ATEST Ochrona Pracy

30 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Kto może prowadzić szkolenia okresowe bhp?

Pan D.T. pyta: Kto organizuje i prowadzi szkolenia okresowe bhp? Czy zajęcia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej oraz ppoż. prowadzić mogą jedynie specjaliści, czyli uprawnieni ratownicy medyczni czy strażacy bądź inspektorzy ppoż.?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp (DzU nr 180, poz. 1860, ze zm.), szkolenia okresowe w dziedzinie bhp mogą organizować pracodawcy (z wyjątkiem szkolenia osób będących pracodawcami, pracowników służby bhp oraz instruktorów i wykładowców tematyki bezpieczeństwa i higieny pracy) lub jednostki prowadzące działalność szkoleniową w dziedzinie bhp.

Organizator szkolenia zapewnia:

- programy poszczególnych rodzajów szkolenia opracowane dla określonych grup stanowisk,

- programy poszczególnych rodzajów szkolenia opracowane dla określonych grup stanowisk,- wykładowców i instruktorów posiadających zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne zapewniające właściwą realizację programów szkolenia,

- programy poszczególnych rodzajów szkolenia opracowane dla określonych grup stanowisk,- odpowiednie warunki lokalowe do prowadzenia działalności szkoleniowej, - wyposażenie dydaktyczne niezbędne do właściwej realizacji programów szkolenia,

- programy poszczególnych rodzajów szkolenia opracowane dla określonych grup stanowisk,- właściwy przebieg szkolenia oraz prowadzenie dokumentacji w postaci programów szkolenia, dzienników zajęć, protokołów przebiegu egzaminów i rejestru wydanych zaświadczeń.

W odniesieniu do wymogów wobec wykładowców prowadzących szkolenia okresowe w dziedzinie bhp pojawiają się od czasu do czasu interpretacje wskazujące na konieczność posiadania specjalistycznych kwalifikacji jako niezbędnych do prowadzenia modułów typu "Zasady udzielania pierwszej pomocy" czy "Podstawowe zasady ochrony ppoż.". Autorzy takich interpretacji wymieniają m.in. jako warunek konieczny posiadanie kwalifikacji minimum ratownika medycznego i inspektora ppoż.

Naszym zdaniem poglądy takie są nadinterpretacją przepisu dotyczącego szkoleń w dziedzinie bhp. Oczywiście, zaangażowanie do danego szkolenia okresowego wielu wykładowców, którzy są specjalistami w swoich wąskich dziedzinach, może wpływać pozytywnie na jakość tego szkolenia. Jednak nie jest to warunek konieczny wynikający z przepisu. Takie rozwiązanie należałoby również w wielu przypadkach uznać za nieżyciowe, zwłaszcza w odniesieniu do małych grup szkolonych osób. Innymi słowy - organizator szkolenia może (i należy to docenić) powierzyć do prowadzenia określone moduły ratownikowi medycznemu oraz inspektorowi ppoż., ale nie musi.

Podkreślamy jeszcze raz, że rozporządzenie Ministra Gospodarki w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp w § 5 nie wymienia żadnych skonkretyzowanych kwalifikacji, stanowi jedynie (w odniesieniu do wykładowców), że "wykładowcy i instruktorzy winni posiadać zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne zapewniające właściwą realizację programów szkolenia".Koniec

Andrzej Nowak

Dodaj swój komentarz


wykładowca: Podkreślam jeszcze raz pisząc tutaj.... Panie Andrzeju Nowak, czy(2014-05-29)

adas@wp.pl: Do „wykładowca”, proszę o informację, jakie wg Ciebie trzeba(2014-05-29)

Kazimierz: I znów mącenie, czemuż to służy? I jeszcze strażak(2014-05-29)

wykładowca: Wg mnie... - każdy Wykładowca w dziedzinie bhp powinien(2014-05-29)

wykładowca: Ciekawostka - pierwsze wykłady na studiach podyplomowych z BHP.(2014-05-29)

Kazimierz: Po pierwsze: oddzielmy, wymagania minimum, od tego, co można(2014-05-29)

