ATEST Ochrona Pracy

30 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Kto może prowadzić szkolenia okresowe bhp?

Pan D.T. pyta: Kto organizuje i prowadzi szkolenia okresowe bhp? Czy zajęcia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej oraz ppoż. prowadzić mogą jedynie specjaliści, czyli uprawnieni ratownicy medyczni czy strażacy bądź inspektorzy ppoż.?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp (DzU nr 180, poz. 1860, ze zm.), szkolenia okresowe w dziedzinie bhp mogą organizować pracodawcy (z wyjątkiem szkolenia osób będących pracodawcami, pracowników służby bhp oraz instruktorów i wykładowców tematyki bezpieczeństwa i higieny pracy) lub jednostki prowadzące działalność szkoleniową w dziedzinie bhp.

Organizator szkolenia zapewnia:

- programy poszczególnych rodzajów szkolenia opracowane dla określonych grup stanowisk,

- programy poszczególnych rodzajów szkolenia opracowane dla określonych grup stanowisk,- wykładowców i instruktorów posiadających zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne zapewniające właściwą realizację programów szkolenia,

- programy poszczególnych rodzajów szkolenia opracowane dla określonych grup stanowisk,- odpowiednie warunki lokalowe do prowadzenia działalności szkoleniowej, - wyposażenie dydaktyczne niezbędne do właściwej realizacji programów szkolenia,

- programy poszczególnych rodzajów szkolenia opracowane dla określonych grup stanowisk,- właściwy przebieg szkolenia oraz prowadzenie dokumentacji w postaci programów szkolenia, dzienników zajęć, protokołów przebiegu egzaminów i rejestru wydanych zaświadczeń.

W odniesieniu do wymogów wobec wykładowców prowadzących szkolenia okresowe w dziedzinie bhp pojawiają się od czasu do czasu interpretacje wskazujące na konieczność posiadania specjalistycznych kwalifikacji jako niezbędnych do prowadzenia modułów typu "Zasady udzielania pierwszej pomocy" czy "Podstawowe zasady ochrony ppoż.". Autorzy takich interpretacji wymieniają m.in. jako warunek konieczny posiadanie kwalifikacji minimum ratownika medycznego i inspektora ppoż.

Naszym zdaniem poglądy takie są nadinterpretacją przepisu dotyczącego szkoleń w dziedzinie bhp. Oczywiście, zaangażowanie do danego szkolenia okresowego wielu wykładowców, którzy są specjalistami w swoich wąskich dziedzinach, może wpływać pozytywnie na jakość tego szkolenia. Jednak nie jest to warunek konieczny wynikający z przepisu. Takie rozwiązanie należałoby również w wielu przypadkach uznać za nieżyciowe, zwłaszcza w odniesieniu do małych grup szkolonych osób. Innymi słowy - organizator szkolenia może (i należy to docenić) powierzyć do prowadzenia określone moduły ratownikowi medycznemu oraz inspektorowi ppoż., ale nie musi.

Podkreślamy jeszcze raz, że rozporządzenie Ministra Gospodarki w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp w § 5 nie wymienia żadnych skonkretyzowanych kwalifikacji, stanowi jedynie (w odniesieniu do wykładowców), że "wykładowcy i instruktorzy winni posiadać zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne zapewniające właściwą realizację programów szkolenia".Koniec

Andrzej Nowak

Dodaj swój komentarz


wykładowca: Podkreślam jeszcze raz pisząc tutaj.... Panie Andrzeju Nowak, czy(2014-05-29)

adas@wp.pl: Do „wykładowca”, proszę o informację, jakie wg Ciebie trzeba mieć kwalifikacje w zakresie PRZYGOTOWANIA DYDAKTYCZNEGO. Proszę o jasność wypowiedzi i podanie konkretnego kursu, szkolenia jakie trzeba odbyć, aby móc szkolić okresowo. (2014-05-29)

