ATEST Ochrona Pracy

14 maja 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Czy podyplomówka zwalnia ze szkoleń bhp?

Czytelnik pyta: Czy muszę przechodzić szkolenie bhp (wstępne i okresowe), jeżeli ukończyłem podyplomowe studia z bhp i uzyskałem tytuł starszego inspektora. Wykonuję pracę fizyczną, bo nie mogę dostać zatrudnienia w służbie bhp. Nadmieniam, iż w zakładzie zatrudniony jest inspektor ds. bhp, który prowadzi szkolenia.

Na wstępie należy wyjaśnić pewną nieścisłość zawartą w pytaniu. Czytelnik pisze, że uzyskał tytuł starszego inspektora bhp. Ukończenie studiów podyplomowych w zakresie bhp nie jest równoznaczne z uzyskaniem jakiegokolwiek "tytułu" czy uprawnień, skutkuje jedynie zdobyciem kwalifikacji, które pozwalają na ubieganie się o ewentualne zatrudnienie danej osoby przez pracodawcę na stanowisku starszego inspektora ds. bhp w zakładzie pracy.

Problematykę szkoleń, poruszaną w pytaniu, reguluje rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 180, poz. 1860 ze zm. w DzU z 2005 r., nr 116, poz. 972 oraz DzU z 2007 r., nr 196, poz. 1420), wydane na podstawie art. 2375 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (DzU z 1998 r., nr 21, poz. 94 ze zm.).

Zgodnie z rozporządzeniem, w związku z wykonywaniem pracy fizycznej przez Czytelnika, podlega on obowiązkowi odbycia:

-- szkolenia wstępnego ogólnego (instruktaż ogólny),

-- szkolenia wstępnego na stanowisku pracy (instruktaż stanowiskowy),

-- szkolenia okresowego - pierwsze w okresie do 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy, kolejne nie rzadziej niż co 3 lata lub częściej, w zależności od regulacji obowiązujących u danego pracodawcy w zakresie częstości przeprowadzania szkoleń okresowych.

Szkolenia wstępne (ogólne i stanowiskowe) są obligatoryjne, bez względu na kwalifikacje pracownika, tzn. ustawodawca nie przewiduje możliwości zaniechania ich realizacji.

Kwestia ewentualnego zwolnienia z odbycia szkolenia okresowego, związanego z ukończeniem studiów podyplomowych, uzależniona jest od daty ich ukończenia oraz od daty podjęcia zatrudnienia. Jeżeli data ukończenia studiów podyplomowych przypada w okresie pierwszych 12 miesięcy zatrudnienia, a program kształcenia uwzględniał program szkolenia okresowego, wymagany dla określonego stanowiska pracy, wówczas, na podstawie § 17 rozporządzenia, zwolnienie z odbycia szkolenia okresowego jest dopuszczalne.

W przeciwnym przypadku - data ukończenia studiów przypadła przed podjęciem zatrudnienia lub program studiów nie obejmuje wszystkich zagadnień z programu szkolenia okresowego - odbycie szkolenia okresowego przez Czytelnika jest obowiązkowe.

A.N.

Dodaj swój komentarz


Profesjonalista: No to poszedłeś ze swoją interpretacją po bandzie. Może(2011-01-19)

Jędrek ale inny: Profesjonalisto - to Ty, przed napisaniem tego bełkotu powinieneś(2011-01-20)

Maciej Ś.: PIERWSZE szkolenie okresowe ZATRUDNIONEGO realizowane jest w okresie do(2011-01-20)

Maciej Ś.: PS. "Mniemanie" "Profesjonalisty" ujawnione powyżej jest błędne (z tą(2011-01-20)

Profesjonalista: Do Macieja i Jędrka : całe szczęście iż w zyciu sprawdza się moja interpretacja tego przepisu a nie wasza. Znam osobiscie absolwentów podyplomowych studiów bhp zatrudnionych zaraz po ich ukończeniu na stanowiska Inspektorów BHP. Dobrze im się pracuje i jakoś ani pracodawca ich zatrudniający ani kontrole PIP nie podważały ich uprawnień. Pracowali i pracują więc nie siejcie propagandy głupoty i biurokratycznego myślenia. (2011-01-21)

Jędrek ale inny: Nie siejemy propagandy i biurokratycznego myślenia, tylko analizujemy literalną wykładnię przywołanych przepisów. Jeżeli nie miałeś problemów z "ważnością" w 5-letnim okresie kwalifikacji absolwentów podyplomówek - brawo !!! Ja tego szczęścia nie miałem, w jednym przypadku, kilka lat temu, została ta kwestia podważona przez inspektora PIP, przez co pochyliłem się dokładniej nad treścią rozporządzenia i bez względu na zdroworozsądkowość czy jego brak, tego przepisu - interpretacja może być tylko jedna. Więc na przyszłość, proszę, abyś nie obrażał np. autora odpowiedzi na pytanie czytelnika, który z pewnością dokładnie przeanalizował treść aktu prawnego ( w odróżnieniu od Ciebie ). Ponadto należy również zastanowić się, czy rozwiązanie takie, wynikające wprost z rozporządenia - jest tak naprawdę bez sensu, zwłaszcza w kontekście poziomu nauczania na dużej części podyplomówek ??? Pozostawiam to pytanie retorycznym..... Mimo wszystko POZDRAWIAM !!! (2011-01-21)

