ATEST Ochrona Pracy

26 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Myśleć trzeba zawsze

Tekst p. M. Majki "Ryzyko utraty rozumu" zamieszczony w numerze 3. ATESTU zawiera dwie tezy:

1. Jeśli zagrożenie wynika z nieprzestrzegania przepisów bhp, wówczas nie ma to nic wspólnego z podwyższonym ryzykiem zawodowym.

2. Jeśli dane zagrożenie może wystąpić również w sytuacji "pozazawodowej", to nie można tu mówić o ryzyku zawodowym. Posługując się tymi kryteriami łatwo udowodnić, że ryzyko zawodowe w pracy listonosza jest żadne (bo znacznie więcej - niż listonoszy - zwykłych obywateli jest gryzionych przez psy i napadanych w celach rabunkowych). Żadne też jest ryzyko zawodowe w pracy górnika, bo - jak dowodzi np. ostatnia katastrofa w Jastrzębiu - przyczyną takich wypadków jest nieprzestrzeganie przepisów bhp.

I jeszcze jedna informacja dla Autorki: Alkohol etylowy znalazł się na liście substancji niebezpiecznych nie ze względu na szkodliwe działanie w przypadku przekroczeń NDS, lecz wyłącznie ze względu na łatwopalność.

A.S.

Dodaj swój komentarz


Fala: Ale sie Pan " przejechał " po tym " pikadorze choć miał zielone światło. Rozporządzenie "transportowe z tego co pamiętam odnosi się do 3 i 4 kołowych wózków. A pikador ma pewnie dwukółkę więc może z nią te 200 metrów dymać na bezdechu, a później wozić się z górki. (2002-05-25)

Renata: Pisząc o pikadorach oparł się pan tylko na 200 m a co z pochyłością terenu większą niż 8%. Interpretując w ten sposób przepisy jak pan to zrobił zawsze będziemy łamać przepisy. Przepis na który się pan powołuje dotyczy przemieszczania ładunków na wózkach po pochylniach powierzchni większych niż 8% oraz na odległość większą niż 200 m. (2002-06-3)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2002

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58512684