Kazimierz: I znów mącenie, czemuż to służy? I jeszcze strażak i lekarz, i prawnik + rzecz jasna behapowiec i szkolić można ... (2014-05-29)

wykładowca: Wg mnie... - każdy Wykładowca w dziedzinie bhp powinien ukończyć SZKOLENIA w formie kursu lub seminarium, temat - "Prowadzenie procesów szkolenia w dziedzinie bhp" tematyka: 1... 2... 3... 4... - przygotowana przez jednostkę kształcenia np ustawicznego. wg mnie - powiedzenie kilku zdań na okr. szkolenia bhp dla służby bhp w tym temacie zawartym w ramowym programie, to za mało. każdy z nas wie, jak jest z tym na okresowym szkoleniu. Wykładowy ograniczają się do omówienia roz. w sprawie szkoleń w kilku zdaniach, a o dydaktyce nikt nawet nie wspomina. Niech wypowiedzą się behapowcy, co prowadzą okr szkolenia dla służby bhp. Większość z nas patrzy na prowadzenie szkoleń poprzez ekonomię i własny zarobek, nie bacząc na jakość wykonywanych usług bhp. Postawmy sobie poprzeczkę wyżej! Zdobywajmy i pogłębiajmy swoją wiedzę ustawicznie... OSPSBHP pomaga. Im więcej masz doświadczenia w połączeniu z wiedzą tym lepszym będziesz behapowcem i wykładowcą bhp :-) (2014-05-29)

wykładowca: Ciekawostka - pierwsze wykłady na studiach podyplomowych z BHP. 60 studentów razem pyta, czy po ukończeniu studiów będą mogli szkolić bhp i zarabiać pieniądze. Po to się studiuje BHP ???. Ja idąc na studia BHP (nie podyplomowe) miałem inne cele... Dochodzi do absurdów, że mgr - historyk kończy podyplomówkę i zakładać działalność i szkolić pracodawców, pracowników. Nie wyobrażam sobie, co robotnik budowlany wyniesie z takiego okr. szkolenia bhp ??? potem się dziwimy, że świadomość wszystkich grup (opisanych w roz. szkol.) na temat ogólnie pojętego bezpieczeństwa w środowisku pracy jest................................! (2014-05-29)

Kazimierz: Po pierwsze: oddzielmy, wymagania minimum, od tego, co można kończyć, aby podnosić swoje kwalifikację. Swoje zdanie można mieć, ale prawo jest prawem i do tego należy się odnosić. ………………………………… P drugie: Znam te „podyplomówki” i znam też wykładowców na nich (co mają swoje „behapowskie biznesy”), co skutecznie zniechęcają do zawodu z tekstami „Wy, po roku specjalistami …”. Opowiadają banialuki o wymaganiach, począwszy od PPRZYGOTOWANIA DYDAKTYCZNEGO, a kończąc na p.poż i pierwszej pomocy. Tylko jak się ich przyciska, to mętnie tłumaczą i nie potrafią wskazać konkretnych na to prawnych regulacji i tak jak ty „wykładowco”. ………………………………… P trzecie: „… OSPSBGP pomaga”, kiedyś też naród pomagał, narody bratnie pomagały, partia pomagała … a system padł. Ja pracuje dla pieniędzy, bo nie mam wcześniejszej emerytury, nie byłem w służbach mundurowych, nie pracowałem w szkolnictwie, kolejach, górnictwie … więc muszę tyrać do 67 lat, co nie oznacza, że łamię prawo. I chciałbym mieć komfort „innych celów …” ja Ty „wykładowco”. Po czwarte: specjalista bhp, p.poz, ratownik medyczny i prawnik (wszyscy z PPRZYGOTOWANIEM DYDAKTYCZNYM – chciałbym sprawdzić te papiery?!) na szkoleniu okresowym 50 osób z czego 30 ledwo zawodówkę skończyła, egzamin zdany w 100% na b. dobry (!!!!!), dzięki temu 0 wypadków przy pracy – sukces pełną gębą!!! (2014-05-29)

