ATEST Ochrona Pracy

7 maja 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Farbowani specjaliści bhp

Brawo za artykuły dotyczące służby bhp oraz szkoleń, zamieszczone w waszym miesięczniku! Analizując wypowiedzi wielu pracowników służby bhp pragnę i ja podzielić się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi luk prawnych w rozporządzeniu Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bhp. Zgodnie z rozporządzeniem, pracowników służby bhp zatrudnia się na stanowiskach: inspektorów, starszych inspektorów, specjalistów, głównych specjalistów. W praktyce wygląda to w ten sposób, że inspektorów bhp zatrudnia się bez wymaganego stażu zawodowego, jak również stażu w służbie bhp. Nagminne są przypadki zatrudniania w służbie bhp pracowników niespełniających wymagań kwalifikacyjnych. Na domiar złego osoby te używają pieczątek o treści niezgodnej z rozporządzeniem o służbie bhp, np. starszy specjalista ds. bhp i ppoż., samodzielny inspektor bhp, dyplomowany inspektor bhp.

Inspektorzy pracy podczas kontroli nie reagują na tego typu nieprawidłowości z powodu niepełnej znajomości rozporządzenia, o którym mowa. Reagują natomiast na takie nieprawidłowości, jak 0,5 cm ubytek w posadzce, przeprowadzanie badań profilaktycznych przez lekarza ogólnego, a nie medycyny pracy i inne. Nie reagują również na to, że pracownicy służby bhp o miernych kwalifikacjach przeprowadzają szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i prawa pracy. Do zadań służby bhp nie należy szkolenie pracowników. Dlaczego inspektorzy pracy nie reagują na tego typu nieprawidłowości? Inspektorzy powinni wydawać nakazy zobowiązujące pracodawcę do zapłaty za takie szkolenia.

W ostatnim okresie powstało bardzo dużo jednoosobowych firm świadczących usługi w zakresie bhp, prawa pracy i szkoleń. W większości są to absolwenci kursów podstawowych dla służb bhp, którzy świadczą usługi na bardzo miernym poziomie. Równocześnie duża grupa osób ukończyła pomaturalne studium, uzyskując dyplom i zawód technika bhp, studia w specjalności bhp, czy studia podyplomowe w tym zakresie i nie znajduje pracy.

Wymagania kwalifikacyjne dla służby bhp są ujęte w § 4 ustęp 2 omawianego rozporządzenia, a w praktyce wygląda to w ten sposób, że sam pracownik ustala sobie wymagania kwalifikacyjne, i to niezgodne z literą prawa. Warto w nowym rozporządzeniu o służbie bhp ująć sposób sprawdzania kwalifikacji służby bhp i nadawania kwalifikacji od inspektora do głównego specjalisty. Takie przypadki nie zdarzają się wśród kierowców, np. pracodawca zatrudniający kierowcę z kategorią A nie może powierzyć mu kierowania cysterną przewożącą materiały niebezpieczne. W służbie bhp takie nieprawidłowości występują nagminnie. Jest to rażące naruszenie art. 2373 § 1 k.p. Proponuję przeczytać artykuł z "Gazety Prawnej" nr 219 z 10 listopada 2003 r. pt. "Kara dla pseudodoradcy" (orzeczono karę roku więzienia i 700 zł grzywny dla osoby, która bez uprawnień prowadziła biuro rachunkowe). Warto wprowadzić takie, a nawet wyższe kary dla "farbowanych" pracowników służby bhp.

Główny specjalista bhp z Kołobrzegu
(Imię i nazwisko znane redakcji)

Dodaj swój komentarz


muflon: To że rozp. o służbie bhp nie wymienia wśród(2004-03-1)

behapert: Sprawy szkolenia wymagają uporządkowania . zarysowała sie realna szansa(2004-03-3)

lubuszanka : Na rynku jest bardzo wiele niedouczonych pseudospecjalistów. Znam przypadek(2004-03-3)

