ATEST Ochrona Pracy

26 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Czy mogę przejść na emeryturę?

A. K. pisze: Mam 63 lata i 28 lat pracy, w tym w szczególnych warunkach szkodliwości. Czy mam prawo ubiegać się o emeryturę?

Wcześniejsze przejście na emeryturę z powodu pracy w szczególnych warunkach dla osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. umożliwia art. 32 ustawy z 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. nr 162, poz. 1118 z późn. zm.). Osobom zatrudnionym przy pracach o znacznej szkodliwości dla zdrowia oraz o znacznym stopniu uciążliwości, bądź wymagających wysokiej sprawności psychofizycznej ze względu na bezpieczeństwo własne lub otoczenia przyznaje on prawo do przejścia na emeryturę w wieku niższym niż 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Ten sam artykuł w ust. 4 stanowi, iż wcześniejszy wiek emerytalny, rodzaje prac lub stanowisk oraz warunki, na podstawie których przysługuje prawo do emerytury, ustala się na podstawie przepisów dotychczasowych. Zastosowanie ma w tym przypadku rozporządzenie Rady Ministrów z 7.02.1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. (Dz.U. nr 8, poz. 43). Niestety, Czytelnik nie napisał jaką pracę i jak długo wykonywał w szczególnych warunkach szkodliwości. Wymogi przyjęte dla większości przypadków pracowników w cytowanym rozporządzeniu określone są w § 4, zgodnie z którym pracownik, który wykonywał prace w szczególnych warunkach (...) nabywa prawo do emerytury, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki: 1) osiągnął wiek emerytalny wynoszący: 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn, oraz 2) ma wymagany okres zatrudnienia (20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn), w tym co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach.

Praca w szczególnych warunkach musi być pracą w pełnym wymiarze godzin. Jeżeli nasz Czytelnik był zatrudniony w szczególnych warunkach pracy przez okres przynajmniej 15 lat, to może się ubiegać o emeryturę. Warto zaznaczyć, iż trwają prace nad nowym kształtem regulacji dotyczącej uprawnień do obniżonego wieku emerytalnego. Pisaliśmy o nich obszernie - ATEST - OP 8/1999, str. 37-40. Ewentualne zmiany nie będą jednak naruszać praw nabytych i nie wpłyną na uprawnienia autora pytania.

Redakcja


Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2000

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58510035