ATEST Ochrona Pracy

26 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Przepisy nie najważniejsze

Zdaniem Autora artykułu "W bankach niebezpiecznie" (ATEST 5/2001) liczne w ostatnim czasie napady rabunkowe na banki stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników banku (a przy okazji dla klientów) ponieważ... nie wydano w tej sprawie przepisów bhp. Wiara Autora w moc sprawczą przepisów jest nie tylko naiwna, ale wręcz przerażająca. Nie wiem, czy Autor orientuje się, że od wielu lat znaczna liczba wypadków (także śmiertelnych) przy pracy występuje w budownictwie. A przecież od prawie 30 lat obowiązuje w tej branży bardzo szczegółowe rozporządzenie w sprawie bhp. I jakoś nie pomogło. A teraz przykład przeciwny: jeszcze parę lat temu wielkim problemem były napady rabunkowe na stacje benzynowe. Obecnie należą do rzadkości. A przecież żadnych przepisów bhp w tej branży dotychczas nie wydano. Właściciele stacji podjęli za to inne, jak widać skuteczne, działania. Jakie - to pozostaje ich tajemnicą. I oby pozostały tajemnicą jak najdłużej, bo tylko wtedy będą skuteczne.

Pisząc o ustawie z 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia oraz o przepisach wykonawczych, Autor twierdzi, że "nigdzie nie określono warunków technicznych, jakie powinny spełniać pomieszczenia bankowe..." Przecież to nieprawda! Zgodnie z art. 7 wymienionej ustawy kierownik jednostki (banku) jest obowiązany opracować i uzgodnić z organami policji plan ochrony, obejmujący m.in. zabezpieczenia techniczne.

A jeśli chodzi o przepisy wykonawcze, to na podst. art. 6 ust. 2 wymienionej ustawy MSWiA wydał rozporządzenie z dnia 14 października 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad i wymagań, jakim powinna odpowiadać ochrona wartości pieniężnych przechowywanych i transportowanych przez przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne (Dz.U. nr 129, poz. 858 z późn. zmianami). § 2 -5 rozporządzenia oraz załączniki nr 1 i 2 określają właśnie warunki, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia. Warunki podane w załączniku nr 2 są niezrozumiałe dla laika, ale fachowcy wiedzą, o co chodzi.

Niezależnie od powyższego, obowiązują zasady określone przepisami wcześniejszymi: art. 52 pkt 4 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. o Narodowym Banku Polskim, a także art. 80 ust. 1 pkt 1 b, oraz ust. 3 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. - Prawo bankowe. Mówiąc w największym skrócie: każdy bank jest obowiązany należycie zabezpieczyć pomieszczenia, skuteczność tych zabezpieczeń ocenia NBP, a odpowiednie wymagania ustala Prezes NBP w porozumieniu z MSWiA. Takie wymagania są od dawna ustalone, a dodatkowym zabezpieczeniem jest objęcie ich tajemnicą.

I jeszcze jedno. Z ostatnich publikacji prasowych wynika, że główną przyczyną udanych, z punktu widzenia przestępców, napadów na banki jest czynnik ludzki, a nie techniczny. Twierdzi się, że wielu pracowników ochrony rażąco zaniedbuje swe (określone przepisami!) obowiązki. Uważają oni, że zarabiają zbyt mało, aby warto było się narażać, albo wręcz są w zmowie z napastnikami.

Witold Beica


Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2001

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58511065