Alex: To że rozporządzenie o służbie bhp nie obowiązku szkolenia pracowników z zakresu bhp,nie znaczy że my tego nie wykonujemy( i to bez dodatkowego wynagrodzenia),wykonujemy bo musimy jak wiele innych np.piszemy instrukcje bhp,protokoły wypadków,opracowujemy ryzyko zawodowe itp...Przepis mówi "służba bhp bierze udział...",pracodawca mówi "pisz pan... tam są drzwi".I poniekąd ma rację- jest inne rozporządzenie? Bo ja nie widziałem i chcę pracować. (2004-03-3)

Gość: Może ktoś wypowie się w sprawie tyt" Specjalista".Często cztamy " obowiązki można powierzyć specjaliście z spoza zakładu". Przecież ten tytuł nadaje pracodawca w oparciu o taryfikator a więc czy można go używać po odejściu z danego zakładu pracy? czy zwolniny dyrektor, minister jest dozgonnie dyrektorem i ministrem, choć już nie pracuje na tym stanowisku? czy można złożyć działalność gospodarczą i używać tyt. DYREKTOR. A przecież behapowcy prowadzą działalność gospodarczą i używają pieczątek SPECJALISTA. Prowadzę działalność gospodarczą usługi budowlane. uzuwam tyt. i nazewnictwa" INŻYNIER oraz nr uprawnień budowlanych. Dopiero gdy podpiszę umowę, kotrakt to obejmyję stanowisko- mistrza budowlanego, kierownika odcinka robót, itp. Uważam że tak jest chyba prawidłowo. (2004-03-5)

Gość: Przepraszam za przejęzyczenia typu "zwolniny", wyszły nie z mojej winy.Gość (2004-03-5)

Moniśka: Gościu :) Specjalista BHP to osoba posiadająca: 1) wyższe wykształcenie o specjalności BHP lub studia podyplomowe BHP 2) wyższe wykształcenie conajmniej 3 letni staż w służbie BHP 3) zawód technika BHP conajmniej 5-letni staż w służbie BHP To ustaliła Rada Ministrów (1997r,109, 704) i na tej podstawie jest stosowane nazewnictwo. Pracodawcy nic do tego :) Pozdrawiam. (2004-03-7)

Gość: Cześć Moniśiu. Dzisiaj jest 8 marca i obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet a więc z tej okazji życzę Tobie i wszystkim kobietom wszystkiego najlepszego. sukcesów w pracy i domu. ps.Jestem starej daty, gdy w przedsiębiorstwach obowiązywały taryfikatory ustalone przez resorty a w nich były określone wymogi co do stażu pracy i wykształcenia. Tak więc stanowisko i funkcja jaką pełnił pracownik określał pracodawca, natomiast zawód i tytuł był nadawany egzaminem państwowym. Dzisiaj można ukończyć studia wyższe bez dyplomu iżyniera, podobnie i być po technikum bez tyt. technika. Niema obowiązku uzyskiwania tych dyplomów. A więc co na to powie to mądre rozporzadzenie, czy obydawaj absolwenci studiów wyższych ten z tyt. inżyniera i ten bez tyt. po wymaganym stażu pracy mogą nadać sobie tytuł , albo użyję odpowiedniejszego określenia " obwołać się " SPECJALISTĄ. Tak to bardzo dobry pomysł, aby RM nowelizując ten przepis dopisała zasady uroczstego sposobu obwoływania się specjalistą. Przepraszam Ciebie za ten sarkastyczny tom, nie jest on skierowany do Ciebie. Zabierając głos na tym forum zane było mnie to rozporządzenie jak i wiele innych , mam jednak o nich swoje zdanie,a jakie wszyscy widzą , wypadające i samodopisujące się wyrazy, Komisje Sejmowe.Niechce się nawet już dalej człowiekowi pisać. Niech mu będzie specjalista. (2004-03-8)

ola: Witam mam przeogromną prośbę do specjalistów , inspektorów do kogokolwiek ze służby bhp , w jakiej formie pisze się kompleksówki, czy trzeba opisać dokładnie np. oddział i potem wnioski z góry dziękuję za pomoc , pozdrawiam (2004-03-12)

Specjalista: Olu, powinnaś to wiedziec, skoro masz uprawneinia inspektora bhp Twoja wypowiedź (zapytanie) jak najbardziej ilustruje wyżej prowadzoną dyskusję na temat poziomu wykształcenia pracowników słuzb bhp. Brawo za pytanie. Nic sie nie zmieniło i nie zmieni dopóki nie będa organa nadzoru nad warunkami pracy egzekwowały prawa. (2004-03-17)

