ATEST Ochrona Pracy

26 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Polecenie służbowe

Czytelniczka pyta: Czy pracownik ma obowiązek wypełnić polecenie służbowe przełożonego wydane mu w okresie niezdolności do pracy z tytułu choroby?

W okresie choroby stosunek pracy nie ulega zerwaniu, zawieszeniu czy przerwaniu. Trwa on nadal, z tym, że w okresie niezdolności do pracy z tytułu choroby pracownik nie musi świadczyć swojej części zobowiązania wynikającego ze stosunku pracy. To wyłączenie nie dotyczy zresztą wszystkich obowiązków, bo na przykład nieobecność z powodu choroby rodzi obowiązek powiadomienia pracodawcy o przyczynie tej nieobecności.

Jednym z podstawowych obowiązków każdego pracownika, zgodnie z art. 100 § 1 Kp, jest stosowanie się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są sprzeczne z przepisami prawa lub z umową o pracę. Możliwość wydawania poleceń i obowiązek ich wykonywania jest podstawowym objawem zasady, że praca ze stosunku pracy świadczona jest pod kierownictwem pracodawcy (art. 22 § 1 Kp). Jak wiadomo, podporządkowanie służbowe jest jedną z podstawowych cech odróżniających stosunek pracy od innych umów cywilnoprawnych, na podstawie których świadczona jest praca.

Z obowiązku wyrażonego w art. 100 § 1 Kp wynika uprawnienie pracodawcy do wydawania takich poleceń. Nie ma wyraźnego przepisu prawa, który zabraniałby wydawania poleceń służbowych skierowanych do pracownika przebywającego na zwolnieniu chorobowym, a zatem jeśli tylko polecenie dotyczy pracy, można je wydać również w czasie przebywania pracownika na tzw. chorobowym. Można takie polecenie zostawić mu w poczcie, czy przekazać telefonicznie. Zupełnie inną sprawą jest obowiązek wykonania tego polecenia, który oczywiście "odkłada" się do czasu powrotu pracownika do zdrowia i do pracy. Odpowiedź na pytanie Czytelniczki jest zatem pozytywna. Pracodawca ma prawo wydać polecenie w okresie niezdolności do pracy, a pracownik musi je wykonać z należytą starannością po powrocie do pracy, o ile polecenie nie stało się bezprzedmiotowe.

Redakcja


Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2000

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58504575