okresowego przez Czytelnika jest obowiązkowe.

A.N.

Dodaj swój komentarz


Profesjonalista: No to poszedłeś ze swoją interpretacją po bandzie. Może(2011-01-19)

Jędrek ale inny: Profesjonalisto - to Ty, przed napisaniem tego bełkotu powinieneś uprzednio: Po pierwsze - przeczytać bardzo powoli (w Twoim przypadku warunek konieczny) pytanie Czytelnika - dowiedziałbyś się że pyta o okresówkę dla robotników, a nie dla pracowników służby bhp. Po drugie - przeczytać równie powoli (z powodu j.w.) Rozporządzenie w sprawie szkoleń, zwłaszcza par. 15 ust. 4 (końcówka zdania) oraz par. 17. Po trzecie - wrócić do notatek z matematyki z poziomu szkoły średniej do tematyki ZBIORY - jest to warunkiem koniecznym do zrozumienia bardzo prostej sytuacji, gdzie zdarzenie A (ukończenie podyplomówki) nie zawiera się w zbiorze zamkniętym B (od rozpoczęcia pracy do 6/12 miesięcy). Celem zachowania nadziei na zrozumienie z Twojej strony - rada - nie spiesz się..... (2011-01-20)

Maciej Ś.: PIERWSZE szkolenie okresowe ZATRUDNIONEGO realizowane jest w okresie do 6-ciu m-cy (dotyczy robotników), lub w okresie do 12-tu m-cy (dotyczy pozostałych). Tak stanowi (jasno i przejrzyście) paragraf 15 ust. 4 rozporządzenia. Za równoznaczne, czyli ważne (aktualne) szkolenie MOŻNA uzać studia podyplomowe w zakresie bhp, rozumiane jako PODNOSZENIE KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH, wszakże wyłącznie po spełnieniu warunków koniecznych, takich jak: 1) zgodność programu tego szkolenia wymaganego dla określonego stanowiska pracy; 2) ukończenie tego szkolenia (np. stosownej podyplomówki) W OKRESIE, O KTÓRYM MOWA w paragrafie 15.; 3) i w odniesieniu do pracownika, czyli już zatrudnionego (2011-01-20)

Maciej Ś.: PS. "Mniemanie" "Profesjonalisty" ujawnione powyżej jest błędne (z tą ważnością podyplomówki na 5 lat). Przepis nie przewiduje (nie dopuszcza) takiej opcji. (2011-01-20)

Profesjonalista: Do Macieja i Jędrka : całe szczęście iż w zyciu sprawdza się moja interpretacja tego przepisu a nie wasza. Znam osobiscie absolwentów podyplomowych studiów bhp zatrudnionych zaraz po ich ukończeniu na stanowiska Inspektorów BHP. Dobrze im się pracuje i jakoś ani pracodawca ich zatrudniający ani kontrole PIP nie podważały ich uprawnień. Pracowali i pracują więc nie siejcie propagandy głupoty i biurokratycznego myślenia. (2011-01-21)

Jędrek ale inny: Nie siejemy propagandy i biurokratycznego myślenia, tylko analizujemy literalną wykładnię przywołanych przepisów. Jeżeli nie miałeś problemów z "ważnością" w 5-letnim okresie kwalifikacji absolwentów podyplomówek - brawo !!! Ja tego szczęścia nie miałem, w jednym przypadku, kilka lat temu, została ta kwestia podważona przez inspektora PIP, przez co pochyliłem się dokładniej nad treścią rozporządzenia i bez względu na zdroworozsądkowość czy jego brak, tego przepisu - interpretacja może być tylko jedna. Więc na przyszłość, proszę, abyś nie obrażał np. autora odpowiedzi na pytanie czytelnika, który z pewnością dokładnie przeanalizował treść aktu prawnego ( w odróżnieniu od Ciebie ). Ponadto należy również zastanowić się, czy rozwiązanie takie, wynikające wprost z rozporządenia - jest tak naprawdę bez sensu, zwłaszcza w kontekście poziomu nauczania na dużej części podyplomówek ??? Pozostawiam to pytanie retorycznym..... Mimo wszystko POZDRAWIAM !!! (2011-01-21)