Jędrek: ,,Profesjonalista:(...) programów studiów podyplomwych. Zawsze zawierają one tematykę szkoleń okresowych bhp dla tych służb i PRAWIE-> TO BARDZO ISTOTNA RÓZNICA-> zawsze w dużo szerszym wymiarze godz". ALBO TAK ALBO NIE. (2011-01-19) . Profesjonalisto mylisz SIĘ. Jeżeli ów pytający ,,od podyplomówki" pracowałby w służbie bhp, to par.17 zastosowanie ma, ale nie każdy PIP, to zrozumie i honoruje-SPRAWA WZGLĘDNA. Jednakże pytający w służbie nie pracował, więc nie podnosił swoich kwalifikacji w służbie poprzez studia podyplomowe. A.N. i Maciej mają rację, a Ty Waść trwasz w błędzie.. (2011-01-21)

Elżbieta: Pierwsze szkolenie okresowe ma zostać przeprowadzone w okresie do 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy (pracodawcy i osoby kierujące pracownikami) na pozostałych stanowiskach wymienionych w pkt. 2-5 w okresie do 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy (pkt 2 dotyczy stanowisk robotniczych). Takie małe sprostowanie do Macieja Ś. (Dz. U. z 2005r. Nr 196, poz. 1420) (2011-01-21)

Maciej Ś.: Pani "Elzbieto" - dziękuję za sprostowanie. Ma pani rację. Popełniłem pomyłkę. (2011-01-21)

Pirat: Myślę, że "Profesjonalista" tymi wypowiedziami przekonuje sam siebie, iż ma rację podejmując niniejszą dyskusję. Nie po raz pierwszy zresztą i... pewnie nie ostatni. Tak na marginesie-TAKICH SAMOZWAŃCZYCH PROFESJONALISTÓW winna cechować ostrożność w wypowiadaniu opinii, jeżeli nie do końca wiedzą o co chodzi lub właściwie nie powinni wcale zabierać głosu. Popieram wszystkie inne wypowiedzi dotyczące poruszonego tematu. Zastanawiam się co na to "Profesjonalista"? (2011-01-22)

Jędrek: Zachowa się profesjonalnie i nie będzie dalej dyskutował z niedouczonymi dyletantami... (2011-01-23)

Profesjonalista: Do Pirata : Ja nie muszę sam siebie przekonywać i was również, mam w tej kwestii swoją opinię w dodatku popartą praktyką tak więc nie zależy mi na przekonywaniu kogokolwiek. Każdy sam ponosi ryzyko i ponosi odpowiedzalność za swoje decyzje. Tak już w Poslce jest że ile osób czyta dany przepis tyle potem jest opinii. Dla mnie ważne są te interpretacje które się w praktyce sprawdzają a nie te które są głoszone jako jedyne i właściwe. (2011-01-24)

Jędrek ale inny: Praktyka Profesjonalisty polega na tym, że "(...) pracodawcy ich zatrudniający oraz kontrole PIP nie podważają ich uprawnień(...)". Analogicznie mogę to porównać do sytuacji, gdzie od kilkunastu lat jeżdżę samochodem po mieście bez zapiętych pasów i ........ jeszcze nikt się nie przyczepił. Wychodzi więc na to, stosując sposób rozumowania Profesjonalisty że jazda bez pasów jest zgodna z prawem..... I nie ma najmniejszej potrzeby czytać przepisu, regulującego te kwestie. Profesjonalisto - myśl sobie co chcesz, rób jak uważasz, nie mój problem..... Jedna prośba organizacyjna - umieść nazwę Twojego nicka w cudzysłowiu lub poprzedź przedrostkiem quasi.... (2011-01-24)

Profesjonalista: Do Jędrek ale inny : Ty chyba jesteś z PO, pouczasz, pouczasz ale jakoś nikt Cię nie chce słuchać. Ja też nie zamierzam. (2011-01-24)

Maciej Ś.: Lepiej już być z PO, a nawet z SLD (broń Boże z PIS-u) niż z konopii, jako ten Filip, który to z nich wyskoczył. Chciaż dużo wskazuje na to, że "Profesjonalista" ogarnięty jest mentalnością pisowską. (2011-01-24)

Profesjonalista: Do Macieja Ś : ty zato ogarnięty jesteś mentalnością(2011-01-24)

PiS: MŚ. Jestem zwolennikiem ( na dzien dzisiejszy....ok. 30% doroslych(2011-01-24)

Maciej Ś.: Moim marzeniem jest, aby otaczało mnie i prawo, i(2011-01-24)

Maciej Ś.: PS. zgadzam się z tym wskaźnikiem -> "...ok. 30%(2011-01-24)

Jędrek ale inny: (Qasi)Profesjonalista przeszedł już na argumentację w stylu "... a(2011-01-24)

Jędrek: Profesjonalista: Do Pirata : Ja nie muszę sam siebie(2011-01-24)

ateista: cyt " Profesjonalista: Do Jędrek ale inny : Ty(2011-01-24)

Maciej Ś.: Podział, jedynie słuszny, jest prosty i klarowny: "Profesjonalista" i.....reszta(2011-01-24)

Jędrek ale inny: "Profesjonalista" nie odpowiada, gdyż zapewne zajęty jest wypełnianiem ZUS(2011-01-25)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2011

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58779544