ATEST Ochrona Pracy

20 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

Kto jest kim w ochronie pracy

ATEST Ochrona Pracy

Kto jest kim

Lista nazwisk w bazie danych "Kto jest kim"

ATEST 12/2010

Katarzyna Rojek

Katarzyna Rojek
Katarzyna Rojek

Katarzyna Rojek należy do sporej grupy osób, które do bhp trafiły przypadkowo, ale weszły w tę branżę w sposób naturalny i czują się w niej dobrze. Obecnie zajmuje się zagadnieniami bezpieczeństwa i higieny pracy służb mundurowych, co stało się kolejnym etapem jej drogi zawodowej, umożliwiającym poznanie nowych zagadnień związanych ze specyfiką zawodu policjanta. Praca w służbie bhp to, jej zdaniem, łączenie doświadczeń i wiedzy jaką zdobyła podczas studiów oraz w kolejno wykonywanych zawodach. Uważa, że dziedzina bhp przez wiele osób jest niedoceniana i postrzegana nazbyt ogólnikowo.

Jej rodzinnym miastem jest Kraśnik. Tu ukończyła szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące, w klasie o profilu biologiczno chemicznym. Okres szkoły podstawowej, najpierw związany z zuchami, później z harcerstwem, wspomina jako szczególny - rajdy, pierwszy obóz, kurs tańca towarzyskiego... Wybór w liceum klasy o profilu biologiczno chemicznym wynikał z jej zainteresowań. Marzyła, by zostać nauczycielką. Dlatego po maturze rozpoczęła studia na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, na kierunku biologicznym. Na trzecim roku bez wahania wybrała specjalizację - mikrobiologię. Tematem jej pracy magisterskiej, którą obroniła w 1997 r., była: "Fenotypowa różnorodność Rhizobium Sp. (Astragalus Cicer)". Pierwszą pracę, już jako mgr biologii o specjalności mikrobiologia, podjęła w styczniu 1998 r. w Szpitalu Miejskim w Świdniku, w dziale serologii grup krwi. Zdobyte pod czujnym okiem starszych koleżanek doświadczenie pozwoliło jej przystąpić do egzaminu zawodowego, a uzyskane kwalifikacje upoważniły ją do samodzielnego wykonywania tej odpowiedzialnej i wymagającej pracy, która wiązała się też z pełnieniem dyżurów. Ta praca w znacznym stopniu ukształtowała jej samodzielność i odpowiedzialność jako pracownika.

W 2003 r. Katarzyna Rojek podjęła pracę w spółce zarządzającej nieruchomościami. Było to nowe wyzwanie zawodowe. Podjęła studia podyplomowe "Zarządzanie nieruchomościami". Po ich ukończeniu, odbyciu praktyki zawodowej, pozytywnym przejściu postępowania kwalifikacyjnego, zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami uzyskała licencję zawodową zarządcy nieruchomości. I właśnie w tej pracy - poza obowiązkami związanymi z pracą w administracji nieruchomości - powierzono jej zadania związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Początkowo nie była zadowolona z przydziału dodatkowych obowiązków, tym bardziej, że nie miała żadnego doświadczenia związanego z bhp, poza organizowanymi przez pracodawcę szkoleniami. Ukończyła więc trzymiesięczny kurs przygotowujący do pracy w służbie bhp. Z czasem zagadnienia bhp zaczęły ją coraz bardziej wciągać. Dlatego rozpoczęła studia podyplomowe w Wyższej Inżynierskiej Szkole Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Radomiu w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, które ukończyła w 2005 r. Poza poszerzeniem wiedzy, ukończenie tych studiów dało jej kwalifikacje zawodowe zgodne z obowiązującymi przepisami.

Na studiach dowiedziała się o istnieniu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Pamięta, jak na zajęciach pojawił się Andrzej Brygoła, prezes oddziału w Lublinie, który przedstawił i przybliżył działalność stowarzyszenia. Zrobił to w taki sposób, że została członkiem OSPSBHP. Działalność w stowarzyszeniu jest dla niej cennym doświadczeniem. W 2007 r. była delegatem na zjazd OSPSBHP. Jej praca została doceniona przez władze stowarzyszenia. W 2008 r. otrzymała podziękowania z okazji 15. rocznicy powstania OSPSBHP za zaangażowanie na rzecz kształtowania bezpiecznych warunków pracy w swoim środowisku zawodowym. Od lutego 2010 r. Katarzyna Rojek pełni funkcję sekretarza w oddziale lubelskim stowarzyszenia. Praca w zarządzie jest dla niej kolejnym doświadczeniem. Z nieruchomościami nie rozstała się definitywnie; swoje doświadczenie i przygotowanie zawodowe w tym zakresie wykorzystuje w jednej z lubelskich szkół, gdzie prowadzi zajęcia w zakresie administrowania nieruchomościami.

Jej pasją są podróże. Zwiedza Europę - jest pod szczególnym wrażeniem zabytków i architektury Włoch. Duże wrażenie wywarł na niej również Wiedeń. Ale nade wszystko kocha polskie morze. Od kilku lat wakacje spędza właśnie nad Bałtykiem, w Sopocie ma swoje ulubione miejsca, do których chętnie powraca. Interesuje się również sportem. Lubi oglądać zawody sportowe, zwłaszcza piłkę nożną, siatkówkę oraz lekkoatletykę. Relaksem są dla niej spotkania z przyjaciółmi i taniec. Bardzo lubi kino, zwłaszcza filmy polskie.

 
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2010

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58398724