ATEST Ochrona Pracy

20 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

Kto jest kim w ochronie pracy

ATEST Ochrona Pracy

Kto jest kim

Lista nazwisk w bazie danych "Kto jest kim"

ATEST 2/2006

Edward Borak

Edward Borak
Edward Borak

Stosunkowo łatwo odpowiedzieć na pytania - kto ma certyfikat eksperta bhp, kto dostał nagrodę im. H. Krahelskiej, kto jest prezesem oddziału stowarzyszenia służby bhp itp. Z większą trudnością, ale ustaliłbym pełną listę uczestników elitarnego programu ARA (stosowanie komputerów do badania wypadków przy pracy). Na pytanie - kto z naszego środowiska zawodowego jest prezesem klubu sportowego? - nie potrafiłbym odpowiedzieć. Zaryzykowałbym raczej, że nikt. Niesłusznie.

Prezesem Klubu TS "Soła" w Żywcu jest bowiem Edward Borak, człowiek, który wyróżnia się również wymienionymi na wstępie kompetencjami i nagrodami. Z Żywca do Warszawy jest droga daleka, a jednak umiał znaleźć się w grupach eksperckich, na kursach, o których wiedza nawet do dobrze poinformowanych docierała po fakcie.

Edward Borak urodził się w 1944 roku w Żywcu. Ukończył Technikum Mechaniczno-Elektryczne w Bielsku-Białej. Pierwszą pracę podjął na stanowisku kontrolera jakości w Fabryce Sprzętu Szpitalnego w Żywcu. Praca na tym stanowisku wymagała dużej wiedzy specjalistycznej, w tym z zakresu bezpieczeństwa pracy; proces technologiczny w fabryce był bardzo różnorodny - jego fazy stanowiły prace w stolarni, lakierni, szlifierni, galwanizerni, spawalni.

W roku 1972 podjął pracę w Spółdzielni Transportu Wiejskiego. W firmie tej prowadził sprawy racjonalizatorstwa. Został autorem sześciu wniosków racjonalizatorskich, dotyczących poprawy warunków pracy. Przez jedną kadencję pełnił funkcję społecznego inspektora pracy. W roku 1982 ukończył kurs podstawowy dla służby bhp i bezpieczeństwa ruchu drogowego, w 1985 kurs dla wykładowców bhp, a w roku 1989 dwuletnie pomaturalne technikum o profilu bhp. Spółdzielnia była w tym czasie dużym zakładem, posiadającym własną lakiernię, spawalnię, stanowiska do napraw i regeneracji silników oraz pomp wtryskowych, co od specjalisty ds. bhp wymagało sporej wiedzy oraz doskonalenia kwalifikacji. Od tego okresu datuje się współpraca E. Boraka z CIOP.

W latach 1990-2003 pracował w Zarządzie Regionu Podbeskidzie NSZZ "Solidarność" w Bielsku-Białej, gdzie pełnił funkcję koordynatora ds. ochrony człowieka w środowisku pracy. Od 1992 roku był organizatorem seminariów odbywających się 28 kwietnia z okazji Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych.

Od roku 1997 pracuje jako specjalista ds. bhp w firmach "ROY" oraz "RONDO", gdzie jest także pełnomocnikiem dyrektora ds. systemów zarządzania bhp. Równocześnie zatrudniony jest w Spółdzielni Mieszkaniowej "GRONIE " w Żywcu.

W latach 1995-2005 przewodniczył Wojewódzkiej Komisji Ochrony Pracy w Katowicach. W roku 2000 został powołany na członka Rady Zarządzającej Ośrodka Certyfikacji Kompetencji Personelu Przy CIOP-PIB.

Edward Borak od dzieciństwa uprawiał sport. Największą jego pasję stanowiła piłka nożna, narty oraz turystyka górska. Był zawodnikiem KS "Soła" Żywiec. Wówczas był to klub wielosekcyjny - m.in. piłka nożna, piłka siatkowa, tenis stołowy, kolarstwo, narciarstwo, turystyka górska, gimnastyka. Obecnie pozostała tylko sekcja piłki nożnej. Wychowankowie klubu to m.in.: Marek Motyka, obecnie trener Górnika Zabrze, a także prominentni działacze sportowi, tacy jak Zdzisław Kręcina - Sekretarz Generalny PZPN.

Zawodnicy klubu reprezentowali nasz kraj na mistrzostwach świata oraz na olimpiadzie dla osób niepełnosprawnych w Atenach (brązowy medal w tenisie stołowym zdobył Adam Jurasz).

Edward Borak jest prezesem klubu i jego sponsorem od roku 1995. Za sportową działalność otrzymał liczne odznaczenia, między innymi złotą odznakę PZPN, złotą odznakę Za zasługi dla sportu i Złoty Krzyż Zasługi.

 
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2006

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58398565