Kazimierz: A Pan Andrzej Nowak (dziękujemy) ukazał całą prawdę o szkoleniach i mity padły, i panika, trzeba ferment znów siać! (2014-05-29)

wykładowca: Panie Kazimierzu, jeśli Pana interpretacja a wręcz literalne brzmienie przywołanego zapisu z rozporządzenia wygląda tak jak Pan pisze to gratuluje szeroko pojmowanego bhp. Na tym zakończę bez podawania przyczyn, bo nie chcę nikogo obrażać... każdy ma prawo do niewiedzy i nierozumienia słów ukończone kształcenie lub szkolenie.... (2014-05-29)

Kazimierz: Czyli znów obracamy się w temacie „interpretacji” i własnego widzimisię, prosiłem o podanie konkretnych przepisów, z których wynika co to jest PRZYGOTOWANIE DYDAKTYCZNE, pod jakie przepisy podlega, kto to organizuje (może organizować i prowadzić), jaką tematykę powinno obejmować, ile godzin min. trwać (100 godzin, 1000 godzin …???), itp. – dlaczego nikt (kto tak interpretuje rozporządzanie jak Pan) nie potrafi tego podać?!?!?!.................................. A tak na marginesie, najważniejszym (w mojej ocenie) szkoleniem jest SZKOLENIE WSTEPNE OGÓLNE I STANOWISKOWE, bo ono jest przeprowadzone przed przystąpieniem do pracy, a może je przeprowadzać (nie umniejszając nikomu) nawet człowiek po „podstawówce”. (2014-05-30)

Kazimierz: Bardzo chętnie ukończę odpowiedni kurs/szkolenie, które zapewni mi PRZYGOTOWANIE DYDAKTYCZNE o którym mowa w rozporządzeniu, ale kto organizuje taki kurs/szkolenie, jakie ono musi spełniać warunki, aby spełniało warunki PRZYGOTOWANIA DYDAKTYCZNEGO o którym mowa w rozporządzeniu? (2014-05-30)

Maciej Ś.: Wczoraj prowadziłem szkolenie okresowe dla grupy "mądrali", którzy od wielu lat już wszystko wiedzą (bo uczą innych) i kolejne szkolenie (z tego względu) uważają za całkowicie zbędne. Przekonałem ich jednak, że jest to obowiązek prawny od którego nie można odstąpić, a zalecana (dopuszczalna) forma, to seminarium. W związku z tym oczekuję do nich aktywnego udziału, typowego dla "seminarium", czyli referowania przez wskazanych "mądrali" określonych zagadnień. Kto powie (tzw. własnymi słowami) co rozumie pod pojęciem "bezpieczeństwo" czy też "pożar"? I zapadło milczenie............. (2014-05-30)

Maciej Ś.: PEDAGOG - (gr. paidagogos = prowadzący chłopców); nauczyciel, wychowawca; teoretyk w zakresie pedagogiki - - - - PEDAGOGIKA – świadoma i celowa działalność wychowawcza - - - - DYDAKTYKA - (gr. didaktikós = nauczający, pouczający) - dział pedagogiki, nauka o metodach nauczania, uczenia się METODYKA - w pedagogice - dydaktyka szczegółowa jakiegoś przedmiotu szkolnego omawiająca cele i sposoby nauczania tego przedmiotu. (2014-05-30)

Maciej Ś.: Zatem, najważniejsze to.................wiedza i umiejętności jej praktycznego (efektywnego i(2014-05-30)

Maciej Ś.: Dobry nauczyciel to ten, który wie co mówi, a(2014-05-30)

asd@wp.pl: „wykładowca” skończył dyskusję, zabrakło mu argumentów (konkretnych przepisów) na(2014-05-30)

