ATEST Ochrona Pracy

27 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis tre¶ci]     

 

ATEST 2/2024

SAWO 2002

(XIV Miêdzynarodowe Targi ¦rodków Ochrony Pracy, Po¿arnictwa i Ratownictwa)

SAWO 2002 Tegoroczne targi SAWO odby³y siê ju¿ po raz trzeci w Poznaniu, a po raz pierwszy jako impreza samodzielna (to znaczy - w tym samym terminie nie odbywa³a siê na terenie Miêdzynarodowych Targów Poznañskich ¿adna inna impreza targowa). Moim zdaniem nie by³ to dobry pomys³, zwa¿ywszy na malej±ce zainteresowanie pracodawców ¶rodkami ochrony pracy, co zauwa¿aj± liczni producenci i dystrybutorzy. Gdy w poprzednich latach SAWO odbywa³o siê ³±cznie z nienarzekaj±cym, jak dotychczas, na frekwencjê TAROPAKIEM, wiele osób zwiedzaj±cych te targi zagl±da³o przy okazji na SAWO, choæby z czystej ciekawo¶ci. Teraz SAWO mog³o liczyæ wy³±cznie na w³asn± publiczno¶æ, mniej liczn± - s±dz±c na oko - ni¿ na poprzednich edycjach imprezy, na co byæ mo¿e mia³a równie¿ wp³yw, uznana przez niektórych za zaporow±, cena biletów wstêpu (15 z³). Tak¿e wystawcy dopisali mniej licznie.

Czy impreza zakoñczy³a siê sukcesem marketingowym? Organizatorzy zapewne, jak w roku ubieg³ym, rozpisali ankietê. Poczekamy na wyniki.

Tradycyjnie przyznano wyró¿nienia: Grand Prix SAWO i Z³ote Medale MTB SAWO. Wyró¿nienia w poszczególnych kategoriach otrzyma³y:

Grand Prix SAWO 2002

W kategorii - ochrony indywidualne: filtry przeciwpy³owe serii 800 - 801FP1080 i 802FP2080 produkcji FILTER SERVICE sp. z o.o. ze Zgierza. Maj± wyj±tkowo niskie opory przep³ywu powietrza, a przy tym wysok± skuteczno¶æ filtracji. Chroni± uk³ad oddechowy (po skompletowaniu z mask±) przed aerozolami z cz±stek sta³ych lub aerozolami na bazie wody (py³, dym) oraz aerozolami z ciek³± faz± rozproszon± (mg³y) o ile stê¿enie fazy rozproszonej aerozolu nie przekracza dla filtra 801FP1 - 4x NDS, a dla filtra 802 FP2 - 10x NDS.

W kategorii - ochrony zbiorowe i aparatura kontrolno-pomiarowa: kurtyna bezpieczeñstwa C 4000, produkcji firmy SICK A.G. (Niemcy). Jest to kurtyna ¶wietlna (dzia³aj±ca w uk³adzie ¼ród³o ¶wiat³a - fotokomórka), pracuj±ca w uk³adzie pionowym lub poziomym. Elementy kurtyny mog± mieæ d³ugo¶æ (wysoko¶æ) do1800 mm; przy rozstawie do 6 m (odleg³o¶æ od ¼ród³a ¶wiat³a do odbiornika) kurtyna ma rozdzielczo¶æ 14 mm (reaguje zatem na w³o¿enie palca w strefê niebezpieczn±); przy rozstawie do 18 m - rozdzielczo¶æ 30 mm (reaguje na w³o¿enie d³oni).

W kategorii - sprzêt ratowniczy i wyposa¿enie stra¿y po¿arnych: ubranie specjalne stra¿aka US 1/2, produkcji PPH "GO WEST" sp. z o.o. z Warszawy (fot. 1.) Jest to dwuczê¶ciowy (spodnie i kurtka) ubiór interwencyjny, wykonany w uk³adzie dwuwarstwowym: warstwa zewnêtrzna - impregnowana niepalnie tkanina KERMEL HTA, warstwa wewnêtrzna wodoodporna i termoizolacyjna (membrana, wk³ad termoizolacyjny i podszewka PROLINE)

