ATEST Ochrona Pracy

20 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

Kto jest kim w ochronie pracy

ATEST Ochrona Pracy

Kto jest kim

Lista nazwisk w bazie danych "Kto jest kim"

ATEST 5/2019

Mariusz Głowicki

Mariusz Głowicki
Mariusz Głowicki

Mariusz Głowicki jest absolwentem wydziału mechatroniki Politechniki Warszawskiej, który ukończył ze specjalizacją automatyka. Będąc na ostatnich latach studiów w Politechnice, podjął i ukończył równolegle studia na wydziale zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku zarządzanie. Zawodowo od prawie jedenastu lat związany jest z firmą Elokon w Polsce. Firma specjalizuje się w nowoczesnych technikach bezpieczeństwa maszyn i procesów przemysłowych, zaawansowanych technologicznie produktach dla przemysłu oraz kompleksowych rozwiązaniach w obszarach logistyki. Efektywne wdrożenie rozwiązań bezpieczeństwa wymaga wiedzy w zakresie możliwości ich implementacji z różnych dziedzin techniki oraz potrzeb finalnych użytkowników maszyn. ELOKON gwarantuje klientom rozwiązania zgodne z wymaganiami prawnymi, które jednocześnie umożliwiają zachowanie zdolności produkcyjnych maszyn.

Od samego początku studiów Mariusz Głowicki był mocno ukierunkowany na zdobywanie doświadczeń praktycznych poza uczelnią. W trakcie studiów udało mu się odbyć praktyki w kilku zakładach produkcyjnych, co przyczyniło się do dużo lepszego przyswajania uczelnianej wiedzy teoretycznej. Pracę w firmie Elokon rozpoczął nie inaczej - również od praktyk studenckich, gdzie jako inżynier bezpieczeństwa maszyn od samego początku uczestniczył w projektach ich modernizacji i dostosowywania do wymagań techniczno-prawnych. Dzięki wiedzy w obszarze zarządzania stopniowo przechodził przez kolejne stanowiska w firmie; dziś pełni funkcję dyrektora operacyjnego i wiceprezesa spółki. Uczestniczył w różnych kursach zagranicznych, posiada certyfikację w obszarze bezpieczeństwa funkcjonalnego i wraz ze swoim zespołem angażuje się w prace komitetów technicznych przy Polskim Komitecie Naukowym.

Połączenie wiedzy inżynierskiej i umiejętności zarządzania zaowocowało w ponad 100 różnych krajowych i międzynarodowych projektach w obszarze bezpieczeństwa technicznego, które na przestrzeni ostatnich lat z sukcesem zrealizował. Dużą satysfakcję przyniosła mu realizacja oceny ponad 600 maszyn i modyfikacja ponad 100 maszyn zlokalizowanych w fabrykach jednego klienta w kilku krajach europejskich. - Było to duże wyzwanie organizacyjne, logistyczne i merytoryczne. Udało się je zrealizować z powodzeniem, chociaż przy ograniczonych zasobach - wspomina M. Głowicki.

Dzięki dogłębnemu zrozumieniu norm w obszarze bezpieczeństwa maszyn i bezpieczeństwa funkcjonalnego pomaga swoim kontrahentom w wyposażaniu ich pracowników w bezpieczne do eksploatacji urządzenia. W ramach realizowanych przedsięwzięć uzyskał unikatowe doświadczenie i wiedzę w obszarze bezpieczeństwa projektowania, wdrażania i użytkowania innowacyjnych rozwiązań (włączając w to roboty przemysłowe, roboty współpracujące - coboty, wózki samojezdne AGV/ AMR) i maszyn dla różnorodnych gałęzi przemysłu. Projekty realizował m.in. dla firm z sektorów automotive, gospodarstwa domowego, wyposażenia elektrycznego, przetwórstwa metalu i drewna. Generalnie zauważa pozytywne zmiany w podejściu do bezpieczeństwa, ale nadal jest wiele zakładów, gdzie kultura bezpieczeństwa wymaga kształtowania.

Jego dzisiejszy zakres obowiązków nie pozwala mu na częste bezpośrednie zaangażowanie w prowadzone projekty. Na co dzień nadzoruje prace zespołów technicznych i audytorskich w firmie. Poza okazjonalnym udziałem w pracach projektowych rokrocznie prowadzi ponad dwadzieścia szkoleń i seminariów z obszaru bezpieczeństwa maszyn i rozwiązań innowacyjnych. Prowadzenie szkoleń niezwykle mobilizuje go do nauki własnej, aktualizacji posiadanej wiedzy, informacji i pozwala nie oddalić się od spraw technicznych. Na szkoleniach zawsze daje z siebie wszystko, starając się przekazać jak najwięcej wiedzy i własnych doświadczeń. Dodatkowo każdego roku gości na łamach różnych czasopism branżowych jako autor fachowych publikacji.

Wśród współpracowników wysoko ceni zaangażowanie w powierzone zadania, terminowość oraz techniczne zrozumienie tematu. Zawsze stara się promować ludzi, tak aby dać im możliwość rozwoju zawodowego. Docenia możliwość częstej pracy ze współpracownikami i kontakty z klientami. Własną przyszłość zawodową wiąże z rozwojem nowych produktów i usług w obszarze automatyzacji i bezpieczeństwa dla przemysłu. Firma Elokon ma tradycje we wprowadzaniu na rynek rozwiązań, które kształtują go w danych obszarach na lata, stąd jest miejscem, gdzie na pewno takie właśnie osobiste ambicje mogą być zrealizowane.

Prywatnie dąży do tego, aby spędzać jak najwięcej czasu z najbliższymi, najchętniej aktywnie, ale czasami też robiąc nawet najbardziej prozaiczne sprawy razem. Uwielbia podróże zarówno te dalekie, jak i bliskie, chociażby w piękne okolice Kazimierza nad Wisłą. Ostatnio interesuje się zagadnieniami psychologii człowieka. W ramach odskoczni od spraw codziennych dba o tężyznę fizyczną na siłowni i uprawiając sporty zimowe; lubi czytać dobre kryminały.

 
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2019

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58398395