ATEST Ochrona Pracy

2 maja 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Głosy przed zjazdem

26-27 września br. odbędzie się walne zebranie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Odbędą się wybory nowych władz stowarzyszenia i dyskusja programowa. Zapytaliśmy prezes zarządu głównego i prezesów kilku oddziałów o ocenę dotychczasowej działalności stowarzyszenia i plany na przyszłość.

Jadwiga Polaczek Jadwiga Polaczek, prezes zarządu głównego: "Ostatnie lata to bardzo trudny okres dla behapowców ze względu na niekorzystne dla nas zmiany w kodeksie pracy. Jest mi przykro, że wnioski stowarzyszenia nie zostały uwzględnione przy nowelizacji kodeksu. Podniesienie progu zatrudnienia, od którego powołuje się służbę bhp, to nasza porażka. Natomiast mijająca kadencja była dobrym czasem dla stowarzyszenia. Rozrośliśmy się, mamy 27 prężnie działających oddziałów. Powstały nowe oddziały, m.in. w Żywcu, Pile i Starachowicach. Udało mi się w znacznym stopniu zintegrować służbę bhp. Dobrze układa się współpraca z Państwową Inspekcją Pracy. Powstało biuro stowarzyszenia w Jeleniej Górze. Niestety, nie ma pracownika i ja sama muszę zajmować się np. klejeniem znaczków. Uważam, że zarząd główny następnej kadencji przede wszystkim nie powinien stracić tego, co już udało się nam osiągnąć. Powinien pracować nadal nad integracją środowiska. Stowarzyszenie musi być bardziej widoczne w sprawach legislacyjnych. Wielu członków stowarzyszenia ma odpowiednie kwalifikacje i ich wiedzę trzeba wykorzystać. Wierzę, że do zarządu głównego wejdą ludzie, którzy mają coś do powiedzenia. W wielu oddziałach odbyły się obchody dziesięciolecia powołania stowarzyszenia. Na wrzesień przygotowujemy uroczyste obchody pięćdziesięciolecia służby bhp w Sejmie oraz walne zebranie stowarzyszenia." Zapytaliśmy J. Polaczek, czy po raz trzeci będzie kandydować na stanowisko prezesa OSPSBHP. Odpowiedziała: "Jeszcze nie wiem."

Jarosław Łucka Jarosław Łucka, prezes oddziału w Poznaniu: "Druga, czteroletnia kadencja przewodniczenia stowarzyszeniu przez Jadwigę Polaczek przyniosła znaczną poprawę w funkcjonowaniu i działalności naszego stowarzyszenia. Powstały nowe oddziały, przybyło członków, stowarzyszenie działa coraz sprawniej. Ponadto stowarzyszenie zostało zauważone na zewnątrz, czego wyrazem może być wprowadzenie przedstawiciela do Rady Ochrony Pracy. Rozwinęliśmy i umocniliśmy współpracę m.in. z Państwową Inspekcją Pracy, Centralnym Instytutem Ochrony Pracy. Coraz częściej, co uważam za nasz największy sukces, współpracujemy bezpośrednio z pracodawcami, którzy zaczynają dostrzegać potrzebę zapewnienia bezpiecznych warunków pracy, do czego w znacznym stopniu przyczynili się członkowie naszego stowarzyszenia. Myślę, że przede wszystkim trzeba dążyć do poprawy komunikacji między oddziałami, przyspieszyć tempo zmian, które pchną stowarzyszenie do bardziej aktywnego działania. Trzeba dążyć do informatyzacji pracy służby bhp, jak również informatyzacji funkcjonowania stowarzyszenia i komunikacji między oddziałami. Dziś już nie wystarcza posiadanie zaświadczenia potwierdzającego kwalifikacje do pracy w służbie bhp oraz długoletni staż zawodowy. Obecnie pracownicy naszej branży muszą ciągle się doskonalić, podnosić kwalifikacje zarówno merytoryczne, jak i uboczne, takie jak komunikacja, negocjacje, asertywność. Nieodzownym elementem staje się znajomość języków obcych. Widzę zatem ogromne pole do działania dla nowego zarządu. Sądzę, że najbliższe wybory przyniosą sporo zmian zarówno kadrowych, jak i organizacyjnych. Stowarzyszenie powinno ewoluować w kierunku organizacji bardziej elitarnej. Przynależność do niego powinna być kojarzona nie tylko z pracą społeczną, ale również z przynależnością do grona najlepszych fachowców w tej branży."

