ATEST Ochrona Pracy

17 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

Kto jest kim w ochronie pracy

ATEST Ochrona Pracy

Kto jest kim

Lista nazwisk w bazie danych "Kto jest kim"

ATEST 10/2009

Andrzej Nowak

Andrzej Nowak
Andrzej Nowak

W życiu zdarzają się nam czasem niespodzianki dotyczące ludzi. Jedną z takich niespodzianek była dla mnie krótka jeszcze, ale bogata biografia Andrzeja Nowaka. Znałem jego obecny status - młody ambitny inżynier, od dwóch lat wiceprezes Zarządu Głównego OSPSBHP. Ale jego kariera życiowa jest znacznie barwniejsza niż mogłem tego oczekiwać. Urodził się w Częstochowie i tu uczęszczał do szkół. Po ukończeniu trzeciej klasy Liceum im J. Dąbrowskiego postanowił zająć się handlem bazarowym - chciał mieć własne pieniądze. Zaczął od stolika, by po paru miesiącach dysponować dwoma namiotami, a po kolejnych dwóch latach zostać właścicielem pięciu, zatrudniając pięciu pracowników. Działalność tę w początkowej fazie łączył z nauką. Poznał blaski i cienie zawodu hurtownika, a dodać trzeba, że specjalizował się, jak mówi, w "chińszczyźnie", czyli odzieży i obuwiu z Dalekiego Wschodu. Nocne wyprawy po towar do Wólki Kosowskiej czy Rzgowa, kredyty i zaufanie kupieckie - to sprawy, które poznał bardzo praktycznie.

Maturę zdał w roku 1997, po roku przerwy w edukacji zapisał się do Policealnego Studium BHP w Częstochowie. Dziś nie bardzo może wyjaśnić przyczyny wyboru przyszłego zawodu. Po zdobyciu kwalifikacji technika bhp podjął na pół etatu pracę w publicznej wówczas przychodni lekarskiej. Warunkiem zatrudnienia było łączenie funkcji behapowca ze stanowiskiem specjalisty ds. kadr. Zgodził się na to i do dziś doskonali kwalifikacje w obydwu tych dziedzinach. W międzyczasie zdążył zostać współwłaścicielem przychodni lekarskiej.

Zajęcia zawodowe nie przeszkodziły mu w podjęciu w 1999 roku studiów w Politechnice Częstochowskiej - wybrał Wydział Inżynierii Produkcji, specjalizacja zarządzanie produkcją i jakością. Kiedy w roku 2003 został inżynierem, objął stanowisko kierownika Zakładu Brykietów mieszczącego się na terenie Fabryki Mebli Giętych "FAMEG" w Radomsku. Firma zatrudniała kilkunastu pracowników i była całkowicie zależna od FAMEG u, skąd pozyskiwała podstawowy surowiec. Produkcja przysparzała rozterek kierownikowi behapowcowi, bowiem zakład przerabiał na brykiety trociny bukowe, a więc surowiec o szczególnie szkodliwych właściwościach. Jednak dostawy trocin się skończyły, FAMEG zawarł kontrakt z inną firmą - Andrzej Nowak nie miał już powodu do rozterek ani... posady.

W roku 2005 ukończył studia magisterskie o specjalności zarządzanie kadrami, pisząc pracę "Zarządzanie konfliktem w organizacji" - znał z autopsji te problemy. Wkrótce w ZETOM Warszawa zdobył certyfikaty audytora wewnętrznego oraz pełnomocnika zintegrowanych systemów zarządzania jakością, środowiskiem i bezpieczeństwem pracy. W kolejnych latach skończył studia podyplomowe - w Wyższej Szkole Zarządzania w Częstochowie - w specjalności Bezpieczeństwo i Higiena Pracy. Ostatnio ukończył kolejną "podyplomówkę" w Politechnice Krakowskiej, zdobywając uprawnienia audytora energetycznego budynków (modna specjalność).

Mając takie kwalifikacje, założył firmę świadczącą usługi w zakresie nadzoru i szkoleń bhp. Obecnie, oprócz pracy etatowej w dużej firmie budowlanej, nadzoruje kilkanaście przedsiębiorstw o różnych profilach działalności, w tym dwie przychodnie lekarskie, Powiatowy Zarząd Dróg, kilka zakładów przetwórstwa tworzyw sztucznych.

Do licznych kwalifikacji dodał jeszcze pedagogiczne (kurs w WSP Częstochowa) oraz uprawnienia wykładowcy kursów dla operatorów wózków jezdniowych. Został wpisany na listę biegłych z zakresu bhp w Sądzie Okręgowym w Częstochowie.

W czerwcu 2007 roku, będąc jednym z trójki inicjatorów powstania oddziału OSPSBHP w Częstochowie, został wybrany prezesem oddziału. Wkrótce, na zjeździe organizacji, delegaci powierzają mu funkcję wiceprezesa Zarządu Głównego. Oddział częstochowski należy do najaktywniejszych, jego członkowie zbierają się raz w tygodniu.

Mimo licznych zajęć, Andrzej Nowak znajduje czas na sportowe zainteresowania. We wczesnej młodości grywał w siatkówkę w AZS Częstochowa. Jego marzeniem było jednak uprawianie sportu żużlowego. Wprawiał się do tego od dzieciństwa. "Zajeździł" motorynkę, simsona i kilka dużych motocykli. Sam je naprawiał i doskonalił. Swój rekord szybkości na motocyklu (210 km/godz.) uzyskał na dawnym lotnisku. Chciał jednak startować w zawodach żużlowych, ale rodzice nie podpisali zgody; obecnie rozumie tę decyzję. Teraz z sentymentu do żużla kibicuje wszystkim meczom (często wyjazdowym) Włókniarza Częstochowa. Dużą przyjemność sprawia mu pożyczenie od czasu do czasu motocykla crossowego i samotne rajdy po wertepach Jury Krakowsko Częstochowskiej. Gusty muzyczne dzieli z ludźmi swojego pokolenia, lubi zwłaszcza polski rock. Ostatnio nad książki, nawet najbardziej sensacyjne, przedkłada literaturę fachową i orzecznictwo sądowe. Ma świadomość, że wybrał sobie zawód, w którym niezbędne jest stałe, bieżące dokształcanie się.

 
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2009

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58342283