Maciej Ś.: Drogowskaz nie idzie drogą, którą wskazuje. Tak samo przepis(2014-05-31)

wykładowca: mi nigdy nie brakuje argumentów... Podzielam wpis rzeczowy Macieja(2014-05-31)

Kazimierz: Maciej ma b. często rację. Czyli dochodzimy do jednego(2014-06-02)

wykładowca: Panie Kazimierzu proszę nie pisać "dochodzimy do jednego wniosku..."(2014-06-02)

wykładowca: Przypomnienie - Do dziś pamiętam, jak na I Kongresie(2014-06-02)

wykładowca: Wyciąg ze statutu, który otrzymałem: - Zajęcia w poszczególnych(2014-06-02)

Kazimierz: „wykładowco” znów odnosisz się do wzniosłych „ideologii” i „misji”(2014-06-02)

Kazimierz: Ośrodek szkolenia może sobie zaostrzyć kryteria jak tylko chce,(2014-06-02)

wykładowca: Czy naprawdę Pan nie widzi co piszę i pisałem(2014-06-02)

wykładowca: PROSZĘ SOBIE WPISAĆ W INTERNET: http://www.akademia-nauki.eu/bezpieczenstwo-i-higiena-pracy-inne/50-kurs-z-metodyki-prowadzenia-szkolen-bhp#.U4xUAnJ_vp8 to pierwsza lepsza(2014-06-02)

Kazimierz: A czy ja po raz „n-ty” mam się pytać,(2014-06-02)

wykładowca: Nie widzę przeciwwskazań.... Może być 8 h lub 16(2014-06-03)

Kazimierz: I o to właśnie mi chodził, nie ma ram(2014-06-03)

Kazimierz: Do "wykładowca": sprawdziłem, na studiach miałem 20 godzin z(2014-06-08)

wykładowca: O... to cieszę się, że masz 20h przygotowania... P.S(2014-06-09)

Kazimierz: Raz jeszcze, nie ma min. ilości godzin dla ważności(2014-06-09)

wykładowca: raz jeszcze... ale ja nic nie mam do Twoich(2014-06-09)

byhu@wp.pl: To po co mieszasz i mącisz, i sią(2014-06-09)

wykładowca: Szanowni Panowie - Przepraszam !!! już się nie mieszam(2014-06-09)

bhp-owiec pedagog: Oj Panowie, dyskusja ta do niczego nie prowadzi. Kursy(2014-06-12)

agnieszka: Proszę o konktertną odpowiedz. chce prowadzic szkolenia bhp okresowe,(2015-02-05)

wykładowca: Twój wybór... Poczytaj, co piszemy wyciągnij wnioski,(2015-02-05)

anonimowy: witam. mam pytanie. mam zostać zatrudniona w urzędzie gminy(2015-04-08)

Maciej Ś.: Nie "urząd gminy", a pracodawca, i tylko w przypadku(2015-04-08)

Czerepach: Lodzia w urzędzie gminy Wilkowyje z pewnością sobie(2015-04-08)

ekspert: "niekoniecznie poprosić, a nawet nakazać" ??? A na jakiej(2015-04-08)

anonimowy: bardzo dziękuję za wszelkie kąśliwe uwagi w każdej z(2015-04-08)

Maciej Ś.: „ekspert: /…/ " Proszę nie wprowadzać inżyniera bhp w(2015-04-09)

oj tam, oj tam: "anonimowy: /.../ to że skończyłam studia inżynierskie oraz dodatkowo(2015-04-09)

wójt: Muszę się dobrze zastanowić, czy Lodzia podoła szkoleniom z(2015-04-10)

wójt: To ja, wójt, wam to(2015-04-11)

AdamT: Kursy BHP często wykonywane są na zasadzie przykrego obowiązku.(2017-02-15)

Grzegorz Grygorcewicz: T: Czy osoba, która ukończyła zaoczne technikum z zakresu(2023-10-23)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2014

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58576500