Stanisław Stadler Stanisław Stadler, prezes oddziału w Gdańsku: "Uważam, że zarząd główny przez ostatnią kadencję był uśpiony. Samo działanie prezes Jadwigi Polaczek, to za mało. Jedna osoba nie może ciągnąć całego wózka. Brakowało współpracy zarządu z oddziałami. Stowarzyszenie zostało odsunięte na dalszy plan, co było widać wyraźnie w pracach nad nowelizacją kodeksu pracy. Na ten temat wypowiadali się wszyscy w Polsce, a najmniej ci najbardziej zainteresowani. Uważam, że musimy mieć większą siłę przebicia i być bardziej aktywni w docieraniu do centrów decyzyjnych. W związku z tym w zarządzie potrzebni są nowi, młodzi ludzie z wizją, z pomysłami. Stowarzyszenie musi stać się prężną organizacją, z którą będzie liczył się nawet rząd. Dlatego musimy wprowadzić swoich przedstawicieli do Sejmu i do samorządów. Trzeba zbudować mocne podstawy finansowe, prowadzić działalność gospodarczą, pozyskiwać dotacje i sponsorów. Powinniśmy prowadzić również szeroką akcję edukacyjną, zarówno dla społeczeństwa, jak i dla samych pracowników służby bhp. To właśnie stowarzyszenie powinno tworzyć wzorcowe programy szkoleń bhp. Mamy siłę, której sobie nawet nie uświadamiamy, i musimy ją wykorzystać."

Piotr Lochman Piotr Lochman, prezes oddziału w Opolu: "Dla mnie najważniejszą sprawą programową jest włączenie się naszego stowarzyszenia w proces certyfikacji kompetencji personelu z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Możemy zajmować się tą certyfikacją w porozumieniu z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy i Państwową Inspekcją Pracy. Możemy też ewentualnie współtworzyć odrębny ośrodek certyfikacji. Myślę, że dzięki temu wzrośnie znaczenie stowarzyszenia w środowisku. Przyczyni się to również do podniesienia na wyższy poziom wiedzy pracowników służby bhp i jakości szkoleń w naszej branży. Z postulatem włączenia się w certyfikację chcę wystąpić na wrześniowym walnym zebraniu."

Zdzisław Nocuń Zdzisław Nocuń, prezes oddziału w Krakowie: "Nowy zarząd powinien dążyć do ograniczenia rozdrobnienia. Mamy teraz wiele małych oddziałów, a nie powinno ich być więcej niż województw. Małe oddziały są mniej aktywne od dużych i powinny się łączyć. Im większa grupa, tym większa siła. Poza tym każdy duży oddział powinien być reprezentowany w zarządzie głównym i mieć bezpośredni wpływ na działania stowarzyszenia na szczeblu centralnym. Służba bhp nie może być oderwana od pracodawców. Zarząd główny powinien organizować spotkania z pracodawcami, z organizacjami pracodawców. Takie spotkania trzeba też organizować w oddziałach. Należy przekonywać pracodawców, że etatowi behapowcy są im potrzebni i lepsi od konsultantów, którzy wpadają tylko na chwilę i nie mają szans na dobre poznanie firmy. Kontakt z pracodawcami jest ważny również z powodu ciągłych zmian w prawie. Pracownicy służby bhp powinni pomagać im w realizacji nowych obowiązków i w takim zarządzaniu firmą, aby minimalizować straty i koszty."

(kr)


Lista oddziałów OSPS BHP

Uwaga!

Zjazd później. Termin walnego zebrania Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby Bezpieczeństwa i Higieny Pracy został przesunięty. Zebranie odbędzie się w Boszkowie koło Leszna w dniach 3-4 października br., czyli później niż zapowiadaliśmy w sierpniowym Ateście.