W kategorii - zabezpieczenia przeciwpo¿arowe: domowa autonomiczna czujka dymu ADR-20N produkcji POLON-ALFA sp. z o.o. z Bydgoszczy (fot. 2.) Jest przeznaczona do wykrywania i sygnalizowania pierwszych oznak po¿aru w niedu¿ych obiektach - mieszkaniach, piwnicach, gara¿ach, na strychach itp. Instaluje siê j± na suficie, w odleg³o¶ci co najmniej 20 cm od ¶cian, a najlepiej na ¶rodku pomieszczenia. Zasilana jest z umieszczonej wewn±trz baterii 9 V. Reaguje na dym - po przekroczeniu warto¶ci progowej w³±cza siê umieszczona bezpo¶rednio w czujce sygnalizacja akustyczna i optyczna. Nie pod³±cza siê jej do ¿adnej centralki, ale producent dopuszcza mo¿liwo¶æ ³±czenia czujek ze sob± w sieæ - wówczas wykrycie zagro¿enia po¿arowego przez jedn± czujkê powoduje uruchomienie sygnalizacji akustycznej w pozosta³ych czujkach. Moim zdaniem tylko to ostatnie rozwi±zanie jest racjonalne, bo co mi przyjdzie z umieszczenia indywidualnej czujki np. w gara¿u lub w piwnicy, je¶li - przebywaj±c w mieszkaniu - nie bêdê w stanie us³yszeæ ani zobaczyæ sygna³u. A je¶li akurat bêdê w tym pomieszczeniu - to po co czujka? Ale i rozwi±zanie "sieciowe" ma mankament - je¶li jedna czujka zareaguje na dym, a odezw± siê wszystkie, trzeba bêdzie obiec ca³y obiekt, aby ustaliæ, gdzie w³a¶ciwie siê pali.

W kategorii - zabezpieczenia urz±dzeñ poddozorowych: urz±dzenie ga¶nicze ¶niegowe UGS-2 produkcji Katowickich zak³adów Metalowych S.A. z Siemianowic ¦l. Jest to ga¶nica ¶niegowa, tyle ¿e du¿a - butla ma pojemno¶æ 27 litrów i zamontowana jest na dwuko³owym wózku. Nic bli¿szego nie potrafiê o niej powiedzieæ, bo na pro¶bê o materia³y informacyjne wystawca udzieli³ do¶æ zaskakuj±cej odpowiedzi: "na razie nie mamy, bêd± jak za³atwimy Józefów" (tzn. Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpo¿arowej w Józefowie, certyfikuj±ce wyroby). Okazuje siê, ¿e urz±dzenie nie posiada wymaganego certyfikatu; dopiero nañ oczekuje. Ale Grand Prix SAWO otrzyma³o.

W kategorii - edukacja i prewencja: przeznaczony dla wyk³adowców, o¶rodków edukacyjnych i s³u¿b bhp pakiet multimedialny "Bezpieczeñstwo i ochrona cz³owieka w ¶rodowisku pracy", opracowany przez Centralny Instytut Ochrony Pracy z Warszawy. I tu niestety zero informacji. Zapytany o materia³y informacyjne przedstawiciel CIOP stwierdzi³, ¿e by³y, ale niestety ju¿ nie ma, mam zostawiæ namiary, to mi przy¶le. Zostawi³em, ale przypomnia³a mi siê analogiczna sytuacja sprzed dwu lat, kiedy to CIOP otrzyma³ Grand Prix równie¿ za multimedialny zbiór materia³ów szkoleniowych BHP - równie¿ nie udostêpni³ materia³ów informacyjnych, równie¿ obieca³, ¿e przy¶le - minê³y dwa lata i nic. A chcia³bym, aby Czytelnicy "Atestu" dowiedzieli siê przynajmniej, czym obecnie nagrodzony pakiet ró¿ni siê od tego nagrodzonego dwa lata temu.

W kategorii - ochrona ludno¶ci: nagrody nie przyznano.

