ATEST Ochrona Pracy

14 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

Kto jest kim w ochronie pracy

ATEST Ochrona Pracy

Kto jest kim

Lista nazwisk w bazie danych "Kto jest kim"

ATEST 9/2012

Maria Krystyna Nowak

Maria Krystyna Nowak
Maria Krystyna Nowak

Maria Krystyna Nowak (z domu Werbińska) - zwana przez znajomych i współpracowników Majką - urodziła się w rodzinie z tradycjami nauczycielskimi. Jej ojciec przez lata pełnił funkcję dyrektora szkoły pielęgniarskiej. Wydawałoby się, że ta ścieżka zawodowa powinna była być dla niej najprostszym wyborem, ale nie dla niespokojnego ducha, jakim była i jest nadal ta rodowita kaliszanka. W 1966 roku świeżo upieczona absolwentka żeńskiego Liceum Ogólnokształcącego imienia Anny Jagiellonki stanęła przed pierwszym zawodowym wyzwaniem. Pracę w Zakładach Mięsnych w Kaliszu w dziale BHP przedłożyła nad, jednak wcześniej brane pod uwagę, pielęgniarstwo. Był to przysłowiowy "skok na głęboką wodę", gdyż w tamtych latach zakład zatrudniał ponad 1200 osób, a w dziale BHP pracowały tylko dwie osoby. Maria Nowak pozostała w nim przez kolejne 27 lat. Okazało się, że nieco przypadkowa praca w komórce BHP stała się jej prawdziwą, życiową pasją. Pani inspektor bhp postanowiła uzupełnić zdobyte doświadczenie zawodowe kierunkowym wykształceniem; w 1976 roku ukończyła trzysemestralne Technikum BHP. Kiedy w 1993 roku Zakłady Mięsne w Kaliszu ogłosiły upadłość, Maria Nowak stanęła wobec problemu, jaki dotknął wielu pracowników o długim stażu pracy - była zmuszona szukać nowej posady.

Nie stanowiło to jednak dla niej problemu - jako osoba energiczna i gotowa do zmian, zweryfikowała swoje oczekiwania i zrobiła rewolucyjny zwrot w swoim zawodowym życiu. Zatrudniła się u prywatnego przedsiębiorcy w branży AGD. Pracowała jako handlowiec oraz inspektor bhp. Otwarta, bezpośrednia i szczera aż do bólu, jak twierdzą niektórzy, szybko uzyskała opinię rzetelnego sprzedawcy. Przełożyło się to na bardzo dobre efekty sprzedaży, które wkrótce zostały dostrzeżone przez pracodawcę. Zaproponował jej doskonały, jak na ówczesne czasy, kontrakt menedżerski, który gwarantował atrakcyjne zarobki. Chociaż gratyfikacja finansowa była satysfakcjonująca, Maria Nowak tęskniła za swoją dawną profesją. Pragnęła wrócić do wyuczonego zawodu i osiągnąć zawodową samodzielność.

Pierwszym krokiem, by to zrealizować, było odejście z branży handlowej, drugim, podjęcie w 1997 roku pracy w Przedsiębiorstwie Usług Komunalnych w Kaliszu. Praca na stanowisku kierownika działu BHP była kolejnym dużym wyzwaniem. W tym samym czasie nawiązała również współpracę z prywatną firmą - Centrum Szkoleniowym "Interlis" Zygmunta i Piotra Kaczmarków w Kaliszu. Był to czas bardzo intensywnej pracy.

W 2002 roku postanowiła zwolnić tempo i odeszła na wcześniejszą emeryturę. Ale nie zapomniała zupełnie o bhp - nadal jako "wolny strzelec" podejmowała działalność usługową i doradczą w firmach jako specjalista bhp; prowadziła między innymi szkolenia i przygotowywała dokumentacje powypadkowe. Po śmierci męża całą swoją energię, co pomogło przetrwać jej ten trudny okres, skupiła na pracy, ale tym razem postanowiła, że będzie działać na własną rękę. Razem z córką, która poszła w jej behapowskie ślady, założyły Centrum Szkoleniowo-Usługowe, które do dziś zajmuje się działalnością z zakresu bhp.

Przez cały czas pracy zawodowej związanej ze służbą bhp, Maria Nowak aktywnie udzielała się i nadal udziela w stowarzyszeniu skupiającym pracowników służby bhp. Obecnie trzecią kadencję pełni funkcję wiceprezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP Oddziału w Kaliszu, a także po raz drugi została wybrana przez członków Ogólnopolskiego Stowarzyszenia na przewodniczącą Sądu Koleżeńskiego przy Zarządzie Głównym OSPSBHP. Główny Inspektor Pracy dwukrotnie przyznał jej odznaczenie "Za zasługi dla ochrony pracy".

Jak dzisiaj wygląda jej droga zawodowa? Nadal stawia na rozwój zawodowy. Ukończyła kurs pedagogiczny, który poszerzył jej kwalifikacje zawodowe i uprawnienia. Obecnie jest wykładowcą zajęć praktycznych w Technikum BHP "Interlis" w Kaliszu. Realizuje się jako nauczyciel oraz specjalista bhp. Z optymizmem patrzy w przyszłość, która jeszcze przez wiele lat - jak sądzi - będzie związana z bhp. Konsekwentnie powtarza, że gdyby miała jeszcze raz wybierać zawód, z pewnością zostałaby behapowcem.

 
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2012

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58314762