ATEST Ochrona Pracy

27 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Urlop dla poratowania zdrowia

Pan J.N. zadał nam pytanie: Czy nauczyciel może wykonywać pracę zarobkową (w szczególności podejmować zatrudnienie) lub prowadzić działalność gospodarczą w czasie płatnego urlopu dla poratowania zdrowia?

Prawo do płatnego urlopu dla poratowania zdrowia regulują przepisy art. 73 i n. Karty Nauczyciela. Problem podejmowania zatrudnienia w trakcie trwania tego urlopu budził kontrowersje, ale po nowelizacji z 18 lutego 2000 r. (Dz.U. nr 19, poz. 239) został rozwiązany z pozoru jednoznacznie. Jeżeli nauczyciel podejmie zatrudnienie lub będzie prowadził inną działalność sprzeczną z celami udzielonego mu urlopu, dyrektor odwołuje go określając termin, w którym nauczyciel obowiązany jest do powrotu do pracy. Rozwiązanie to jest jasne tylko z pozoru, ponieważ wątpliwości może budzić interpretacja pojęcia "działalności sprzecznej z celami udzielonego urlopu". Z pewnością nie jest tak, że osiągnięcie jakiegokolwiek dochodu w czasie urlopu jest przesłanką automatycznego odwołania nauczyciela z urlopu. Dyrektor, aby zastosować przysługujące mu prawo musi wykazać, że nauczyciel wykonywał taką pracę, działalność, która uniemożliwia lub ogranicza proces poratowania zdrowia. Fakt osiągania dochodu z tej działalności nie ma tu nic do rzeczy.

Zdaję sobie sprawę z pokrętności tej odpowiedzi, ale w praktyce to dyrektor zdecyduje (przynajmniej w pierwszej instancji) czy działalność nauczyciela utrudnia osiągnięcie celu urlopu, jakim jest poratowanie zdrowia. Rozwiązanie nie jest zatem ani o jotę mniej kontrowersyjne, skoro o kwestiach natury w zasadzie medycznej decyduje dyrektor szkoły. Z drugiej strony, ponieważ istnieje szczególne uregulowanie tej kwestii, nie można snuć analogii np. do wykonywania pracy w czasie zwolnienia lekarskiego ani, z drugiej strony, w czasie urlopu wypoczynkowego. Pod reżimem Karty Nauczyciela sprzed nowelizacji takie porównania celów były dopuszczalne i Sąd Najwyższy wypowiedział się (w sprawie nieco innego rodzaju - chodziło o prawo do urlopu wypoczynkowego po powrocie z urlopu dla poratowania zdrowia) utożsamiając cele urlopu wypoczynkowego i dla poratowania zdrowia. Wspólnym celem była tu regeneracja sił do pracy. Wyrok SN z 10.02.1998 r. (III PZP 4/88 I PR7/88). Porównanie takie nie jest chyba już dopuszczalne, skoro urlop dla poratowania zdrowia ma swoją własną regulację?

Podsumowując, niegroźnym działaniem byłoby napisanie za wynagrodzeniem artykułu do ATESTU w czasie urlopu dla poratowania zdrowia, ale udzielanie korepetycji, a już na pewno prowadzenie wykładów, może być zakwestionowane przez dyrektora jako utrudniające osiągnięcie celu, jakim jest poratowanie zdrowia. Podkreślam jednak, że jest to moja osobista ocena tych zachowań i nie daję żadnej gwarancji, że dyrektor, a następnie zapewne sąd pracy podzielą moją opinię.

M.B.

Dodaj swój komentarz


Ewa: Ten artykuł nie wyjaśnia zasadniczego problemu: czy nauczyciel może podjąć pracę zarobkową w innym zawodzie w czasie trwania urlopu dla poratowania zdrowia? Na tzw. "chłopski rozum" nauczyciel korzystający z urlopu dla poratowania zdrowia nie powinien podejmować innej pracy, ale jeśli ta praca nie będzie miała nic wspólnego z pracą nauczyciela.... to niby czemu nie??? (2003-08-11)

barbara janikowska: Też tak myślę. Jeśli n-l przebywa na urlopie z powodu choroby krtani, to na pewno nie powinien pracować głosem, ale np. jako księgowy czemu nie. (2003-09-3)

A co nie: A jak sekretatka złamie sobie palec podczas dłubania w nosie to podczas zwolnienia moze pracowac dodatkowo jako goniec. (2003-09-6)

andrzej: uważam, że o przebielu urlopu, jego czasie trwania i pracach jakie można wykonywać w czasie jego trwania decyduje lekarz wydający orzeczenie. (2003-10-12)

Andrzej: Uważam, że nauczyciel w czasie urlopu dla poratowania zdrowia otrzymuje wynagrodzenie i nie powinien w tym czasie nigdzie pracować. Ponadto brak mozliwości weryfikacji przez dyrektora szkoły orzeczenia lekarskiego prowadzi do korupcji i nieuzasadnionego wydawania orzeczeń (znam takie przypadki). (2004-01-9)

evaes: Witam! Przewertowałam wiele wpisów o zakazie zatrudnienia w czasie urlopu dla poratowania zdrowia i wciąż nie wiem, czy wykonywanie funkcji (tak to się nazywa) społecznego kuratora sądowego też jest zabronione w czasie takiego urlopu. za pracę/funkcję kuratora otrzymuje się ryczałt, ale nie wykazuje się tego w US, jako dochód. I mam dylemat... (2009-01-15)

belfra: ja tylko wiem, że każd adziałalność (tj. firma jak tu: http://www.eporady24.pl/urlop_dla_poratowania_zdrowia_a_prowadzenie_dzialalnosci_gospodarczej,pytania,2,7,3184.html ) MUSI być zawieszona, bo dochodów nie może być na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciela. jak ktoś nie zarabia na swojej fukncji - no problem :) (2015-11-24)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2001

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58521576