ATEST Ochrona Pracy

20 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

Kto jest kim w ochronie pracy

ATEST Ochrona Pracy

Kto jest kim

Lista nazwisk w bazie danych "Kto jest kim"

ATEST 2/2011

Janusz Smolarz

Janusz Smolarz
Janusz Smolarz

Janusz Smolarz od zawsze czuł potrzebę robienia czegoś pożytecznego i potrzebnego. Kiedy trafił do branży bhp, szybko dostrzegł potrzebę zmiany wizerunku służby bhp, którą postrzegał jako niekompetentną i nieskupiającą się na praktycznych aspektach pracy. Oburzali i nadal oburzają go "behapowcy" bez odpowiedniego przygotowania, którzy bez skrupułów zajmują się tak ważnymi zagadnieniami, jak ochrona zdrowia i życia pracowników. Zaniżają oni poziom pracy służby bhp, często zaczynając i kończąc swoje działania na postawieniu pieczątki w odpowiednim miejscu na dokumencie. Zawsze podkreśla jak ważne jest poczucie odpowiedzialności spoczywającej na inspektorach oraz specjalistach bhp. Znany jest z dużych wymagań w stosunku do innych, ale też, a może przede wszystkim, w stosunku do siebie.

Janusz Smolarz urodził się w Bydgoszczy, gdzie mieszka i pracuje do dziś. Silnie związany z regionem, aktywnie działa na rzecz rozwoju lokalnej społeczności. Karierę zawodową rozpoczął w latach siedemdziesiątych. Żeby zostać technikiem bhp (taki wówczas obowiązywał termin) w firmie mechanicznej, musiał mieć wykształcenie przynajmniej średnie mechaniczne z maturą. Niewyobrażalne było, aby na takim stanowisku pracował np. nauczyciel gry na pianinie. Obowiązywała specjalizacja wykształcenia. Ukończył pierwsze w Bydgoszczy i jedno z pierwszych w Polsce - Studium Higieny Pracy. Szybko otrzymał propozycje z Naczelnej Organizacji Technicznej w Bydgoszczy prowadzenia wykładów z zakresu bhp.

W 1989 r. Janusz Smolarz rozpoczął własną działalność gospodarczą, koncentrując się przede wszystkim na świadczeniu usług z zakresu bhp oraz prawnej ochrony pracy. Z czasem rozszerzył swoją ofertę o kursy zawodowe oraz seminaria tematyczne. Od 2005 r. nieprzerwanie pełni funkcję biegłego sądowego w dziedzinie bhp. Ośrodek Doradztwa i Kształcenia BAJD, którego jest właścicielem, wpisany jest do ewidencji szkół i placówek niepublicznych oraz posiada zgodę Kuratorium Oświaty i Ministerstwa Edukacji Narodowej na prowadzenie działalności szkoleniowej. Ponadto, jako jedyny w województwie kujawsko-pomorskim, a jeden z szesnastu w Polsce, posiada certyfikat akredytacji nr RO-6/2009 Regionalnego Ośrodka BHP, wydany przez CIOP-PIB w Warszawie. Firma stale się rozwija, dostosowując swoje działania do nowych przepisów oraz potrzeb rynku. Współpracując z przedsiębiorcami z różnych branż, zdobywa nieocenione doświadczenie. Dzięki temu nie ma właściwie problemów, których nie udałoby się rozwiązać.

Janusz Smolarz jest w gronie 45 ekspertów w dziedzinie bhp certyfikowanych przez CIOP-PIB w Warszawie. Ceni organizowane przez CIOP spotkania i konferencje tematyczne, ponieważ są dla niego źródłem wiedzy, tak jak dyskusje z ekspertami w dziedzinie bhp z różnych regionów Polski, prowadzone poza salą konferencyjną, często do późnych godzin nocnych.

ODiK BAJD to zgrany zespół profesjonalistów, którzy znajdują satysfakcję w pracy. Częste spotkania integracyjne wpływają na przyjazny klimat w firmie. Wspólne wyjazdy do największych stolic Europy, m.in. Londynu czy Paryża, to nie problem. Zawsze też pamięta się o imieninach i urodzinach, a podczas świąt (np. wspólna wigilia) czuje się wyjątkową, rodzinną atmosferę. W firmie wprowadzono godzinną przerwę na lunch, by pracownicy mogli korzystać z urokliwej lokalizacji ośrodka (Stary Rynek 15-21), a zimą np. z lodowiska usytuowanego przed oknami siedziby firmy. Obecnie ośrodek mocno skupia się na rozszerzeniu działalności za granicą, prowadząc szkolenia i obsługę bhp w języku angielskim.

Janusz Smolarz lubi ruch i aktywne spędzanie czasu po pracy. Pasjonuje się ogrodnictwem oraz sadownictwem. Jego ogród to niezliczone gatunki kwiatów, krzewów ozdobnych, iglaków i drzew. Jest miłośnikiem zwierząt, szczególnie psów. W swojej "przydomowej hodowli" ma 8 owczarków niemieckich. Obcowanie z naturą przynosi mu ukojenie po trudach dnia codziennego, a zwierzęta traktuje jak najlepszych przyjaciół. Latem dużo pływa - to jego ulubiona dyscyplina sportu, zaś zima sprzyja łyżwiarstwu, które uprawia z niezmiennym zapałem od lat. Dwie miłości, którym jest zawsze wierny, to praca i dom.

Uważa się za człowieka sukcesu. Wiele osiągnął ciężką pracą i pełnym zaangażowaniem w podejmowane działania. Niewątpliwie jego zasługą jest, że dzieci - córka Daria i syn Adrian - zawodowo poszły śladami ojca. Każde z nich założyło swoją działalność gospodarczą w dziedzinie bhp. Zawodowe motto Janusza Smolarza brzmi: "Zanim raz ruszysz ręką, najpierw dziesięć razy rusz głową".

 
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2011

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58398644