ATEST Ochrona Pracy

27 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

edukacja

Co dalej ze studiami behapowskimi?
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyjaśnia

Redakcja ATESTU - OP zdecydowała się wyjaśnić sprawy, o których głośno w ostatnim okresie w naszym środowisku. Oto list, który redakcja skierowała do Dyrektora Departamentu Spraw Studentów i Doktorantów w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W imieniu naszych Czytelników prosimy o odpowiedź na nastepujące pytanie: Jak przedstawia się zaawansowanie prac nad decyzją o uruchomieniu nowego kierunku - bezpieczeństwo i higiena pracy?

W ciągu ostatnich dwóch lat liczba uczelni prowadzących studia podyplomowe z zakresu bhp wzrosła o kilkaset procent - przed kilku miesiącami według naszego rozpoznania wynosiła 59 (w załączniku egzlemplarz ATESTU zawierający stosowny wykaz).

Liczba pracowników nauki, którzy zadeklarowali na oficjalnych stronach internetowych zainteresowanie zawodowe sprawami bhp nie przekraczała 20 osób. Prosimy zatem o odpowiedź na kolejne pytanie: Czy w tym stanie rzeczy absolwenci studiów podyplomowych z zakresu bhp nie muszą się obawiać podważania formalnych podstaw swojego wykształcenia?

DSS-TL-04020-44/07

Odpowiadając na list w sprawie uruchomienia nowego kierunku studiów o nazwie bezpieczeństwo i higiena pracy informuję, że obowiązujące obecnie rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 13 czerwca 2006 r. w sprawie nazw kierunków studiów (DzU nr 121, poz. 838) nie przewiduje takiego kierunku.

Jednocześnie pragnę przekazać, że z inicjatywą utworzenia kierunku "bezpieczeństwo i higiena pracy" wystąpił w styczniu 2006 r. ówczesny Minister Pracy i Polityki Społecznej. Zgodnie z przyjętą procedurą, wniosek przekazano do zaopiniowania Radzie Głównej Szkolnictwa Wyższego. Sprawa wspomnianego kierunku będzie rozpatrywana łącznie z wnioskami o inne kierunki studiów w ciągu tego roku, co wiąże się z prawdopodobną nowelizacją wymienionego aktu prawnego.

Ponadto uprzejmie informuję, że decyzję o długości trwania studiów podyplomowych podejmują władze uczelni w zależności od możliwości organizacyjnych, programowych i kadrowych oraz kierując się preferencjami i oczekiwaniami słuchaczy. Jeżeli jednak kompetentny w tym zakresie organ, np. Minister Pracy i Polityki Społecznej określi warunki merytoryczne w danym zakresie, a uczelnia zechciałaby zapewnić słuchaczom odpowiednie kwalifikacje, to winna się do tych określonych regulacji dostosować.

Jednocześnie uprzejmie informuję, że każdy słuchacz studiów podyplomowych otrzymuje w każdym zakresie świadectwo ukończenia studiów podyplomowych, które potwierdza uzyskanie ewentualnych kwalifikacji.

Nie są znane ministerstwu przypadki podważania formalnych podstaw wykształcenia po ukończeniu studiów podyplomowych.

mgr Barbara Wierzbicka
Dyrektor Departamentu Spraw
Studentów i Doktorantów

Dodaj swój komentarz


inspektor: O tym co ukończyliśmy decyduje program studiów czy studiów podyplomowych, a nie nazwa na świadectwie ukończenia. W sytuacji kiedy nie ma takiego kierunku jak BHP dopisuje się ta nazwę do studiów w zakresie ochrony mienia, pedagogiki itp. Ponadto rozporządzenie MPiPS miało i ma wadę prawną zostało najpierw wydane rozporządzenie a po 2 latach wystąpił minister o utworzenie kierunku BHP, którego do dziś nie ma. Do tego nie ma ustalonego programu nauczania. W świetle tego wszystkie wydane zaświadczenie o ukończeniu takich studiów są fikcją i nie trzeba ich nawet podwazać.. Kto tylko za to zapłaci i kiedy będą studia zatwierdzone przez RGSW. (2007-03-14)

Profesjonalista: Studiowanie w Polsce na kierunku "bezpieczeństwa i higiena pracy" jest obecnie niemożliwe. Celem natomiast studiów podyplomowych jest podnoszenie i aktualizacja wiedzy z danej dziedziny. O przyjecia na tego rodzaju studia mogą starać się osoby z dyplomem magistra studiów wyższych o kierunku bhp. Ponieważ takich magistrów jeszcze nie mamy sprawe nalezy odłożyć w czasie i dokonać zgodnie z powyższym zmian rozporzadzenia w sprawie służby bhp. Gdyby kierunek BHP powstał w roku 2008 przyszli magistrowie będa w roku 2013. To co obecnie robi CIOP, szkoła inspekcji we Wrocławiu, politechnika warszawska to omijanie przepisów i robienie kasy za wszelka cenę. Dzięki MPiPS wiele osób na tych uczelniach zarobi ale poziom wykształcenia i wiedzy w służbie BHP spadnie. Znów będziemy się podnosili i udowadniali, że służba ta jest potrzebna. (2007-03-17)