Kazimierz: A Pan Andrzej Nowak (dziękujemy) ukazał całą prawdę o(2014-05-29)

wykładowca: Panie Kazimierzu, jeśli Pana interpretacja a wręcz literalne brzmienie(2014-05-29)

Kazimierz: Czyli znów obracamy się w temacie „interpretacji” i własnego(2014-05-30)

Kazimierz: Bardzo chętnie ukończę odpowiedni kurs/szkolenie, które zapewni mi PRZYGOTOWANIE(2014-05-30)

Maciej Ś.: Wczoraj prowadziłem szkolenie okresowe dla grupy "mądrali", którzy od(2014-05-30)

Maciej Ś.: PEDAGOG - (gr. paidagogos = prowadzący chłopców); nauczyciel, wychowawca; teoretyk w zakresie pedagogiki - - - - PEDAGOGIKA – świadoma i celowa działalność wychowawcza - - - - DYDAKTYKA - (gr. didaktikós = nauczający, pouczający) - dział pedagogiki, nauka o metodach nauczania, uczenia się METODYKA - w pedagogice - dydaktyka szczegółowa jakiegoś przedmiotu szkolnego omawiająca cele i sposoby nauczania tego przedmiotu. (2014-05-30)

Maciej Ś.: Zatem, najważniejsze to.................wiedza i umiejętności jej praktycznego (efektywnego i skutecznego) wykorzystania (stosowania).......... (2014-05-30)

Maciej Ś.: Dobry nauczyciel to ten, który wie co mówi, a nie ten,, który mówi to, co wie............ (2014-05-30)

asd@wp.pl: „wykładowca” skończył dyskusję, zabrakło mu argumentów (konkretnych przepisów) na poparcie jego interpretacji przepisów ….......... " każdy ma prawo do niewiedzy i nierozumienia słów ukończone kształcenie lub szkolenie...." - kolejny raz przytaczam "Każdy (prawie) może szkolić" (Rozmowa z Jerzym Kowalskim, naczelnikiem wydziału ochrony pracy w departamencie prawa pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej): pyt." "Pojawiła się też definicja przygotowania dydaktycznego, ale chyba niedostatecznie jasna ..." odp.: "NIEPRAWDZIWA JEST INFORMACJA, że potrzebne jest jakieś SPECJALNE PRZYGOTOWANIE DYDAKTYCZNE. Nie trzeba mieć studiów pedagogicznych, żeby wykładać na szkoleniach bhp. Trzeba mieć ukończone szkolenie w zakresie bhp, w ramach którego był poruszony temat nowoczesnych metod kształcenia osób dorosłych w zakresie bhp." (2014-05-30)

Maciej Ś.: Drogowskaz nie idzie drogą, którą wskazuje. Tak samo przepis (nawet najbardziej klarowny) sam nie czyni skutku, który reguluje. Rezultat czynią ludzie swoim działaniem, i to niezależnie od posiadania „kwitu” potwierdzającego ich przygotowanie (kwalifikacje) do tego działania. (2014-05-31)

wykładowca: mi nigdy nie brakuje argumentów... Podzielam wpis rzeczowy Macieja Ś Dobry wykładowca ten, który wie co mówi, a nie ten, który mówi co wie.... Bardzo mi się spodobał ten wpis, choć wszyscy wieszacie...................... na Macieju. Każdy ma prawo mieć swoje zdanie. Ja nie żałuję, że ukończyłem kurs pedagogiczny + dwa kursy z metodyki i dydaktyki organizacji i prowadzenia szkoleń dla dorosłych. Wy możecie szkolić na podstawie "poruszonej tematyki na szkoleniu bhp dla służby... Każdy jest kowalem swojego losu... (2014-05-31)