Z³ote Medale Miêdzynarodowych Targów Bydgoskich:

W kategorii - ochrony indywidualne: tarcza spawalnicza Td-4/Td-4a (nazwa handlowa - "Nova"), produkcji Przedsiêbiorstwa Przemys³u Metalowego POMET z Wronek. Trudno by³o odnale¼æ ten wyrób na terenie targów. Okaza³o siê, ¿e POMET nie mia³ w³asnego stoiska, a nagrodzona tarcza sta³a skromnie na pó³eczce stoiska CIOP, poniewa¿ w istocie by³a wspólnym dzie³em CIOP-u i POMET-u. Tarczê wykonano z ca³kowicie niepalnego i odpornego na przepalanie (nawet roz¿arzon± koñcówk± elektrody) kompozytu poliestrowo-szklanego. Jest ca³kowicie wodooporna i nie wilgotnienie, przez co nie traci izolacyjno¶ci elektrycznej. Gdy podczas pracy rozgrzeje siê, mo¿na ja sch³odziæ wod±. Jest tak¿e odporna mechanicznie - na wszelkie upadki z wysoko¶ci i przypadkowe uderzenia. Kolejne zalety to ergonomicznie ukszta³towany uchwyt i ³atwo¶æ wymiany filtrów.

W tej samej kategorii medal otrzyma³y sanda³y damskie ochronne antyelektrostatyczne model 51W, produkcji Przedsiêbiorstwa Przemys³u Obuwniczego ze Strzelec Opolskich (fot. 3.) Maj± antypo¶lizgow± olejoodporn± podeszwê z poliuretanu i cholewkê skórzan± z metalowym podnoskiem.

W kategorii - ochrony zbiorowe i aparatura kontrolno-pomiarowa: przemys³owy alarm gazowy PAG, produkcji Przedsiêbiorstwa Wdro¿eniowego PRO-SERVICE sp. z o.o. z Krakowa. System PAG sk³ada siê z modu³ów pomiarowych wspó³pracuj±cych z detektorami gazów (np. CO2, NH3 i in.) i komputera, z którym po³±czony jest przez interfejs RS-485 (mo¿na go skonfigurowaæ tak¿e bez komputera). Mo¿na go instalowaæ w ró¿nych konfiguracjach; detektorów mo¿e byæ nawet kilkana¶cie i to ró¿nych typów, a nawet ró¿nych producentów. Mo¿e wspó³pracowaæ tak¿e z detektorami innymi ni¿ s³u¿±ce do pomiaru stê¿eñ gazów (np. do pomiaru temperatury, ci¶nienia, wilgotno¶ci itp.)

W tej samej kategorii medal otrzyma³ rêczny miernik stê¿eñ gazów toksycznych, wybuchowych i tlenu miniTOX 3, produkcji firmy GAZEX z Warszawy (fot. 4.) Mo¿e mierzyæ jednocze¶nie do czterech ró¿nych gazów i pracowaæ w strefach zagro¿onych wybuchem. Szczególnie nadaje siê do pracy w oczyszczalniach ¶cieków, kana³ach, studzienkach, pomieszczeniach z amoniakaln± instalacj± ch³odnicz±, lakierniach, kot³owniach, browarach itp. Jest prosty w obs³udze, odporny na uszkodzenia mechaniczne i na zak³ócenia radiowe.

W kategorii - sprzêt ratowniczy i wyposa¿enie stra¿y po¿arnych: ubranie ochronne dla stra¿aka WUS-2 GORE-TEX, produkcji Wytwórni Umundurowania Stra¿ackiego z Brzezin (fot. 5.) Jest ono przeznaczone dla stra¿aków bior±cych udzia³ w akcji ratowniczo-ga¶niczej. Zabezpiecza przed skutkami dzia³ania wysokiej temperatury i p³omienia, przed alkaliami i rozcieñczonymi kwasami, przed zmoczeniem wod±, przed zabrudzeniem olejami i smarami. Sk³ada siê z kurtki i spodni. Wykonano je z materia³u wielowarstwowego: warstwa zewnêtrzna to tkanina bawe³niana impregnowana niepalnie z wykoñczeniem olejo- i wodoodpornym, laminowana z membran± trudnopaln±, wodoszczeln± i paroprzepuszczaln±. Warstwa wewnêtrzna to termoizolacyjna tkanina aramidowo-wiskozowa przepikowana z w³óknin± niepaln±.

