|
w następnym numerze...
Wypadki i awarie
Zasypany w wykopie
Andrzej Nowak
Do opisanego w artykule wypadku doszło w średniej wielkości przedsiębiorstwie budowlanym. Struktura organizacyjna tej firmy to pracodawca, kilku kierowników budowy lub robót (w zależności, czy zakres prac wymaga pozwolenia na budowę) oraz pracownicy fizyczni. Poszkodowany został doświadczony pięćdziesięciokilkuletni pracownik. Skutkiem wypadku były ciężkie uszkodzenia m.in. miednicy, które spowodowały trwały, znaczny uszczerbek na zdrowiu, będący podstawą do przejścia pracownika na rentę inwalidzką.
|
Technologie i bezpieczeństwo
Elektrownie wiatrowe - o dźwiękach i infradźwiękach
Krzysztof Chodnikiewicz
Wiele osób uważa, że działanie elektrowni wiatrowej jest szkodliwe dla zdrowia ludzi, zwierząt i upraw, uciążliwe oraz niszczy krajobraz. Szkodliwość dla zdrowia ma wynikać z hałasu emitowanego przez turbinę elektrowni w zakresie słyszalnym i infradźwiękowym. Szczególnie hałas infradźwiękowy jest często podnoszonym argumentem. W artykule omówiony zostanie tylko hałas, gdyż autor jest inżynierem, a pozostałe argumenty przeciwników elektrowni wiatrowych są natury socjologicznej lub psychologicznej.
|
Zdrowie
Poczucie sensu
Barbara Makowska
W ramach cyklu "W stronę wellbeingu" autorka omówiła już większą część modelu PERMA M. Seligmana, opisującego dobrostan człowieka. Przyszedł czas na kolejny element, jakim jest poczucie sensu. Nie ma wątpliwości, że potrzebujemy go, by codziennie rano wstać z łóżka. Brak subiektywnego poczucia sensu jest jednym z ważnych objawów stanów depresyjnych. Poczucie sensu i celu w kontekście pracy pojawia się częściej, od kiedy dbałość o dobrostan pracowników znajduje większe zrozumienie w świecie biznesu.
|
|
|