ATEST Ochrona Pracy

20 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

Kto jest kim w ochronie pracy

ATEST Ochrona Pracy

Kto jest kim

Lista nazwisk w bazie danych "Kto jest kim"

ATEST 1/2015

Bogdan Sroka

Bogdan Sroka
Bogdan Sroka

Zapach drewna to dla Bogdana Sroki nadal żywe wspomnienie z dzieciństwa. Dziadek był kołodziejem, dlatego wnuk pragnął zostać stolarzem. Skończył szkołę zawodową na kierunku: stolarstwo, a później technikum meblarskie. W przemyśle meblarskim na różnych stanowiskach technicznych pracował 30 lat. Stan umaszynowienia w tamtych latach był naprawdę zastraszająco zły, niebezpieczny, co stało się inspiracją dla B. Sroki do wprowadzania rozwiązań racjonalizatorskich służących bezpiecznej pracy: wyłączników i hamulców bezpieczeństwa, osłon - generalnie dostosowywał maszyny do wymogów bezpieczeństwa. Wszystko, co robił i nadal robi, czyni z dużym zaangażowaniem i najlepiej jak potrafi, pamiętając słowa ojca: wszystko, co robisz, rób dobrze albo wcale. Tę życiową mądrość przekazuje dzieciom i wnukom.

Ze służbą bhp związał się w 1995 r., zostając inspektorem bhp przy Cechu Rzemiosł Różnych w Ostrowie Wielkopolskim. Doradzał małym i średnim zakładom rzemieślniczym, szkolącym przyszłych czeladników i mistrzów w różnych zawodach. Rok później wymyślił i wspólnie z Zasadniczymi Szkołami Zawodowymi zorganizował konkurs wiedzy o bhp i prawie pracy dla pracowników młodocianych w rzemiośle. W związku z dużym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli już w pierwszej edycji konkursu przeprowadzono eliminacje szkolne. Formuła i organizacja konkursu były na tyle trafione, że w następnym roku stał się konkursem regionalnym, a w kolejnych latach objął swoim zasięgiem całe województwo pod auspicjami ostrowskiego oddziału PIP, Kuratorium Oświaty i Izby Rzemieślniczej w Kaliszu. Obecnie konkurs wiedzy o zasadach bhp dla uczniów z zakładów rzemieślniczych "Bezpiecznie od startu" organizowany jest na szczeblu ogólnopolskim przez Związek Rzemiosła Polskiego i PIP przy współpracy Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Centralnego Instytutu Ochrony Pracy-PIB. B. Sroka przez lata propagował i wdrażał ideę bezpiecznej pracy w zakładach rzemieślniczych poprzez cykliczne spotkania, szkolenia oraz częste wizytacje. Wielokrotnie zgłaszał zakłady do konkursu "Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej" i miał dobrą rękę, bo zdecydowana większość z nich otrzymywała wyróżnienia i statuetki Kominiarczyka przyznawane przez komisję konkursową oddziału PIP w Ostrowie Wlkp. B. Sroka to nie tylko dobry i ceniony przez kolegów i pracodawców pracownik służby bhp, ale przede wszystkim człowiek mający na celu niesienie pomocy i propagowanie wiedzy z zakresu bhp. Był członkiem Powiatowej Rady Zatrudnienia i Wojewódzkiej Rady Ochrony Pracy. Od 1996 r. jest członkiem oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP w Kaliszu. Przez osiem lat był członkiem głównej komisji rewizyjnej, a w latach 2006-2010 jej przewodniczącym.

W pracy zawsze stawia na bezpieczeństwo i kulturę pracy. Potwierdzeniem są dyplomy, które w programie prewencyjnym "Bezpieczeństwo w małych zakładach" zostały przyznane przez okręgowego inspektora pracy w Poznaniu dziewięciu zakładom, z którymi od lat współpracuje. W 2008 r. "jego" firma, PHU "DE FACTO" z Kaczor k. Odolanowa zdobyła I miejsce na szczeblu poznańskiego okręgu w konkursie "Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej", na szczeblu ogólnopolskim została laureatem, otrzymując statuetkę "Mecum Tutissimus Ibis". Jest też wpisana na "Złotą listę pracodawców" prowadzoną przez PIP.

Działalność B. Sroki została już niejednokrotnie dostrzeżona i doceniona. Jest posiadaczem Honorowej Odznaki Izby Rzemieślniczej w Kaliszu, Odznaki Honorowej za zasługi dla Ochrony Pracy nadanej mu przez Głównego Inspektora Pracy, Brązowego Krzyża Zasługi, dyplomu uznania od GIP z okazji jubileuszu X-lecia Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP, dyplomu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z okazji XV-lecia OSPSBHP. Jest aktywnym członkiem OSPSBHP. Zawsze chętnie służy pomocą przy organizacji prezentacji i pokazów prewencyjnych wspólnie z PSP, UDT, PIP oraz producentami sprzętu ochronnego i odzieży roboczej. Swoją behapowską pasją zaraził córkę Joannę, która jako nauczyciel w szkolnictwie zawodowym wdraża wśród młodych zasady bezpiecznej pracy, przygotowując ich m.in. do konkursu dla pracowników młodocianych zatrudnionych w rzemiośle; używając terminologii sportowej - pałeczka została przejęta.

Bogdan Sroka, jak sam o sobie mówi, jest skażony sportem. Szczególnie pasjonuje go siatkówka. Przed laty był zawodnikiem, kontuzja uniemożliwiła mu dalszą karierę, więc został sędzią siatkówki na szczeblu centralnym. Sędziował m.in. mecze pomiędzy Calisią Kalisz - Legią Warszawa czy Posnanią Poznań z Lokomotiwem Charków. Zdjęcie powyżej zostało wykonane na stadionie narodowym w Warszawie podczas inauguracji ubiegłorocznych mistrzostw świata w siatkówce. Zaproszenie i udział w tej uroczystości były dla niego ogromnym emocjonalnym przeżyciem i wzruszeniem. Twierdzi, że w swoim sportowym życiu nie pamięta nic bardziej wzniosłego.

 
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2015

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58399274