ATEST Ochrona Pracy

27 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Zwolnienia grupowe

Pan Paweł S. zwrócił się do redakcji z następującą sprawą: Duża część pracowników naszej firmy oczekuje na wypowiedzenia w ramach zwolnień grupowych. Pracodawca części z nas proponuje jednak rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Oferta ta jest atrakcyjniejsza niż wypowiedzenie, ponieważ pracodawca obiecał od razu wypłacić czteromiesięczne wynagrodzenie (tak jakby za okres wypowiedzenia + odprawa). Nasz niepokój budzi jednak zagrożenie bezrobociem. Czy to prawda, że w przypadku rozwiązania umowy za porozumieniem stron nie nabywa się prawa do zasiłku dla bezrobotnych?

To zależy. W przypadku naszego Czytelnika obawy są nieuzasadnione. Rzeczywiście, zgodnie z ustawą z 14.12.1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (tekst jednolity - Dz.U. nr 6 z 2001 r, poz. 56), na zasiłek trzeba czekać pół roku, jeśli umowa o pracę została rozwiązana przez pracownika za wypowiedzeniem lub przez obie strony za ich porozumieniem. Wynika to z art. 27 ust. 3 tej ustawy. Przepis ten zawiera jednak wyjątki i jedna z takich wyjątkowych sytuacji ma miejsce w przypadku opisanym w pytaniu. Otóż zasiłek przysługuje bezrobotnemu, który rozwiązał stosunek pracy na mocy porozumienia stron, jeżeli porozumienie stron nastąpiło z powodu upadłości, likwidacji zakładu pracodawcy lub zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy. W praktyce oznacza to, że aby nie mieć kłopotów z otrzymaniem zasiłku, dobrze jest, formułując treść porozumienia stron, wskazać przyczynę rozwiązania umowy o pracę, a nie tylko tryb tego rozwiązania.

Naturalnie, formalny obowiązek podania przyczyny rozwiązania umowy o pracę ciąży na pracodawcy tylko w przypadku jednostronnego rozwiązania za lub bez wypowiedzenia, ale Kodeks pracy nie zabrania wskazania przyczyny również przy porozumieniu stron. W przypadku braku podania przyczyny w samym porozumieniu stron czy też w świadectwie pracy, ubezpieczony bezrobotny musi wykazać przed urzędem pracy, że rozwiązanie nastąpiło z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy.

Redakcja

Dodaj swój komentarz


bols: a jak to firma? (2012-02-11)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2001

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58518534