ATEST Ochrona Pracy

14 listopada 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]

 

Kto jest kim w ochronie pracy

ATEST Ochrona Pracy

Kto jest kim

Lista nazwisk w bazie danych "Kto jest kim"

ATEST 12/2016

Justyna Pokładnik

Justyna Pokładnik
Justyna Pokładnik

Zwykształcenia jest pedagogiem. Ukończyła też studia podyplomowe z zakresu bhp i systemów zarządzania bezpieczeństwem i wiele specjalistycznych kursów. Cztery lata uczyła w szkole języka niemieckiego. Poszukując nowych wyzwań, rozpoczęła współpracę z firmą Kirschstein& Partner w Hamburgu, specjalizującą się w sprawach bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia. Początkowo jej zadanie polegało na organizacji pracy niemieckich trenerów w Polsce, szybko jednak sama zaczęła prowadzić szkolenia. Po ok. 4 latach firma otworzyła polski oddział w Krakowie, którym kierowała do roku 2016. Od stycznia 2016 jest właścicielką firmy TAM, która funkcjonuje w Polsce jako wyłączny przedstawiciel K&P.

Jako trener prowadzi warsztaty m.in. z zakresu psychologii bezpieczeństwa pracy, komunikacji, motywacji i kształtowania instrumentów bezpieczeństwa (ukierunkowanie na zmiany zachowania i świadomości). Przeprowadza analizy kultury bezpieczeństwa i opracowuje programy bezpieczeństwa - często tworzy nowe rozwiązania dedykowane konkretnemu klientowi i jego problemom. Ma doświadczenie w organizacji i prowadzeniu szkoleń otwartych, konkursów bhp i dni bezpieczeństwa.

Od kilku lat pokazuje, że szkolenia z zakresu bhp, szczególnie szkolenia okresowe, nie muszą być przykrym obowiązkiem. Wiele zależy od prowadzącego, ale zajęcia z metodyki prowadzenia szkoleń na studiach bhp nie zawsze dają słuchaczom potrzebne umiejętności. Dlatego od kilku lat organizuje warsztaty i kształci pracowników służby bhp z zakresu efektywnego i aktywnego prowadzenia szkoleń. Chętnie dzieli się również swoją wiedzą i doświadczeniem na łamach branżowej prasy oraz podczas różnych konferencji. Wraz z mężem tworzy również gry bhp, które umożliwiają praktyczne zdobywanie i powtarzanie informacji. Dają one możliwość aktywnego zdobywania wiedzy i czynią z bezpieczeństwa ciekawe wyzwanie. Niektóre z nich można nabyć na ich stronie internetowej www.tamgram.com.pl.

Praca daje jej wiele satysfakcji. Na szkolenia przychodzą uczestnicy z różnym doświadczeniem, oczekiwaniami, problemami i nastawieniem. Każdy jednak znajduje coś dla siebie - bezpieczeństwo jest ważne dla każdego z nas, a aspekty psychologiczne tego zagadnienia budzą szczególne zainteresowanie. Ważna jest też forma szkolenia - dużo jest bowiem interakcji, dyskusji i ćwiczeń. Jej klientów rzadko dziwią uczestnicy, którzy zamiast siedzieć w sali szkoleniowej, biegają z notatkami po biurach, a nawet po produkcji.

W pracy przestrzega zasady fair play. Zawsze bardzo solidnie przygotowuje się do szkoleń. Swoją konkurencję lubi i szanuje. Podczas targów bhp często występują obok siebie na jednej konferencji, a potem idą na kawę. Uważa, że konkurencja jest potrzebna - zmusza do ciągłego doskonalenia. Klient powinien mieć również wybór - nie ma bowiem dwóch takich samych szkoleniowców.

Praca trenera związana jest z licznymi podróżami. Regularnie pracuje m.in. w Niemczech i Szwajcarii, gdzie prowadzi głównie analizy kultury bezpieczeństwa i organizuje dni bezpieczeństwa i zdrowia. Kilka lat temu prowadziła analizy w hucie stali w Omanie - to była prawdziwa przygoda! Europejka, którą mężczyźni traktują jak równorzędnego partnera i słuchają jej poleceń, nie jest tam zbyt częstym widokiem.

Ciągle doskonali swój warsztat trenerski biorąc udział w szkoleniach w Polsce i Niemczech. Ostatnio wiele czasu spędza na zgłębianiu tajników myślenia wizualnego - to dlatego na jej warsztatach na tablicy zamiast tekstu pojawiają się coraz częściej rysunki i spontanicznie tworzone wizualizacje przekazywanej treści. Wizualizowaniem interesuje się już od dawna; od wielu lat podpowiada firmom, jak w prosty i przyjazny dla oka (oraz ludzkiego mózgu) sposób przekazywać trudne treści, np. wizualizować ocenę ryzyka i zasady postępowania. Wiele firm chwali to podejście i chętnie z niego korzysta. Rośnie bowiem wiedza dotycząca uczenia się ludzi dorosłych - ludzie myślą obrazami, a nie słowami. Gdy widzi swoje pomysły wprowadzone w życie, czuje satysfakcję. Podczas studiów na kierunku bhp pisała pracę dyplomową z zakresu wizualizacji oceny ryzyka - jej pomysł na takie przedstawienie zagrożeń nie spodobał się wówczas wykładowcom, woleli, aby pozostała przy "tradycyjnym" podejściu do zagadnienia.

W wolnym czasie lubi czytać - w zasadzie wszystko: od biografii, reportaży, po powieści kryminalne. Ostatnio czyta głównie literaturę "wczesnodziecięcą" - 2 lata temu została bowiem mamą Poli. Wraz z mężem kochają podróże - często wyruszają w nie spontanicznie. Małym trzydrzwiowym Oplem Corsą zwiedzili, jeszcze we dwójkę, spory kawał Europy, m.in. Chorwację, Korsykę, Czarnogórę, Albanię, a na skuterze greckie wyspy. Zobaczyli wiele pięknych miejsc, które nie są znane turystom. Obecnie udowadniają, że małe dziecko też może być podróżnikiem: Pola kąpała się już w Adriatyku i wędrowała po polskich górach.

 
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2016

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 61593856