Wypadki przy pracy
Prezentujemy wybrane wypadki zgłoszone w ciągu ostatnich miesięcy do Państwowej Inspekcji Pracy.
Grudzień 2024 Woj. mazowieckie: Na hali produkcyjnej pracownica przemieszczała się do miejsca, gdzie znajdowało się jej stanowisko pracy. W tracie drogi kobieta weszła wprost pod nadjeżdżający wózek jezdniowy, co doprowadziło do najechania na jej nogę. Z ciężkimi obrażeniami poszkodowana została przewieziona do szpitala
Woj. mazowieckie: Na terenie zakładu pracownik obsługiwał piłowiertarkę. Podczas wykonywania zadania doszło do przedostania się lewego przedramienia mężczyzny w strefę pracy elementu tnącego i w wyniku kontaktu doszło do amputacji ręki na wysokości przedramienia. Poszkodowany w ciężkim stanie został przewieziony do szpitala.
Woj. mazowieckie: Na budowie podczas serwisowania maszyny drążącej tunel doszło do uszkodzenia zaworu ciśnieniowego i nagłego wypływu pod ciśnieniem strumienia mieszaniny powietrza z olejem. Doprowadziło to do urazu oka oraz głowy pracownika serwisu.
Woj. podkarpackie: Na hali produkcji pracownik wraz ze współpracownikiem rozpoczął produkcję wyrobów ceglanych. W pewnym momencie współpracownik udał się do miejsca eksploatacji gniotownika kołowego, znajdującego się w odległości około 12 m od pulpitu sterującego. Pracownik po otwarciu osłon ograniczających dostęp do strefy niebezpiecznej pracy kół gniotownika zaczął manewrować szpadlem w tej strefie. W trakcie wykonywania tej czynności głowa mężczyzny przedostała się do strefy obrotu koła gniotownika i została uwięziona pomiędzy kołem a obudową maszyny. W wyniku zdarzenia poszkodowany zmarł.
Woj. lubuskie: W zakładzie na terenie hali pracownik przy użyciu pilarki ukośnej przecinał aluminiowy kątownik. W trakcie realizacji zadania doszło do odbicia przecinanego elementu. Siła odrzutu uszkodziła osłonę tarczy pilarki zabezpieczającą przed dostaniem się ręki w strefę pracy narzędzia. Poszkodowany doznał rany ciętej prawej ręki powyżej nadgarstka.
Woj. lubelskie: Na teren wytwórni betonu kierowca przyjechał samochodem ciężarowym po beton. Po wyjściu z samochodu mężczyzna stał na placu. W tym samym czasie pracownik betoniarni uruchomił ładowarkę i zaczął przemieszczać się nią po placu. Nie zauważył przebywającego na trasie przejazdu kierowcy i potrącił mężczyznę. Poszkodowany z ciężkimi wewnętrznymi obrażenia ciała został przewieziony do szpitala, gdzie zmarł.
Woj. lubuskie: Na terenie zakładu produkcyjnego pracownik frezował drewniany element. W czasie realizacji zadania lewa ręka mężczyzny przedostała się do strefy wrzeciona będącego w ruchu obrotowym, co doprowadziło do kontaktu z ostrą krawędzią i amputacji urazowej trzech palców. Elementy robocze (tnące) maszyny nie były wyposażone w osłony.
Woj. małopolskie: W warsztacie mechanicznym, po przeprowadzonym serwisie urządzeń, firma zewnętrzna pozostawiła w kartonie zużyte części: membranę pochodzącą z sytemu zabezpieczenia pożarowego i zużyty akumulator. W miejscu składowania przebywało dwóch pracowników. W pewnym momencie membrana w niekontrolowany sposób rozerwała się, co doprowadziło do wyrzutu odłamków blachy, które skaleczyły klatkę piersiową i rękę jednego z pracowników, natomiast drugi pracownik doznał urazu słuchu.
Woj. warmińsko-mazurskie: Na placu budowy zleceniobiorca wszedł do wnętrza nieodłączonej od zasilania betoniarki (mieszalnika elektrycznego) w celu usunięcia nadmiaru piasku, który spowodował zatrzymanie maszyny. W pewnym momencie maszyna uruchomiła się, co spowodowało uderzenie mężczyzny przez obracające się elementy mieszalnika. Poszkodowany doznał urazu kręgosłupa w odcinku szyjnym i lędźwiowym, złamania obojczyka lewego oraz złamania dwóch żeber.
Woj. warmińsko-mazurskie: Na terenie zakładu pracownik uszczelniał właz do zasypu węgla o wymiarach 60×60 cm. W pewnym momencie wpadł przez otwór do piwnicy na betonowe podłoże z wysokości około 2,5 m. Doznał urazu twarzoczaszki i w stanie śpiączki farmakologicznej przebywa w szpitalu.
Woj. łódzkie: Na placu budowy dwóch pracowników betonowało strop ułożony z płyt typu filigran nad parterem budynku socjalno-biurowego. W czasie pracy doszło do załamania się stropu części budynku. Obaj mężczyźni upadli wraz ze stropem z wysokości około 3,8 m na kondygnację znajdującą się poniżej. Jeden z nich doznał poważnych obrażeń ciała.
Woj. pomorskie: Na terenie zakładu produkującego opakowania pracownik obsługiwał wielopiłę. Podczas usuwania (wyrywania) zaklinowanego elementu drewnianego doszło do odrzucenia kawałka drewna, który uderzył mężczyznę w brzuch, powodując przebicie na wylot jamy brzusznej i wysunięcie się jelit. Poszkodowany został przetransportowany do szpitala.
Woj. pomorskie: Na terenie cynkowni dwóch pracowników wykonywało pracę polegającą na zanurzeniu barierki ochronnej w wannie z roztopionym cynkiem. W trakcie realizacji zadania barierka nie miała nawierconych otworków odpowietrzających w poręczach. Spowodowało to gwałtowny wzrost ciśnienia wewnątrz zaspawanej poręczy po zanurzeniu w płynnym metalu. Poręcz oderwała się od pozostałej części barierki i wypadła poza zbiornik. Doprowadziło to do wylania się płynnego cynku i ochlapania obu pracowników zbierających żużel z powierzchni płynnego metalu. Pracownicy nie mieli na sobie odzieży o cechach żaroodpornych do ochrony przed kontaktem z płynnym metalem. Obaj doznali ciężkich obrażeń ciała.
(Źródło: GIP)
|