Kazimierz: Maciej ma b. często rację. Czyli dochodzimy do jednego wniosku, że nie obowiązku odbywania SPECJELNEGO PRZYGOWANIE DYDAKTYCZNEGO, wystarczy aktualne szkolenie okresowe z bhp o jakim mowa we wcześniejszych wpisach, a jeśli komuś „mało” może na własne potrzeby kończyć kursy, szkolenia ile zechce. Przepis jest mało czytelny, bo jeśli można podważyć fakt, że szkolenie okresowe, to „za mało”, to także można podważyć „kurs czy szkolenie” dla PRZYGOTOWANIA DYDAKTYCZNEGO, ponieważ nie jest to w przepisach sprecyzowane (kto organizuje, jaka jednostka, na jakich zasadach, jaki zakres tematyczny, godzinowy, wykładowcy z jakimi „uprawnieniami”, itp.) ……………. Należy pamiętać, że ilość posiadanych „kwitków” nie koniecznie świadczy o wiedzy i umiejętnościach w jej przekazywaniu ……………. Tyle mówi się, że „behapowcem” powinien być inżynier, a może jednak dobry prawnik …? A może właśnie historyk powinien szkolić okresowo, bo można założyć, że statycznie będzie lepszym mówcą i „przekaźnikiem” wiedzy niż inżynier. (2014-06-02)

wykładowca: Panie Kazimierzu proszę nie pisać "dochodzimy do jednego wniosku..." ja swoje zdanie napisałem i nie zmienię go... Np Ośrodek szkolenia z którym współpracuję (tam prowadzę szkolenia na Umowy o dzieło) ma swój statut i wytyczne dla wykładowców. Proste prawo chcesz zarobić dokształć się, a będziemy z Tobą współpracować. Dla ośrodka to jakość szkoleń, jak wykładowca ma praktykę w bhp i co ważne wie jak tą wiedzę przekazać dla uczestników szkolenia, inne środki dyda. i materiały dobiera się dla grup robotniczych, a inne dla osób kierujących itd. Wszystkim młodym coś się pomakraczyło, wchodząc w bhp chcą zacząć od szkoleń, tak się nie da! najpierw zdobądź praktykę, staż w bhp, potem weś się za szkolenia jak chcesz... np ostatnio byłem na szkoleniu dokształcającym w zeszłym roku w Zwartowie i chwalę sobie. JAK CHCESZ TO ZAWSZE COŚ WYNIESIESZ ZE SZKOLENIA... (2014-06-02)

wykładowca: Przypomnienie - Do dziś pamiętam, jak na I Kongresie Służby BHP w Warszawie swoje wystąpienie miał "młody" przedstawiciel GIP, który przez 20 minut czytał teksty ustaw i rozporządzeń, na sali zrobił się taki gwar, że nie było go już słychać, ale nie poddał się wytrwał do końca, w trakcie wręcz sala go wyśmiewała... Na koniec dostał brawa - że skończył... Takich chcemy wykładowców ??? Tak może wygląda szkolenie młodego behapowca bez praktyki, który wziął się za szkolenia bhp. Chcąc podnieść rangę behapowców w Polsce trzeba zacząć sobą reprezentować wyższy poziom m.in. wiedzy, doświadczenia. Nie chcę obrażać nikogo z nas / Was. IM BARDZIEJ BĘDZIEMY PROFESJONALNI, W TYM CO ROBIMY, TYM BARDZIEJ ZACZNĄ SIĘ Z NAMI LICZYĆ INNE ŚRODOWISKA, PRACODAWCY PIP. Przykro mi, że tak się wzbraniacie, szkolić tak!!! ale coś więcej tzn doszkalać się czyli tzw kształcenie ustawiczne to już nie WNIOSKI ??? dla Was ;-) (2014-06-02)