Dodaj swój komentarz


życzliwy: Bardzo mnie cieszą wypowiedzi moich byłych kolegów ze stowarzyszenia, że dostrzegają nareszcie potrzebę zmian, ale żeby tylko na tym się nie skończyło. Moim zdaniem trzeba prześć ośrodek władzy z Jeleniej Góry do Warszawy. Zarząd powinien być oparty o działaczy z najsilniejszych oddziałów. Do Zarządu Głównego powinny wejść osoby przede wszystkim dyspozycyjne, młode i prężne w działaniu. Stowarzyszenie powinno być oparte o automiczne oddziały regionalne, tworzące zrzeszenie lub federację.Trzeba zaprosić do Stowarzyszenia więcej behapowców prowadzących własną działalność gospodarczą, bo inaczej utworzą oni własną organizację samorządową. Bez urazy były członek, zlikwidowanego oddziału.Życzę kolegom owocnych obrad na Zjeździe. (2003-08-28)

niestowarzyszony behapert: Bardzo ważne wydarzenie przed służbą BHP.Z nadzieja i niepokojem oczekuję na rezultaty walnego zgromadzenia. Od jego wyników zależeć bedzie czy Stowarzyszenie wypłynie na szerokie wody, cz nadal pozostawać bedzie w cieniu wydarzeń w sferze bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Delegatom życzę owocnych obrad a wybranemu Zarządowi sukcesów w kreowaniu kultury bezpieczeństwa.Stowarzyszeniu należy się wiodąca rola w sprawach bhp.Trzeba o to usilnie zabiegać a potem uzyskana pozycję utrwalać.Zyczę powodzenia (2003-08-28)

życzliwy: Do behaperta. Namawiam kolegę do wstąpienia do stowarzyszenia, jest okazja po co czekać. Pozdrawiam. (2003-09-1)

zagubiony: Dobrze by by ło gdyby włsnie to stowarzyszenie miało informacje o swej internetowej stronie - jesli takowa psiada - bo jak dotąd w internecie jest niewidoczne- (2003-09-2)

Zrzeszony: Zrzeszony. Konsolidacja tak Uważam że nie trzeba przenosić stowarzyszenia do warszawki, może bliżej środka Polski np. do Łodzi. Nie mam nic przeciwko Jeleniej Górze. Certyfikacja też powinna odbywać się, po zaopiniowaniu kandydata przez Stowarzyszenie. Jeszcze jedno, proszę zwrócić uwagę że Rzeczoznawcą bhp nie jest najczęściej pracownik służb bhp, lecz decydują inne kryteria ustalane przez GIP - Proponuje zmianę nazwy Rzeczoznawca GIP albo zmienić kryteria, tak aby nas nie obrażano Ułatwi to pracę komisji kwalifikacyjnej powołanej przez GIP w składzie której dominuką inż elektrycy. (2003-09-18)

Prywatny: Stowarzyszenie przez blisko 10 lat nie odnotowałoważniejszego sukcesu. JEST słabą organizacją i nie wiele znaczącą .Nie może uważać się za reprezentację wszyskich pracowników służby bhp. Jej członkowie a wszczególności władze chyba sobie nie zdają sprawy, że tak naprawdę jest i bardzo nie lubią,krytyki i samo krytyki. Mam taką nadzieję,że będą powstawały nowe organizacje behapowskie spełniające oczekiwania swoich członków przede wszystkim pracujących na własny rachunek, których będzie przybywało coraz więcej. (2003-09-19)

Prywatny: Szanowny członku zrzeszony Rzecoznawcą nie każdy behapowiec być może.Natomiast każdy rzeczoznawca bez żadnych przeszkód może zostać behapowcem i o tym należy nie zapominać drogi kolego. Dlatego rzeczoznawcy powinni wpółracować z behapowcami i na odwrót. Pozdrawiam jednych i drugich. (2003-09-19)

Kama: do zrzeszonego Uważam ,że kolega ma racje co do rzeczoznawców. Dlaczego rzeczo- znawcą ,nie może zostać behapowiec z długoletmnim stażem i po np. studium zakresie bhp. GIP ma wyłączność na mianowanie rzeczoznawców. Jeszcze dodam ,że większość rzeczoznawców jest "ciemna jak tabaka w rogu" w zakresie bhp. Proponuje dyskusje na ten temat. (2003-09-20)

Krzysztof Gałęzowski: Jbehapowiec od 24 lat. 11 lat prowadzię małą kilkuosobową firmę. Uważamy, że zmieniające się przepisy, nie działają na naszą korzyść. Nie przekonywują klientów o celowości zapobiegania "przed" zaistnieniem wypadku, przybyciem do zakładu kontroli itp sytuacjami. jesteśmy za certyfikacją firm świadczących usługi bhp i szkolenia,jak i zatym by inspektor bhp, był rzeczoznawcą. My jesteśmy praktykami. My roziązujemy problemy, z którymi "rzeczoznawcy" nie mają do czynienia. Musimy więc stać się specjalistymi, którzy przyszłemu klientowi przekażą treściwą informację.Na zakończenie, chyba wstąpimy do stowarzysznia, bo jak to mówią "w jedności siła". kilogram z Siemianowic. (2003-09-21)

