ATEST Ochrona Pracy

20 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

Kto jest kim w ochronie pracy

ATEST Ochrona Pracy

Kto jest kim

Lista nazwisk w bazie danych "Kto jest kim"

ATEST 10/2013

Wojciech Wiechczyński

Wojciech Wiechczyński
Wojciech Wiechczyński

Urodził się w Krakowie, dzieciństwo spędził w samym jego centrum - mieszkał naprzeciw Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie ceni sobie spokój, jaki daje mu mieszkanie na obrzeżach miasta. Mimo tak poczesnego sąsiedztwa we wczesnej młodości w 2005 roku ukończył studia wyższe na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na kierunku Geologia, Geofizyka i Ochrona Środowiska, specjalność: Inżynieria Środowiska. Na piątym roku studiów (w 2004 r.) Wojciech Wiechczyński rozpoczął pracę w Szpitalu Wojskowym w Krakowie w charakterze inspektora ds. ochrony środowiska; zajmował się ochroną środowiska i gospodarką odpadami. Można powiedzieć, że już od samego początku miał styczność z bezpieczeństwem i higieną pracy, ponieważ jego dział, jak w wielu innych firmach, powiązany był z działem BHP. Po sześciu miesiącach pracy i ukończeniu stosownego szkolenia, podjął się też obowiązków inspektora ds. ochrony przeciwpożarowej. Do kompletu brakowało mu tylko odpowiedniej wiedzy i papierów z bhp, dlatego rozpoczął studia podyplomowe w tym zakresie na Akademii Górniczo-Hutniczej; ukończył je w 2007 r. Trzy lata później, po skończeniu szkolenia w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, uzyskał uprawnienia specjalisty ds. ochrony przeciwpożarowej.

Od 2006 roku pracuje w firmie PROF-US w Krakowie, zajmującej się obsługą eksploatacyjno-techniczną obiektów. Fakt, że pracownicy wykonują zadania w obiektach o różnorodnych zagrożeniach (od obiektów administracyjnych po place budowy, fabryki, huty itp.), sprawia, że w codziennej pracy spotyka się z różnorodnymi problemami, a każdy dzień przynosi nowe doświadczenia.

Na co dzień, oprócz spraw bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska, zajmuje się zawodowo systemami zarządzania. Jest audytorem wiodącym systemu zarządzania jakością (ISO 9001), środowiskiem (ISO 14001) oraz systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy OHSAS 18001, PN-EN 18001. Posiada również kwalifikacje trenera pierwszej pomocy (BLS-AED), które wykorzystuje podczas szkoleń w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Z perspektywy lat pracy stwierdza, że bycie "safety" w pracy jest na topie (szczególnie w zagranicznych korporacjach), co w połączeniu z rzetelnym podchodzeniem do prowadzenia szkoleń pracowników oraz nowoczesnym zarządzaniem organizacją (systemy zarządzania), procentuje podniesieniem świadomości zarówno pracowników liniowych, jak i kadry zarządzającej.

Informatyzacja oraz rozwijające się technologie, twierdzi W. Wiechczyński, sprawiły, że wiele potencjalnych niebezpieczeństw czyhających na pracownika w pracy, udało się ograniczyć lub całkowicie wyeliminować. Oczywiście jest kilka tematów niedostosowanych do obecnych realiów, co według niego daje możliwość do dalszego doskonalenia.

W 2008 roku uczestniczył w pierwszej ogólnopolskiej konferencji ATESTU. Nie przypuszczał, że będzie uczestniczył aż w pięciu, a tu już w tym roku szósta edycja, do której zgłosił swój udział. Uważa, że dzięki uczestnictwu w konferencjach miał możliwość zdobycia cennej wiedzy, a dzięki bezpośredniemu kontaktowi z doświadczonymi ekspertami oraz praktykami, wiele jego wątpliwości zostało rozwianych, co z czasem zaczęło procentować.

Na konferencjach ATESTU nawiązał też kontakty z przedstawicielami Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP. Już kilkakrotnie nosił się z zamiarem wstąpienia do oddziału krakowskiego, jednak natłok spraw zawodowych powodował, że przekładał ten zamiar..., ale jest przekonany, że w najbliższym czasie to uczyni.

Prywatnie jest szczęśliwym ojcem czteroletniej córki i jednorocznego syna. Dzieci wypełniają cały jego pozazawodowy czas. Żona zawodowo jest też związana z bhp, zajmuje się tymi sprawami w zagranicznej korporacji. Oczywiście wymieniają się doświadczeniami, jednak nie w chwilach wolnych i na pewno nie podczas "niedzielnego obiadu".

Pasjonują go podróże i sport, szczególnie piłka nożna; niespełnionym marzeniem dzieciństwa była kariera piłkarza. Gdyby tak się stało, nie zaistniałby jako behapowiec, któremu praca ze względu na bardzo duże urozmaicenie daje satysfakcję.

Jego stałym hobby jest film. Ulubionym filmem: trylogia "Ojciec Chrzestny", chociaż od pewnego czasu również Kubuś Puchatek, który to z kolei jest ulubioną bajką córki. Wolny czas spędza aktywnie z rodziną.

 
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2013

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58399195