Billie: W czerwcu kończę studia podyplomowe z BHP i zdobędę zytuł st. inspektora na Politechnice Śląskiej, a praw nabytych żadne rozporządzenie nie powinno mi go odbierać, a Profesjonalista jak jest taki do przodu to niech pomoże ministrom uruchomić kierunek i specjalizację. Podyskutujmy o faktach a nie o pobożnych życzeniach. (2007-03-19)

Inspektor: Oczywiście, że studia każdy jakieś kończy i tego nikt nikomu nie może zabrać nawet R. Giertych może na zasadzie abolicji darować egzamin końcowy.. Tyle, że skończenie studiów, których zgodnie z przpisami prawa nie ma - nie daje prawa posługiwania się tytułem St. Inspektora czy Specjalisty d/s BHP bo to zupełnie inna kwestia i tego abolicja nie obejmuje. (2007-03-19)

behapowiec: studia podyplomowe o kierunku BHP to wielka fikcja, to napychanie kieszeni uczelniom.Po takich studiach podyplowmowych otrzymuje się nic nie wart papierek. Znam osoby, ktore ukończyły takie studia podyplomowe, a nie potrafią odróżnić szlifierki dwutarczowej od młynka do kawy. Fachowcem w branży bhp jest ktoś, kto ukończył szkołę Technik BHP i ma wieloletni staż pracy. (2007-03-21)

Billie: Proszę dokładnie przeczytać Rozporządzenie z dn 1.07.2005 r o kwalifikacjach służb BHP Panie Inspektor(proszę zwrócić uwagę na słowo lub). Po podyplomówce z BHP jest się st. inspektorem BHP i o żadnych zmianach nie słyszałem. Pan behapowiec poprostu bio się ludzi lepiej wykształconych i ma kompleksy, bo jako technik nigdy nie będzie specjalistą w tej dziedzinie, chośby praktykował 100 lat. Ja mam dwa zawody, a BHP traktuję jako trzeci. I co kto tu ma większe doświadczeni he! (2007-03-21)

doszkol: a ja prowdzę zajęcia na kierunku technik bhp i mam słuchaczy z dympolem magistra i magistra inżyniera więc prosze nie pisac że tytuł technika nie pozwoli tym osobom zostac specjalistą d/s bhp zresztą to nie ma wiekszego znaczenia , bo i tak robia to dodatkowo w firmie do 100 pracowników (2007-03-23)

Billie: To wstyd, aby szkolący nie znał aktualnych przepisów prawnych. Osobiście nie wieżę, aby magistry kształciły się na technika bhp w średniaku. TOTALNA BZDURA ! (2007-03-26)

As: Do profesjonalisty : chyba pomyliłeś studia podyplomowe z szkoleniem okresowym. Studia podyplomowe nie mają charakteru aktualizacji wiedzy. Mają za zadanie umożliwić przekwalifikowanie zawodowe, czyli umożliwić pracę z wybranym zawodzie po bardziej kierunkowym przygotowaniu. Pamiętaj że ludzie na studiach podyplomowych swój zasób wiedzy już zdobyli na innym kierunku studiów. Ponadto zwracam uwagę że w obecnym systemie oświaty wyższe wykształcenie ma : licencjat, inżynier i magister. Nie musisz zatem posiadać tytułu wyłącznie magistra aby wziąść udział w studiach podyplomowych. (2007-03-26)

Jurek bhp: Fajne uogólnienia i nowe teorie w szkolnictwie wyższym . Z geografa po studiach wyższych robimy elektryka lub mechanika na studiach podyplomowych. Nie ważne, że różnice programowe. Dla asa nie ma to znaczenia - papierki rządzą przecież nie wiedza. Może w ogóle zaprzestać kształcenia i jeden papier ukończenia studiów dla wszystkich specjalności uniwersalnie. A co z tymi co skończyli studia cyrkowetez mogą sie przekwalifikować na behapowców. (2007-03-26)

Billie: Studia podyplomowe mają umożliwić zdobycie nowego zawodu lub przekwalifikowanie, a dokument jaki się otrzymuje to nie żaden ,,papierek". Do nauki niewykształciuchy !. (2007-03-27)

asiolka: jak to nie ma kierunków na których uczą przyszlych(2007-04-01)

wena: Myślę, że najlepszym behapowcem jest ten, kto sumiennie i(2007-04-02)

Billie: Specjalność i kierunek musi być ściśle związany z BHP,(2007-04-04)

Billie: do weny: Sumienna i uczciwa praca nie dotyczy(2007-04-04)

rybakowa baba: Billie-uwierz ze magistry kształcą sie w technikach BHP w(2007-04-14)

Krzysiek: Billie, w WSKiZ masz wlasnie jeden kierunek studiow w(2007-06-01)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2007

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58527334