ATEST Ochrona Pracy

4 grudnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]

 

Kto jest kim w ochronie pracy

ATEST Ochrona Pracy

Kto jest kim

Lista nazwisk w bazie danych "Kto jest kim"

ATEST 1/2014

Marcin Ulaniuk

Marcin Ulaniuk
Marcin Ulaniuk

Najwyraźniej kocha miejsce, z którego pochodzi. Dzieciństwo i nastoletnią młodość spędził na czystej i osobliwej, jak mówi, Lubelszczyźnie. Po ukończeniu technikum budowlanego wyjechał na Górny Śląsk, gdzie na Politechnice Śląskiej skończył studia inżynierskie o specjalności inżynieria miejska oraz magisterskie na kierunku technologia i zarządzanie w budownictwie. Pracę zawodową, co oczywiste, rozpoczął w budownictwie. Gdy był na jednym z kontraktów drogowo-mostowych w Bielsku-Białej, wpadł mu w ręce artykuł na temat nowelizacji rozporządzenia w sprawie służby bhp. Temat go zaintrygował. Był rok 2004. Wszystko, wg jego przypuszczeń, wskazywało, że rynek pracy (w budownictwie także) powinien się otworzyć, a więc zapotrzebowanie na specjalistów bhp winno wzrosnąć. Podjął studia podyplomowe Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy na Politechnice Krakowskiej. Ukończenie ich (2006 r.) dało mu możliwość wykonywania zadań służby bhp. Za namową kolegów z branży w 2007 r. wstąpił do Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP - oddział Katowice. Docenia możliwość wymiany behapowskich doświadczeń z koleżeństwem ze stowarzyszenia, a także przyjazną atmosferę w oddziale. Również w 2007 r. ukończył szkolenie inspektorów ochrony ppoż. w Szkole Aspirantów PSP w Krakowie, w 2012 r. przedłużył ważność tych uprawnień w Szkole Podoficerskiej PSP w Bydgoszczy.

Zgodnie z jego przypuszczeniami na rynku budowlanym zaczął się ruch. Konsorcja i zagraniczne firmy rozpoczęły intensywną rekrutację na stanowiska budowlane, a także związane z bhp. Specyfika robót budowlanych, zaawansowane technologie, mnogość podwykonawców oraz obowiązujące przepisy zmusiły te firmy do poszukiwania koordynatorów ds. bhp. W ten sposób znalazł się w portugalskiej firmie budowlanej na stanowisku inspektora i koordynatora bhp. Na budowach w Żywcu i Dorohusku zdobył cenne doświadczenie w obszarze bhp, co po zakończeniu kontraktu pozwoliło mu bez większych już obaw kontynuować pracę w charakterze koordynatora bhp, tym razem na budowie autostrady A1 w Knurowie i węzła Sośnica w Gliwicach, którą prowadziła grecka firma budowlana.

Zapotrzebowanie rynku na świadczenie usług bhp i ppoż. zmobilizowało go do założenia własnej firmy szkoleniowo-doradczej, którą zresztą prowadzi do dziś. Podczas budowy hotelu Angelo w Katowicach oraz rozbudowy hal produkcyjnych dla przemysłu motoryzacyjnego w Tychach, co było dla niego nowym doświadczeniem w budownictwie kubaturowym, współpracował w zakresie usług bhp i ppoż. Przy budowie autostrady A2 koło Skierniewic jako podmiot gospodarczy wykonywał pełną obsługę bhp i ppoż.

Marcin Ulaniuk miło też wspomina pracę w prywatnej szkole kształcącej techników bhp, zwłaszcza że było to w urokliwym, jego zdaniem, Bielsku-Białej, gdzie jakiś czas mieszkał.

Z uwagi na styczność bhp z ochroną środowiska w 2010 r. ukończył studia podyplomowe Systemy Zarządzania Środowiskowego na Politechnice Krakowskiej i uzyskał tytuł audytora wewnętrznego systemu zarządzania środowiskowego, natomiast w roku 2012 w TÜV tytuł pełnomocnika ds. systemu zarządzania bhp.

Wykonywanie zadań służby bhp stwarza duże możliwości podnoszenia kwalifikacji, poznawania specyfiki wielu branż, co daje odwagę do podejmowania się skomplikowanych odpowiedzialnych spraw, których realizacja jest dużą satysfakcją. W środowisku pracy, jego zdaniem, coraz większa jest świadomość pracowników w zakresie zagrożeń i możliwości ich minimalizowania, a nawet eliminowania. Dzieje się tak, ponieważ podejście pracodawców do bhp stało się bardziej racjonalne. Oni już wiedzą, że bardziej opłaca się zapobiegać niż płacić za skutki byle jakiego bhp. Szkolenia, systemy bezpieczeństwa, zaangażowanie wszystkich uczestników w wykonywanie bezpiecznej pracy, nagradzanie i powielanie dobrych praktyk to droga do stworzenia bezpiecznego środowiska pracy. Kontrole PIP traktuje jako potrzebną partnerską pomoc, pozwalającą poszerzyć wiedzę o mniej znane obszary prawa pracy, bezpieczeństwa pracy, ale też rozwiązać problemy mogące mieć konsekwencje dla pracodawcy czy pracownika służby bhp.

Po długiej praktyce w branży budowlanej postanowił ją zmienić. Obecnie jest odpowiedzialny za komórkę bhp w Zakładzie ZOTT sp. z o.o. w Opolu.

Czas wolny - którego jest coraz mniej - stara się spędzać rodzinnie. Fascynuje go natura. Korzysta z jej bogactwa: chętnie uczestniczy w grzybobraniu i łowach na zwierzynę. Jest członkiem niezrzeszonym Polskiego Związku Łowieckiego - oddział w Chełmie. Lubi podróżować. Jak sport to rower, bieganie - najlepiej w lesie. Dużo chodzi po górach. No i oczywiście sauna, nie tylko po wysiłku i nie tylko w zimie. Stara się być pogodny i wesoły. Ceni bardzo poczucie humoru i szybko dostrzega uśmiech u innych. I szczerze życzy go wszystkim.

 
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2014

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 61732963