Jędrek: ,,Profesjonalista:(...) programów studiów podyplomwych. Zawsze zawierają one tematykę szkoleń okresowych bhp dla tych służb i PRAWIE-> TO BARDZO ISTOTNA RÓZNICA-> zawsze w dużo szerszym wymiarze godz". ALBO TAK ALBO NIE. (2011-01-19) . Profesjonalisto mylisz SIĘ. Jeżeli ów pytający ,,od podyplomówki" pracowałby w służbie bhp, to par.17 zastosowanie ma, ale nie każdy PIP, to zrozumie i honoruje-SPRAWA WZGLĘDNA. Jednakże pytający w służbie nie pracował, więc nie podnosił swoich kwalifikacji w służbie poprzez studia podyplomowe. A.N. i Maciej mają rację, a Ty Waść trwasz w błędzie.. (2011-01-21)

Elżbieta: Pierwsze szkolenie okresowe ma zostać przeprowadzone w okresie do 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy (pracodawcy i osoby kierujące pracownikami) na pozostałych stanowiskach wymienionych w pkt. 2-5 w okresie do 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy (pkt 2 dotyczy stanowisk robotniczych). Takie małe sprostowanie do Macieja Ś. (Dz. U. z 2005r. Nr 196, poz. 1420) (2011-01-21)

Maciej Ś.: Pani "Elzbieto" - dziękuję za sprostowanie. Ma pani rację. Popełniłem pomyłkę. (2011-01-21)

Pirat: Myślę, że "Profesjonalista" tymi wypowiedziami przekonuje sam siebie, iż ma rację podejmując niniejszą dyskusję. Nie po raz pierwszy zresztą i... pewnie nie ostatni. Tak na marginesie-TAKICH SAMOZWAŃCZYCH PROFESJONALISTÓW winna cechować ostrożność w wypowiadaniu opinii, jeżeli nie do końca wiedzą o co chodzi lub właściwie nie powinni wcale zabierać głosu. Popieram wszystkie inne wypowiedzi dotyczące poruszonego tematu. Zastanawiam się co na to "Profesjonalista"? (2011-01-22)

Jędrek: Zachowa się profesjonalnie i nie będzie dalej dyskutował z niedouczonymi dyletantami... (2011-01-23)

Profesjonalista: Do Pirata : Ja nie muszę sam siebie przekonywać i was również, mam w tej kwestii swoją opinię w dodatku popartą praktyką tak więc nie zależy mi na przekonywaniu kogokolwiek. Każdy sam ponosi ryzyko i ponosi odpowiedzalność za swoje decyzje. Tak już w Poslce jest że ile osób czyta dany przepis tyle potem jest opinii. Dla mnie ważne są te interpretacje które się w praktyce sprawdzają a nie te które są głoszone jako jedyne i właściwe. (2011-01-24)

Jędrek ale inny: Praktyka Profesjonalisty polega na tym, że "(...) pracodawcy ich(2011-01-24)

Profesjonalista: Do Jędrek ale inny : Ty chyba jesteś z(2011-01-24)

Maciej Ś.: Lepiej już być z PO, a nawet z SLD(2011-01-24)

Profesjonalista: Do Macieja Ś : ty zato ogarnięty jesteś mentalnością(2011-01-24)

PiS: MŚ. Jestem zwolennikiem ( na dzien dzisiejszy....ok. 30% doroslych(2011-01-24)

Maciej Ś.: Moim marzeniem jest, aby otaczało mnie i prawo, i(2011-01-24)

Maciej Ś.: PS. zgadzam się z tym wskaźnikiem -> "...ok. 30%(2011-01-24)

Jędrek ale inny: (Qasi)Profesjonalista przeszedł już na argumentację w stylu "... a(2011-01-24)

Jędrek: Profesjonalista: Do Pirata : Ja nie muszę sam siebie(2011-01-24)

ateista: cyt " Profesjonalista: Do Jędrek ale inny : Ty(2011-01-24)

Maciej Ś.: Podział, jedynie słuszny, jest prosty i klarowny: "Profesjonalista" i.....reszta(2011-01-24)

Jędrek ale inny: "Profesjonalista" nie odpowiada, gdyż zapewne zajęty jest wypełnianiem ZUS(2011-01-25)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2011

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58791227