W kategorii - ochrona ludno¶ci: oprawy i uk³ady awaryjne z autotestem, produkt Przedsiêbiorstwa Projektowania i Produkcji Urz±dzeñ Elektronicznych HYBRYD sp. z o.o. z Pyskowic. Oprawy s± przeznaczone do o¶wietlenia miejscowego w pomieszczeniach i przy jego zaniku w stanie awaryjnym. Mo¿na je stosowaæ do o¶wietlenia dróg ewakuacyjnych i wyj¶æ awaryjnych - wtedy na kloszu umieszcza siê odpowiednie piktogramy. Zasilane s± z sieci i - awaryjnie - z zespo³u akumulatorów. Wyposa¿one s± w autotest sygnalizuj±cy przy pomocy trzech kolorowych kontrolek LED prawid³owy i nieprawid³owe stany oprawy, np. ³adowanie akumulatora, uszkodzenie w obwodzie ³adowania, uszkodzenie oprawy itp.

W kategoriach: zabezpieczenia przeciwpo¿arowe, zabezpieczenie urz±dzeñ poddozorowych, edukacja i prewencja - medali nie przyznano.

dr Aleksander Stukowski

Z³ote szelki po raz szósty

Z³ote Szelki 2002 W relacji z tegorocznych targów SAWO autor pisze o tradycyjnie przyznanych wyró¿nieniach: Grand Prix SAWO i Z³otych medalach MTB SAWO. My¶lê, ¿e w przypadku Z£OTYCH SZELEK te¿ mo¿emy mówiæ o tradycyjnie przyznanym wyró¿nieniu, jako ¿e uczyniono to ju¿ po raz szósty, a wrêczenie ich jest sta³ym punktem wieczoru "nagród i wyró¿nieñ" na SAWO.
Od kiedy targi SAWO przenios³y siê do Poznania wrêczenie wyró¿nieñ odbywa siê rokrocznie w innym miejscu, w tym roku w pawilonie WTC na terenie targów. Blisko, wygodnie, ale uroczyst± atmosferê sprzed lat w Filharmonii Bydgoskiej niektórzy stali bywalcy do dzi¶ wspominaj±.

Laureaci Z³otych Szelek 2002 S± targi, s± nagrody, wyró¿nienia, s± Z£OTE SZELKI - wyró¿nienie redakcji ATEST przyznawane ludziom w szczególny sposób zajmuj±cym siê sprawami ochrony pracy. W tym roku Kapitu³a przy redakcji ATEST pod przewodnictwem prof. Ryszarda Palucha przyzna³a Z³ote Szelki Panom:
Józefowi ¦lêzakowi - za d³ugoletni± wspó³pracê publicystyczn± z redakcj± i prezentowanie oryginalnych, czêsto niepopularnych opinii. Taka postawa jest tym cenniejsza, ¿e Józef ¦lêzak by³ przez d³ugie lata wysokim urzêdnikiem pañstwowym.
Lucjanowi Sergielowi , Okrêgowemu Inspektorowi Pracy za wybitne osi±gniêcia w zakresie promocji ochrony pracy na Opolszczy¼nie, zw³aszcza za wprowadzenie w tym regionie, jako pierwszym w kraju, konkursów na Najaktywniejszego Spo³ecznego Inspektora Pracy i Najlepszego Pracownika S³u¿by BHP. Wszystkie imprezy firmowane przez Okrêgowego Inspektora Pracy u¶wietniaj± swoj± obecno¶ci± od lat miejscowi parlamentarzy¶ci.
Adamowi S³omce - wyk³adowcy O¶rodka Szkolenia Pañstwowej Inspekcji Pracy we Wroc³awiu i go¶cinnie kilku innych wa¿nych instytucji (m.in. Ministerstwa Infrastruktury) za wybitne osi±gniêcia dydaktyczne. Doktor Adam S³omka specjalizuje siê w zarz±dzaniu bezpieczeñstwem oraz problematyce oceny ryzyka na stanowiskach pracy. Jego wyk³ady zawsze ciesz± siê powodzeniem s³uchaczy.

Oprócz statuetek laureaci otrzymali nagrody pieniê¿ne w wysoko¶ci 1000 z³ ka¿da ufundowane przez Stowarzyszenie Promocji Bezpieczeñstwa Pracy. Nagrody wrêcza³ prezes Stowarzyszenia Pan Stanis³aw Ku¶mierz.

Z£OTE SZELKI maj± sze¶æ lat, w przypadku wyró¿nienia mo¿emy mówiæ o tradycji, to cieszy, ale chcieliby¶my zwróciæ uwagê Czytelników, ¿e nasz miesiêcznik ATEST-Ochrona Pracy w tym roku ma ju¿ 55 LAT, a o takim jubileuszu nale¿y pisaæ du¿ymi literami.


