ATEST Ochrona Pracy

26 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Elastyczny czas pracy

Słychać głosy, by uelastycznić w k.p. czas pracy. Chodzi oto, by nie płacić dwa razy. Raz za przestoje, drugi raz za nadgodziny. Wszystko dobrze, jeżeli dotyczy to pracy lekkiej, łatwej i przyjemnej. Lecz w jaki sposób rozwiązać kwestię nadgodzin, gdy jest to praca w warunkach szkodliwych, uciążliwych itp.? W jaki sposób "przeskoczyć" obowiązujące obecnie przepisy w sprawie NDS i NDN? Wszak dotyczą one narażenia w ciągu 8 godzin. Jak nagle praca nie będzie odbywała się w przekroczeniu wartości, bo np. tydzień wcześniej pracownik nie przepracował pełnych godzin i wobec tego norma miesięczna narażenia na czynniki szkodliwe nie została przekroczona, zatem może w pozostałych, np. dwu, tygodniach pracować po 12 godzin? A co z wypłatą? Zamiast 2000 tys., dostaje 1000, a drugi tysiąc dostanie w jakiejś tam przyszłości, kiedy je odpracuje w trakcie dodatkowych godzin.

Ciekawe. Wielbłąd bez wody wytrzyma 10 dni, a pracownik ile będzie musiał wytrzymać? Miesiąc, dwa miesiące, trzy? Dla niektórych zawodów nie widać sensownego rozwiązania. Wszystko na szybcika, wszystko do jednego worka, a później będzie dodatkowy wpływ do budżetu za kary za przekroczenia dobowych norm NDS, NDN.

Marek Olkuski

Dodaj swój komentarz


P.K.: Art. 151. § 1. Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna w razie: 1) konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii, 2) szczególnych potrzeb pracodawcy. § 2. Przepisu § 1 pkt 2 nie stosuje się do pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń lub natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia. Jeżeli w wyniku prowadzonych pomiarów NDS i NDN nie stwierdza się przekroczeń zgodnie z powyższym artykułem KP praca może być wykonywana w godzinach nadliczbowych. Można dodatkowo wyniki pomiarów odnieść do 12 godzinnego dnia pracy i będziemy mieli potwierdzenie bezpiecznych warunków pracy. (2009-04-20)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2009

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58503591