w następnym numerze...
Organizacja i ekonomika
Pół wieku działalności ZIAD Bielsko-Biała SA w sferze bezpieczeństwa pracy w energetyce
Bogumił Dudek, Ryszard Migdalski
Piętnasta ogólnopolska konferencja ATESTU odbyła się w tym roku w Bielsku-Białej, a jednym z jej partnerów był ośrodek ZIAD, w którym zrealizowaliśmy część warsztatów konferencyjnych. Wybór ZIAD-u to nie był przypadek. Ma on duże zasługi w rozwoju i propagowaniu bezpieczeństwa pracy w energetyce, w tym prac pod napięciem, a także dysponuje wyjątkowym zapleczem dydaktycznym i warsztatowym oraz dużym poligonem zewnętrznym. Historię i działalność tego ośrodka przybliżymy w listopadowym wydaniu ATESTU.
Przepisy i normy
Instrukcja bhp przy spawaniu i cięciu elektrycznym
Bogusław Ziędalski
W ATEŚCIE 5/2022 opublikowaliśmy artykuł B. Ziędalskiego "I jak instrukcja bhp" dotyczący ogólnych zasad tworzenia instrukcji bhp. W numerze 7-8/2022 ukazała się przykładowa instrukcja bhp przy obsłudze komputera, czyli dla prac występujących we wszystkich firmach i instytucjach. W wydaniu 7-8/2023 zamieściliśmy instrukcję dla magazynu wysokiego składowania, a w 6/2024 dotyczącą postępowania z substancjami i mieszaninami chemicznymi. W następnym numerze ATESTU zamieścimy nową instrukcję tego autora.
Technologie i bezpieczeństwo
Sztuczna inteligencja w bezpieczeństwie pracy
Robert Tracz
Sztuczna inteligencja ma potencjał, aby zrewolucjonizować bezpieczeństwo pracy, a jej rozwój wiąże się z zaawansowanymi narzędziami, które będą coraz bardziej zintegrowane z codziennymi operacjami. Na przykład sztuczna inteligencja może przeprowadzać analizy zwrotu z inwestycji w kontekście bezpieczeństwa, porównując koszty wdrożeń z poprawą wskaźników bhp. Przykładowo wdrożenie nowego systemu monitorowania może być porównane z danymi wypadkowymi sprzed i po wdrożeniu, aby ocenić jego efektywność.
|