ATEST Ochrona Pracy

26 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Dodatek za pracę w warunkach szkodliwych

Pracownik bhp zwrócił się do redakcji z prośbą o wyjaśnienie zasad wypłacania dodatku uciążliwego przy pracy z monitorem ekranowym. Czy pracownikowi, który jest nieobecny w pracy z tytułu urlopu i L4 należy się dodatek uciążliwy za pracę z monitorem ekranowym?

Dodatek za pracę w warunkach szkodliwych w obecnym stanie prawa pracy nie jest obowiązkowym składnikiem wynagrodzenia za pracę. Nie ma już przepisów bezwzględnie obowiązujących w tej materii. Należy pamiętać, że podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest zapewnić takie warunki pracy, aby nie szkodziły one zdrowiu pracowników. Podstawą prawną takiego obowiązku w przypadku monitorów ekranowych są przepisy dotyczące maszyn i innych urządzeń technicznych w Dziale X kp (art. 215-219).

To czy i w jakich warunkach dodatek za pracę w warunkach szkodliwych przy monitorze ekranowym przysługuje, zależy zatem od układu zbiorowego, regulaminu wynagradzania, ewentualnie pragmatyk służbowych niektórych branż (wprowadzanych również układem zbiorowym, a czasami, w sektorze publicznym - rozporządzeniem). Zasady przyjęte przez pracodawców są tutaj jednak dość podobne i najczęściej przyznają oni dodatek tylko za czas faktycznie przepracowany w warunkach szkodliwych. W takim wypadku, nieobecność pracownika z powodu choroby czy urlopu wyklucza możliwość przyznania dodatku. Aby odpowiedzieć na pytanie postawione przez naszego Czytelnika bardzo konkretnie, należałoby sięgnąć do zbiorowego układu pracy lub regulaminu wynagradzania obowiązującego pracownika, o którym pisze Czytelnik.

Przy okazji warto dodać, ze pracodawcy odchodzą od przyznawania dodatków za pracę w warunkach szkodliwych, przyznając w zamian dodatek za pracę w odzieży ochronnej lub przy zastosowaniu środków ochrony osobistej (masek, słuchawek, rękawic, okularów itd.) Takie postępowanie wymusza na pracownikach stosowanie środków ochrony osobistej i odzieży ochronnej w procesie pracy, a zatem poprawia stan bezpieczeństwa w miejscu pracy. Przyznanie dodatku za pracę w warunkach szkodliwych jest krytykowane przez pracodawców, ponieważ pracownicy pobierający taki dodatek nie są zainteresowani poprawą warunków pracy, jako że ich wynagrodzenie uległoby zmniejszeniu.

MB

Dodaj swój komentarz


MM: Proszę zapoznać się z rorzporządzeniem M.S. Dz.U.99.26.237 i załącznikiem nr 4 (2002-04-5)

Marek Modrzycki: Dz.U.99.26.237 zał.4 został przywrócony dodatek szkodliwy, lecz do dni9a dziśiejszego Prokuraqtura Apelacyjna ni9e chce i nie ma zamiaru go wypłacać, (2002-05-15)

kasia: chcę podzieliś się swoimi uwagami na ten temat. Przy monitorze pracuje już 14 lat w wymiarze przeciętnie 24 godzin w tygodniu. Jest to przca w szkole. Przez 9 lat otrzymywałam dodatek za szkodliwe warunki pracy. Od kilku lat Pani minister edukacji takiego dodatku nam nauczycielom informatyki nie przyznaje. Mam w związku z tym pytanie, czy ja dalej pracuję w warunkach szkodliwych?. Nie chodzi mi o dodatek, tylko o uznanie lat pracy w takich warunkach, co byłoby podstawą do innego naliczenia lat pracy potrzebnych do otrzymania emerytury Dla mnie jest to sprawa pilna, prosze o pomoc pozdrawiam Kasia (2003-10-9)

Grzegorz Świątek: Praca przy monitorze nie jest pracą w warunkach szkodliwych. Te wszystkie dodatki do wynagrodzeń funkcjonują generalnie w budżetówce i są po prostu wynegocjowane w ramach układów zbiorowych przez związki (takie wynalazki żeby parę groszy do wypłaty dołożyć). (2019-11-15)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2001

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58501016