ATEST Ochrona Pracy

17 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

Kto jest kim w ochronie pracy

ATEST Ochrona Pracy

Kto jest kim

Lista nazwisk w bazie danych "Kto jest kim"

ATEST 11/2012

Jacek Sosnowski

Jacek Sosnowski
Jacek Sosnowski

Jacek Sosnowski obecnie jest doradcą techniczno-handlowym w firmie PROTEKT - znakomicie rozwijającego się polskiego producenta sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości. Prowadząc szkolenia i wykłady przy okazji seminariów czy konferencji z zakresu prawidłowego użytkowania sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości oraz wykonywania przeglądów tegoż sprzętu, nie tylko go promuje, ale przede wszystkim uświadamia konieczność ochrony zdrowia i życia, i uzmysławia, jak ważne jest używanie środków ochrony indywidualnej, w tym sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości. Kiedy był dzieckiem, nic nie wskazywało na to, że Jacek będzie zajmował się ochroną życia i zdrowia pracowników, tym bardziej pracujących na wysokości. Plany miał sprecyzowane, chciał być sprzedawcą. Lubił nawiązywać nowe znajomości i był dzieckiem, co raczej rzadkie u dzieci, niezwykle kontaktowym. Miał zawsze dużo do powiedzenia, co w szkole podstawowej przysparzało mu czasami problemów. Umiejętność nawiązywania kontaktów pozostała mu do dziś.

Po maturze Jacek Sosnowski wybrał studia na Politechnice Łódzkiej na Wydziale Budownictwa i Architektury na kierunku Inżynierii Środowiska. W międzyczasie ukończył kurs pedagogiczny, który, jak się okazało, bardzo się przydał w prowadzeniu działalności szkoleniowej. W roku 1987 po ukończeniu studiów, jako młody inżynier rozpoczął pracę w Zakładzie Przemysłu Dziewiarskiego "Wola" w dziale technicznym. Później droga kariery zawodowej powiodła go w nieco inny obszar zawodowy niż budownictwo, a mianowicie w stronę ochron indywidualnych. Otrzymał propozycję objęcia stanowiska kierownika Zakładu Doświadczalno-Produkcyjnego "DELFIN" przy Zakładach "WOLA", który produkował nowatorskie na owe czasy kombinezony z tkaniny "oddychającej" i pianki termiczno-wypornościowej dla potrzeb Marynarki Wojennej i Ratownictwa Morskiego oraz rybaków. Aby sprostać wymaganiom organizacji pracy, ciągłości produkcji, zdobywaniu nowych rynków zbytu w Polsce i zagranicą trzeba było poświęcić bardzo dużo czasu. To był pierwszy kontakt Jacka Sosnowskiego z problemami ochrony pracy i zdrowia pracowników. Zdobywanie rynków zbytu, które wymagało umiejętności w zakresie badania rynku (również zagranicznego), prowadzenia negocjacji, nawiązywania kontaktów, w pewnym sensie było realizacją dziecięcych marzeń. Do swojej pracy zawsze podchodził bardzo profesjonalnie, dlatego ukończył Studium Biznesu i Marketingu na Uniwersytecie Łódzkim oraz uczestniczył w seminariach szkoleniowych z zakresu negocjacji handlowych, prowadzonych przez Centrum Doskonalenia Kadr Kierowniczych DOSKO w Łodzi. Zdobyta wiedza i pewne już doświadczenie zawodowe pozwoliło mu osiągać wymierne sukcesy, polegające na bardzo dobrych wynikach sprzedaży, kiedy był przedstawicielem handlowym w Zakładach Dziewiarskich "WOLA". Następnym etapem zawodowym było Biuro Handlowe i dział sprzedaży i marketingu w Zakładzie "Wólczanka" S.A., a później przedstawicielstwo w węgierskiej firmie NowyTech, oferującej nowatorskie artykuły techniczne. Jacek Sosnowski zdobywał kolejne doświadczenia i umiejętności handlowe, aż w końcu trafił do firmy PROTEKT - producenta sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości, gdzie obecnie jest doradcą techniczno-handlowym. Zdobyta wiedza, doświadczenia zawodowe, jak i umiejętności, pozwalają na przekazywanie wiedzy innym osobom. Prowadzi szkolenia z zakresu prawidłowego użytkowania sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości oraz prowadzenia prac na wysokości. Udziela porad w doborze odpowiedniego sprzętu do prac na wysokości, wykonuje też przeglądy okresowe tego sprzętu. Ochrona zdrowia i życia pracowników jest niezwykle ważnym problemem. Sprostanie wymaganiom rynku, wymusza spore zaangażowanie czasowe.

Jacek Sosnowski bierze udział w różnego rodzaju sympozjach, konferencjach i spotkaniach szkoleniowych wielu branż przemysłu, wskazując na potrzebę nieustannego podnoszenia poziomu wiedzy osób pracujących na wysokości, a także na potrzebę zmiany mentalności zarówno pracowników, jak i pracodawców.

Ogrom obowiązków powoduje, że brakuje mu czasu na wypoczynek z rodziną oraz realizację swoich pasji. A pasji, którym się oddaje w wolnych chwilach, jest kilka, np: fotografowanie (i to nie tylko pracowników nieużywających indywidualnego sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości, podczas prac na wysokości).

Latem uwielbia piesze wycieczki górskie czy żeglowanie po jeziorach mazurskich z rodziną, w okresie zimowym jazdę na nartach. Czas wolny spędzony z żoną i synami ceni sobie najbardziej.

 
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2012

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58342024