Antonina: masz rację Kolego Specjalisto Prowadzę Inspektorat BHp w dużym zakladzie pracy (ok. 4 tys, zatrudnionych). Nie mam wpływu na zatrudnianie odpowiednich osób ( w dziale jest 6) ponieważ przychodzą od dyrektora i muszą być przyjęte. Potem dopiero idą na kurs dla służby bhp i dostają po tym kursie dostać stanowisko st. inspektora bhp (bo mają dwa lata stażu pracy i są różnymi znajomymi, pociotkami, itp) Wiadomo, że po kursie żaden z niego behapowiec - jak z naszej chyba początkującej koleżanki. I niewiadomo komu tu współczuć - pracodawcy czy temu behapowcowi. Każdy z nas "starych wyjadaczy" wie jak poważnym problemem jest mało kompetentny inspektor bhp - ale cóż trzeba ich przez pewien czas prowadzić. (2004-03-17)

AUGUST: Jestem już na emeryturze od czasu do czasu czytam, te wypowiedzi dotyczące działalności slużby bhp i po raz pierwszy zabieram głos w sprawie, bo jestem zaskoczony niektórymi wypowiedziami. Lecz nie mam możliwości wszystkich tematów poruszyć na tym forum. Przykre jest to dla mnie,że środowisko tzw. behapowców jest rozbite i podzielone na starych i młodych fachowców. Starsi powinni pomagać młodszym, a młodsi powinni darzyć szacunkiem starszych. W tej chwili występuje w tym środowisku antagonizm, który należy zwalczać. Byłem szefem działu bhp dużej firmy ponad 20 lat, do którego trafiali różni ludzie z różnych powodów, wielu z nich ukończyło studia i podyplomówki bhp i zostali świetnymi specjalistami bhp i mam z tego powodu satysfakcję. Zadaniem każdego kierownika w tym również działu bhp, jest nauczenie pracownika dobrej pracy i zachęcenie go do ustawicznego podnoszenia swoich kwalifikacji. Nie wolno skreślać nikogo Pani ANNO Trzeba przyjąć starą zasadę z pokorą : uczeń powinien być lepszy od mistrza. Tę zasadę stosowałem pracując w służbie bhp prawie 31 lat. Pozdrawiam wszystkich. (2004-03-18)

AUGUST: Sprostowanie. Przepraszam Panią za przekręcenie imienia. W moim tekście zwracam się do autorki - ANTONINA. (2004-03-18)

Jacek: W Katowicach znajduje się WYRZSZA SZKOŁA ZARZĄDZANIA OCHRONĄ PRACY - zapraszam (2004-08-8)

nie łapownik z PIP: Przepraszam że tak póżno dodam swój komentarz,ale drodzy koledzy(2004-08-9)

ola: Pani Antonino i panie Specjalisto bardzo dziękuję za "cenne"(2004-08-12)

Andzrej: Brawo p.Olu podpisuję się pod tym co pani napisała(2004-08-12)

magda: WITAM A ja własnie zastanawiałam sie czy nie iśc(2004-08-22)

Spec: Do Magdy Choć nie jestem już z najmłodszego pokolenia,(2004-08-23)

Aga: Dokładnie do pracy i do nauki szanowni starsi inspektorzy.Do(2004-08-25)

strażak - BHP-owiec: Mówicie o farbowanych inspektorach BHP. A jak się to(2005-01-20)

zdegustowana ciężarna bhpówka: Az mie ciarki przechodza - te specjalizacje , doksztalcania(2005-01-20)

Dorosła studentka: Mając 23 letni staż pracy w bhp i za(2005-01-20)

W.Gudalewicz: Fajne - zachęcam do dalszego(2006-02-05)

pio: szanowni państwo. ostatnio przeprowadzono audit w elektrociepłowniach Wybrzeże i(2006-07-07)

emilio : witam moge sie zgodzic z tym co piszecie powyzej(2007-09-18)

Rafał : Witam, sądzę że spraw BHP nie rozwiążą żadne przepisy(2011-01-15)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2004

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58691455