ATEST Ochrona Pracy

20 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

Kto jest kim w ochronie pracy

ATEST Ochrona Pracy

Kto jest kim

Lista nazwisk w bazie danych "Kto jest kim"

ATEST 7/2018

Ewelina Baranowska

Ewelina Baranowska
Ewelina Baranowska

Ewelina Baranowska jest absolwentką Olympus Szkoły Wyższej im. Romualda Kudlińskiego w Warszawie, gdzie w 2005 r. ukończyła kierunek Finanse i Bankowość. Już wtedy wiedziała, że chce pracować w bhp. Nie od razu jej się to udało, ale po uzyskaniu dyplomu magistra ukończyła studia podyplomowe o kierunku bhp w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Białymstoku (filia w Ełku), następnie w 2008 r. kurs pedagogiczny w Ośrodku Szkolenia Nauczycieli w Ełku i w 2011 r. studia podyplomowe z systemu zarządzania kadrami w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Ełku.

A jak to się zaczęło z bhp? Ewelina zawsze starała się należycie wykonywać powierzone jej obowiązki. W szkole średniej postępowała zgodnie z ustalonymi zasadami. Później przygotowywała się do roli typowego finansisty. Zakres jej obowiązków zawodowych pokrywał się z kierunkiem studiów. Pracowała wtedy w dziale kadrowo-finansowym. Jednak niewielka część etatu obejmowała pomoc przy obsłudze bhp. I właśnie ta malutka cząstka zaważyła na jej dalszych losach. Ewelina zainteresowała się zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem. Po ukończeniu pierwszego szkolenia dla służby bhp jej zapał przekształcił się w fascynację. Wszędzie widziała zagrożenia, którym chciała przeciwdziałać. Oczywiście jej stanowisko (kadrowa) odbiegało nieco od nowej fascynacji, ale studia z zakresu rachunkowości ukończyła z bardzo dobrym wynikiem. Postanowiła jednak, że kiedyś będzie prawdziwym behapowcem i założy własną firmę. Wówczas stało się coś nieoczekiwanego. W zakładzie doszło do centralizacji, nastąpiła reorganizacja stanowisk. Ewelina otrzymała propozycję objęcia stanowiska inspektora ds. bhp. Jej marzenia nabierały realnego kształtu. Był to rok 2013. Jej szczęście mieszało się ze strachem, czy sobie poradzi, czy ma dostateczną wiedzę, czy podoła zadaniom. Strach w oczach i uśmiech na twarzy - tak wspomina siebie z tamtego okresu.

Pracowała w firmie już 12 lat i znała ją z wielu stron, ale teraz uznała, że powinna ją znać z każdej strony. Chcąc prowadzić na wysokim poziomie szkolenia, ukończyła dodatkowo kurs inspektora ppoż. i instruktora pierwszej pomocy. Pragnęła wiedzieć więcej, by móc więcej przekazać podczas szkoleń. Szkolenia z czasem stały się jej pasją, przygodą, a kiedy przekonała się, że zajęcia praktyczne wyzwalają w pracownikach zainteresowanie i chęć uczestniczenia - stały się też źródłem satysfakcji. Zachłyśnięta nowymi pomysłami, wprowadzała wspólnie z załogą ulepszenia na stanowiskach pracy. Rokrocznie jako kapitan wspólnie z zakładową drużyną zdobywała czołowe miejsca na międzyzakładowych zawodach bhp współorganizowanych przez PIP i Urząd Miasta w Ełku. W ramach pomocy uczestniczyła w projektach współfinansowanych przez Unię Europejską "Aktywizacji zawodowej i integracji społecznej bezrobotnych osób niepełnosprawnych w powiecie ełckim" oraz projektach systemowych z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki "Uwierz w siebie". Chcąc iść do przodu, potrzebowała ciągle nowej i praktycznej wiedzy. We wrześniu 2014 r. postanowiła wziąć udział w konferencji organizowanej przez olsztyński oddział OSPSBHP. Zadzwoniła, by dowiedzieć się o warunki uczestnictwa. Odebrała Elżbieta Bożejewicz. Ewelina pamięta jej ciepły głos, rozmowę i pytanie czy nie chce zostać członkiem stowarzyszenia. W tamtym momencie Ewelina nie wiedziała nic o stowarzyszeniu, ale na konferencję przyjechała już jako jego nowy członek. Była zafascynowana otwartością i wiedzą ludzi w oddziale. Konferencje, często nieodpłatne, dawały jej możliwość uzupełniania wiedzy. Po roku została wybrana sekretarzem w oddziale olsztyńskimi i funkcję tę piastuje do dziś. Obecnie Ewelina Baranowska pracuje w jednej z większych i prężnie rozwijających się firm zajmujących się produkcją drzwi i ościeżnic z materiałów drewnianych i drewnopochodnych oraz z materiałów metalowych. W firmie PORTA KMI Poland Sp. z o.o. Sp. k. w Bolszewie Oddział w Ełku wykonuje zadania na stanowisku starszego specjalisty ds. bhp. Prowadzi dwuosobowy dział i opieką obejmuje dwa zakłady znajdujące się w Ełku.

- Minęło 5 lat od objęcia stanowiska - mówi Ewelina Baranowska - a wydaje mi się jakby to było wczoraj. Widzę wiele pozytywnych zmian, ale to wciąż za mało. Wiem, że nie ma idealnego stanowiska, takiego w 100% bezpiecznego, którego nie można już poprawić, ale uważam, że trzeba do takiego celu dążyć. Uważam, że "chcieć to móc", więc bardzo chcę nadal uzdrawiać świat i czynić pracę bezpieczniejszą. Praca w służbie bhp nie jest łatwym zadaniem. Trzeba wykazać się niesamowitą wiedzą, otwartością umysłu i zdolnością negocjacji. Przede wszystkim trzeba tym żyć. Nie da się bywać behapowcem, trzeba nim po prostu być.

Wolne chwile, choć niewiele ich ma, Ewelina spędza aktywnie; sporty letnie i zimowe są częścią jej życia. Od pół roku należy do Mazurskiego Zespołu Pieśni i Tańca w Ełku, gdzie, podobnie jak córka, doskonali sztukę tańca ludowego. Jej drugą pasją są podróże w nieznane.

 
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2018

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58398215