ATEST Ochrona Pracy

3 grudnia 2023 r.

[Prenumerata] [Spis treści]     

 

Wypadki

Wypadki

Wypadki przy pracy

Prezentujemy wybrane wypadki zgłoszone w ciągu ostatnich miesięcy do Państwowej Inspekcji Pracy.

 

<<< Poprzednie

 

Lipiec 2023 - Sierpień 2023

Woj. dolnośląskie: Na terenie zakładu produkcyjnego pracownik przygotowywał maszynę do mięsa typu wilk do produkcji. W czasie uruchamiania maszyny lewa rękę mężczyzny przedostała się do strefy pracy ślimaka, co doprowadziło do urazu czterech palców.

Woj. kujawsko-pomorskie: Na terenie zakładu pracownica filetowała tusze drobiowe na fileciarce. W czasie pracy kobieta włożyła prawą rękę do ruchomej taśmy łańcuchowej i doznała otwartego złamania kości przedramienia.

Woj. kujawsko-pomorskie: Pracownica piekarni czyściła maszynę do dzielenia ciasta. W trakcie realizacji zadania wsunęła prawą rękę do leja zasypowego, a w wyniku kontaktu ręki z będącą w ruchu częścią maszyny doszło do częściowej amputacji palca.

Woj. kujawsko-pomorskie: Pracownik tartaku wymieniał paski w podajniku drewna. W czasie pracy doszło do przedostania się prawej ręki pracownika do będącego w ruchu mechanizmu urządzenia. Doznał amputacji drugiego palca oraz zmiażdżenia trzeciego, czwartego i piątego.

Woj. kujawsko-pomorskie: Pracownik zakładu w rękawicach roboczych szlifował element na szlifierce stacjonarnej. W czasie pracy ręka mężczyzny przedostała się do strefy pracy maszyny. W wyniku zdarzenia doszło do częściowej amputacji kciuka lewej ręki.

Woj. kujawsko-pomorskie: W miejscu wykonywania prac ziemnych pracownik szedł wzdłuż wykopu. W czasie przemieszczania się mężczyzny, ziemia osunęła się i pracownik wpadł do wykopu. W wyniku zdarzenia poszkodowany doznał urazu twarzoczaszki, kręgosłupa lędźwiowego oraz lewej ręki.

Woj. lubelskie: Na hali produkcyjnej pracownik rozbierał tuszę przy użyciu piły typu Kolbe. W czasie wykonywania zadania doszło do kontaktu kciuka prawej ręki mężczyzny z będącą w ruchu piłą. W wyniku zdarzenia poszkodowany doznał amputacji kciuka.

Woj. lubelskie: Na terenie betoniarni zleceniobiorca po zakończeniu pracy związanej z produkcją betonu udał się na podest w celu oczyszczenia pojemnika po pozostałościach zaprawy cementowej. W trakcie pracy mężczyzna wpadł do maszyny, której napęd przed czyszczeniem nie został wyłączony. Został pochwycony przez łapy mieszadeł i poniósł śmierć na miejscu.

Woj. lubelskie: Na terenie kaszarni w procesie prażenia kaszy gryczanej doszło do oderwania się kosza z gryką i przyspania pracującej w pobliżu osoby kilkoma tonami rozgrzanego produktu. Pracownik poniósł śmierć na miejscu.

Woj. lubelskie: Na terenie mleczarni w magazynie przechowywania serów na pracownicę i pracownika przewrócił się regał z serami. W wyniku odniesionych obrażeń ciała kobieta zmarła, a mężczyzna doznał lekkich obrażeń ciała.

Woj. lubelskie: Na terenie stacji uzdatniania wody pracownik sprawdzał instalację uzdatniania. W czasie wykonywania tej czynności mężczyzna spadł z wysokości około 3 m. Doznał urazu kręgosłupa w części lędźwiowej.

Woj. lubuskie: Na terenie hali produkcyjnej w związku z planowanym przeniesieniem maszyny produkcyjnej czterech pracowników z działu utrzymania ruchu montowało elektryczną skrzynkę odpływową na szynoprzewodach. W czasie pracy prawdopodobnie doszło do zwarcia elektrycznego w montowanym urządzeniu i powstania łuku elektrycznego, co spowodowało zapalenie się ubrań pracowników. Trzech z nich doznało obrażeń ciała, w tym poparzeń I, II oraz III stopnia górnych partii ciała.

Woj. łódzkie: Na terenie budowy montażysta przebywając na dachu wiaty (na wysokości około 9 m) transportował watę mineralną za pomocą podnośnika samojezdnego koszowego. Mężczyzna nie był wyposażony w szelki bezpieczeństwa, na dachu znajdowały się trzy otwory świetlikowe o wymiarach 2,5×5 m, wata mineralna była składowana w odległości około 5 m od jednego z świetlików. W czasie pracy pracownik wpadł przez otwór do wnętrza hali z wysokości około 9 m na kostkę brukową. W ciężkim stanie został przewieziony do szpitala.

Woj. podkarpackie: Na budowie pracownik rozkładający folię na pochyłym stropie w okolicy otworów pod okna dachowe wpadł przez ten otwór do pomieszczenia na pierwszej kondygnacji budynku z wysokości ok. 3 m. W wyniku zdarzenia doznał urazów wewnętrznych głowy i w ciężkim stanie został przetransportowany do szpitala.

Woj. podlaskie: Na terenie hali produkcyjnej pracownik przy użyciu wciągnika elektrycznego podnosił trawers. Ładunek odczepił się i spadł na operatora, powodując uraz głowy.

Woj. śląskie: Na terenie bazy prowadzony był rozładunek łyżki koparki z naczepy samochodu ciężarowego przy użyciu koparki. Zdjęta z naczepy łyżka spadła i potoczyła się po podłożu uderzając w stopę znajdującego się w pobliżu pracownika. W wyniku zdarzenia doznał złamania kości lewej nogi.

Woj. śląskie: Na terenie hali produkcyjnej zleceniobiorca obsługiwał tokarkę numeryczną. W czasie gdy mocował wałek do uchwytu, w celu wykonania frezu, głowica narzędziowa docisnęła do uchwytu kciuk lewej ręki mężczyzny. W wyniku zdarzenia doznał zmiażdżenia palca.

Woj. śląskie: Na terenie hali w trakcie pracy linii produkcyjnej do malowania proszkowego rur przemysłowych doszło do wybuchu pieca gazowego służącego do wygrzewania detali po malowaniu. Dwóch zleceniobiorców i jeden pracownik doznało lekkich obrażeń ciała.

Woj. śląskie: Pracownik elektrociepłowni prowadził prace remontowe podajnika ślimakowego. W tym celu mężczyzna wszedł do wnętrza urządzenia. W tym samym czasie inny pracownik włączył podajnik ślimakowy. Mężczyzna poniósł śmierć na miejscu.

Woj. wielkopolskie: Na terenie hali produkcyjnej pracownica obsługiwała obrabiarkę do formowania towaru. W czasie pracy zdjęła dolną osłonę części tnącej i wsunęła rękę w celu wyczyszczenia obrabiarki (przy włączonej maszynie). W wyniku kontaktu ręki z częścią tnącą poszkodowanej ucięło palec wskazujący oraz doznała ran szarpanych dwóch palców.

(Źródło: GIP)

 

<<< Poprzednie

 

 
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2023

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 56581807