Prywatny: Dyskusja w sprawie rzeczoznawców ds.bhp jest bezprzedmiotowa, ponieważ przepisy jednoznacznie określają wymagania dla kandydatów ubiegających się o uprawnienia,które nadaje GIP. Nie ma obecnie możliwości mianowania rzeczoznawców przez GIP lub Stowarzyszenie Pracowników Służby Bhp, jak niektórzy komentatorzy sugerują tego typu rozwiązania, które są pozbawione logiki.Nie ma żadnego zakazu łączenia stanowiska rzeczoznawcy ds. bhp i p.poż. i specjalisty ds.bhp, jeżeli osoba taka posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Występują tylko ograniczenia w działalności wymienione w paragrafie 5 ust. 1 i 2 rozp. min. prcy i ... ( Dz.U. nr 62, poz. 290). Zachęcam wszystkich zainteresowanych do ubiegania się takich uprawnień i innych np. budowlanych, które są nieodzowne dla rzeczoznawców i popularnych behapowców .Pozdrawiam. (2003-09-22)

Prywatny: Przepraszam, ale byłem zmuszony ograniczyć tekst bo się nie mieścił w poprzednim komentarzu, stąd też wystąpiły błędy w pisowni. Podając dzienik ustaw nr 62, poz 290 - oczywiście miałem na uwadze przepisy z 1996 r. Wobec tego jeszcze jedna uwaga czytajmy dokładnie przepisy czego one dotyczą i jakie są ich intencje, przed wydaniem swojej opini w tym także krytycznych. To nie pouczanie kogoś , to dobra rada dla dyskujących bez głębszych analiz i przemyśleń. Fatalne komentarze przyczyniają się nie najlepszej już opini o behapowcach, których co tu ukrywać nie zawsze postrzega się w sposób właściwy, po prostu dobrze . Więc dbajmy o swoje dobre imię i prestiż służby bhp, nie zależnie czy jest się członkiem stowarzyszenia, związku czy innej organizacji, lub nie. (2003-09-22)

herod-baba: Uważam, że Stowarzyszenie wreszcie obudzi się z letargu i(2003-09-22)

sympatyk: Słabością każdej organizacji jest najczęściej brak aktywności swoich członków.(2003-09-24)

zrzeszony: W odpowiedzi dla prywatnego, informujeże uwaga moja dotyczy nazwy(2003-09-25)

Kama: dla zrzeszonego Popieram wypowiedż . To prawda my jesteśmy(2003-09-25)

Prywatny: Szanowni autorzy Zrzeszony i Kama Ja rozumię wasze rozgoryczenie,(2003-09-26)

Prywatny: CDN. Zdarzają się przypadki pomyłek popołnionych przez projektanta, technolga(2003-09-26)

Prywatny.: P.S. Naprawdę nie rozumię autorów poruszających sprawę rzeczoznawców bhp.(2003-09-26)

zrzeszony: Celowo wywołałem dyskusję, bo w nazwie jest "rzeczoznawca bhp(2003-09-26)

Kama: do prywatnego Nie zgadzam się z Pana opinią na(2003-09-26)

Prywatny: Do Autora Kama. Nie będę kolegę uświadamiał jak powstaje(2003-09-29)

Prywatny: Cdn.Rzeczoznawca bhp to najczęściej mgr inż. posiadający rozległą wiedzę(2003-09-29)

Zrzeszony: Uważam że rzeczoznawcy bhp powinni posiadać pełną wiedzę z(2003-09-29)

herod-baba: Panowie behapowcy o czym Wy dyskutujecie Najpierw postarajcie się(2003-09-29)

przeciwnikStowarzyszenia: I jak się mają PREZESI po zjeżdzie. Tylko buńczuczne(2004-01-3)

Agusia: witam wszystkich zainteresowanych,obecnie zaczełam w lutym kierunek policealny technik(2009-05-19)

Jędrek: Patrz rozp. w sprawie służby BHP.(2009-05-19)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2003

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58617723