Stowarzyszenie Promocji Bezpieczeñstwa Pracy dzia³a od trzech lat w Tarnobrzegu i jest zrzeszeniem naukowo-technicznym. Ma na celu propagowanie dzia³añ sprzyjaj±cych bezpiecznej pracy, a tak¿e racjonalnemu i proekologicznemu u¿ytkowaniu urz±dzeñ energetycznych, paliw i energii. Wspiera osoby fizyczne i jednostki organizacyjne, które podejmuj± takie dzia³ania.

Stowarzyszenie:
- popularyzuje wiedzê o bezpieczeñstwie i higienie pracy oraz o technicznym bezpieczeñstwie pracy, zw³aszcza w¶ród m³odzie¿y i we wspó³pracy ze szko³ami,
- prowadzi doradztwo i informacjê naukowo-techniczn±,
- prowadzi specjalistyczne egzaminy i doradztwo fachowe,
- organizuje sympozja, narady i spotkania specjalistyczne, poradnictwo techniczne oraz dzia³alno¶æ popularyzatorsk±.

Stowarzyszenie dwukrotnie ufundowa³o nagrody rzeczowe dla dzieci i m³odzie¿y bior±cej udzia³ w konkursach wiedzy na temat bezpieczeñstwa pracy i bezpieczeñstwa p.po¿.

Stowarzyszenie prowadzi tak¿e dzia³alno¶æ gospodarcz±.


(zl)

Klub Czytelnika coraz liczniejszy

Spotkanie Klubu Czytelnika Atestu Od pocz±tku istnienia Klubu Czytelnika ATESTU spotkania jego cz³onków z przedstawicielami redakcji odbywaj± siê podczas targów Sawo. W tym roku by³o to najliczniejsze z dotychczasowych spotkañ i, nie ujmuj±c nic poprzednim, najbardziej otwarte i bezpo¶rednie. Po prostu przyzwyczajamy siê do siebie wzajemnie.

G³ównym punktem spotkania by³a prelekcja p. dr. A. S³omki (tegorocznego laureata Z£OTYCH SZELEK w kategorii: najlepszy wyk³adowca i wspó³autora publikowanych na ³amach ATESTU "Kart oceny ryzyka") na temat wyboru metod oceny ryzyka. Ta czê¶æ spotkania wygl±da³a niczym sala wyk³adowa: z jednej strony wyk³adowca z drugiej pilnie notuj±cy studenci. Do dyskusji nie trzeba by³o nikogo specjalnie zachêcaæ. Klubowicze zg³aszali w±tpliwo¶ci, zadawali pytania, na które otrzymali wyczerpuj±ce odpowiedzi. Wybór tematu prelekcji by³ z ca³± pewno¶ci± odpowiedni, po prostu ta wiedza jest ludziom z bran¿y potrzebna.

W drugiej czê¶ci spotkania, wzorem lat ubieg³ych, odby³ siê konkurs z nagrodami. Pytania dotyczy³y zmian w kodeksie pracy, wiedzy o ATE¦CIE i publikacji w nich zawartych. Osoba, która poprawnie odpowiedzia³a na trzy pytania (zdarza³y siê podpowiedzi) wybiera³a jedn± z przygotowanych nagród ksi±¿kowych, a wybór by³ atrakcyjny dziêki sponsorom: Instytutowi Medycyny Pracy w £odzi i Wydawnictwu Tarbonus z Tarnobrzegu.

Spotkanie prowadzi³, jak zwykle, sta³y wspó³pracownik redakcji p. B. Bie¶ i zrobi³ to w sposób dla niego charakterystyczny, stwarzaj±c wrêcz familiarn± atmosferê, co spotka³o siê z bardzo ciep³± opini± naszych Klubowiczów, zreszt± g³o¶no przez nich wyra¿on±.

(zl)

Dodaj swój komentarz


Rudera: witamy Rumiê , cieszymy siê ,¿e tak du¿o o nas piszecie. (2002-11-30)

mik: podobaj± mi siê wasze materia³y ale przyda³o by sie co¶ jeszcze o piktogramach w turystyce (2003-03-19)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2002

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58517898