wykładowca: Wyciąg ze statutu, który otrzymałem: - Zajęcia w poszczególnych formach kształcenia mogą i muszą prowadzić osoby o kwalifikacjach odpowiadających programom nauczania, gwarantujące należyty poziom prowadzonych form kształcenia zwanych „specjalistami / wykładowcami / konsultantami” posiadający wyższe wykształcenie oraz odpowiednie przygotowanie dydaktyczne (kurs pedagogiczny lub ukończony dodatkowy kurs z zakresu metodyki dydaktyki prowadzenia szkoleń dla dorosłych. Mogą to być m.in.:  nauczyciele akademiccy zatrudnieni w uczelniach polskich i zagranicznych,  edukatorzy oświaty,  metodycy i specjaliści w zakresie dydaktyki,  autorzy i organizatorzy szkoleń i warsztatów metodycznych,  psychologowie,  nauczyciele,  instruktorzy i lektorzy języków obcych,  specjaliści w danej dziedzinie wiedzy i umiejętności np. księgowi, prawnicy itp.  pracownicy służb bhp (o kwalifikacjach nie mniej niż specjalista bhp)  inspektorzy w zakresie ochrony przeciwpożarowej,  ratownicy medyczni posiadający uprawnienia instruktorskie do prowadzenia praktycznych warsztatów  i inne osoby, w zależności od kwalifikacji i potrzeb organizatora kształcenia. (2014-06-02)

Kazimierz: „wykładowco” znów odnosisz się do wzniosłych „ideologii” i „misji”(2014-06-02)

Kazimierz: Ośrodek szkolenia może sobie zaostrzyć kryteria jak tylko chce,(2014-06-02)

wykładowca: Czy naprawdę Pan nie widzi co piszę i pisałem(2014-06-02)

wykładowca: PROSZĘ SOBIE WPISAĆ W INTERNET: http://www.akademia-nauki.eu/bezpieczenstwo-i-higiena-pracy-inne/50-kurs-z-metodyki-prowadzenia-szkolen-bhp#.U4xUAnJ_vp8 to pierwsza lepsza(2014-06-02)

Kazimierz: A czy ja po raz „n-ty” mam się pytać,(2014-06-02)

wykładowca: Nie widzę przeciwwskazań.... Może być 8 h lub 16(2014-06-03)

Kazimierz: I o to właśnie mi chodził, nie ma ram(2014-06-03)

Kazimierz: Do "wykładowca": sprawdziłem, na studiach miałem 20 godzin z(2014-06-08)

wykładowca: O... to cieszę się, że masz 20h przygotowania... P.S(2014-06-09)

Kazimierz: Raz jeszcze, nie ma min. ilości godzin dla ważności(2014-06-09)

wykładowca: raz jeszcze... ale ja nic nie mam do Twoich(2014-06-09)

byhu@wp.pl: To po co mieszasz i mącisz, i sią(2014-06-09)

wykładowca: Szanowni Panowie - Przepraszam !!! już się nie mieszam(2014-06-09)

bhp-owiec pedagog: Oj Panowie, dyskusja ta do niczego nie prowadzi. Kursy(2014-06-12)

agnieszka: Proszę o konktertną odpowiedz. chce prowadzic szkolenia bhp okresowe,(2015-02-05)

wykładowca: Twój wybór... Poczytaj, co piszemy wyciągnij wnioski,(2015-02-05)

anonimowy: witam. mam pytanie. mam zostać zatrudniona w urzędzie gminy(2015-04-08)

Maciej Ś.: Nie "urząd gminy", a pracodawca, i tylko w przypadku(2015-04-08)

Czerepach: Lodzia w urzędzie gminy Wilkowyje z pewnością sobie(2015-04-08)

ekspert: "niekoniecznie poprosić, a nawet nakazać" ??? A na jakiej(2015-04-08)

anonimowy: bardzo dziękuję za wszelkie kąśliwe uwagi w każdej z(2015-04-08)

Maciej Ś.: „ekspert: /…/ " Proszę nie wprowadzać inżyniera bhp w(2015-04-09)

oj tam, oj tam: "anonimowy: /.../ to że skończyłam studia inżynierskie oraz dodatkowo(2015-04-09)

wójt: Muszę się dobrze zastanowić, czy Lodzia podoła szkoleniom z(2015-04-10)

wójt: To ja, wójt, wam to(2015-04-11)

AdamT: Kursy BHP często wykonywane są na zasadzie przykrego obowiązku.(2017-02-15)

Grzegorz Grygorcewicz: T: Czy osoba, która ukończyła zaoczne technikum z zakresu(2023-10-23)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2014

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58574583