ATEST Ochrona Pracy

17 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

Kto jest kim w ochronie pracy

ATEST Ochrona Pracy

Kto jest kim

Lista nazwisk w bazie danych "Kto jest kim"

ATEST 11/2007

Tomasz Bielecki

Tomasz Bielecki
Tomasz Bielecki

Do naszej branży trafia się zwykle drogą klasyczną. Oto po technikum lub studiach bardzo różnych specjalności, absolwent przychodzi do zakładu, a później czysty przypadek powoduje, że kojarzy swoją przyszłość ze sprawami bhp. W przypadku Tomasza Bieleckiego było inaczej. I dobrze, że jego osiąganie kompetencji odbywało się najpierw od strony koncepcyjno-teoretycznej, zarządzania szkoleniami bhp, a dopiero później poznawał szczegółowo zagadnienia, które powinien znać ekspert ds. bhp.

Nasze środowisko potrzebuje ludzi ogarniających sprawy branży szerzej, od strony systemowej. Takie właśnie jest przygotowanie Tomasza Bieleckiego. Ukończył dobre liceum - IV LO im. K. K. Baczyńskiego w Dąbrowie Górniczej - Strzemieszycach. Do dziś utrzymuje kontakty z kolegami ze szkoły - wyjeżdżają wspólnie z rodzinami, wspomagają się, przeważnie zrobili ciekawe kariery zawodowe.

Z dobrymi zatem podstawami wstąpił Tomasz Bielecki na Uniwersytet Śląski, gdzie ukończył i uzyskał tytuł magistra nauk politycznych, ze specjalizacją polityka społeczna. Tak przygotowani ludzie bardzo przydaliby się w naszych urzędach centralnych. Tomasz Bielecki uzyskał nie tylko dobre przygotowanie teoretyczne. Także życiowe - co prawda podczas studiów nie pracował na etacie, ale zatrudniał się dorywczo w studenckiej spółdzielni pracy, gdzie poznał różne zakłady i różne rodzaje pracy (czyszczenie wagonów towarowych, kopanie rowów, budowa ogrodzeń, stróżowanie, produkcja tworzyw sztucznych itp.).

Zaraz po studiach, w roku 1991, podejmuje pierwszą pracę na pełnym etacie. Zaproponowano mu stanowisko dyrektora Ośrodka Doradztwa i Szkolenia w firmie Conart (była to najpierw Spółdzielnia Pracy, z czasem spółka z ograniczoną odpowiedzialnością). W roku 2001, ciągle w Conarcie, zostaje wiceprezesem zarządu, a później dyrektorem pionu jakości. Zajmuje się wdrażaniem i certyfikowaniem systemu zarządzania jakością. Trzeba tu koniecznie wspomnieć, że Conart od lat prowadzi szkolenia z zakresu bhp na terenie Śląska i Zagłębia.

Jeszcze na pierwszym roku studiów Tomasz Bielecki ukończył kurs podstawowy dla służby bhp, a w dwa lata później kurs pedagogiczny dla wykładowców. Także po podjęciu pracy doskonali swoje kwalifikacje - zalicza liczne kursy i warsztaty organizowane przez PIP, CIOP, ZETOM, RW TÜV. Kończy również w roku 2001 Studium Podyplomowe w Głównym Instytucie Górnictwa - Zarządzanie bhp w przemyśle, a w roku 2003 Podyplomowe Studia Menedżerskie w Uniwersytecie Warszawskim.

Uzyskuje także zaświadczenia pełnomocnika i auditora systemu zarządzania jakością ISO 9001, auditora wewnętrznego HACCP oraz certyfikat Ministerstwa Gospodarki. W latach 2003-2006 otrzymuje notyfikację na uczestnika Sieci Ekspertów CIOP-PIB.

W swojej firmie organizuje szkolenia i warsztaty z zakresu bhp, opracowuje plany poprawy warunków pracy dla zakładów, programy bhp w sektorze MSP.

W roku 2005 zmienia pracę. Nowe miejsce zatrudnienia to Biuro Bezpieczeństwa Pracy z Ośrodkiem Szkolenia Zawodowego - Zdzisław Szpargała, z siedzibą w Gliwicach. Łączy tę pracę z zatrudnieniem na stanowisku głównego specjalisty w dużym składzie księgarskim. Jego zadania są podobne do tych, które realizował w poprzednich latach - szkolenia i doradztwo w zakresie bhp.

Należy do pokolenia yuppies, zatem starcza mu czasu na uprawianie sportu: siatkówka, pływanie, wspinanie się w górach - lubi zwłaszcza Tatry polskie i słowackie - w zimie narty.

Ma bogatą kolekcję muzyczną - lubi nagrania utworów bluesowych takich wykonawców, jak: Muddy Waters, B.B. King, John Lee Hooker oraz dobry rock.

Szlachectwo zobowiązuje - jako absolwent nauk politycznych interesuje się polityką, choć na polską scenę polityczną patrzy z rozbawieniem. Szczególnie wnikliwie studiuje doktryny polityczne związane z totalitaryzmem. To inspirujące, zwłaszcza wśród ludzi naszej branży.

 
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2007

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58341963