ATEST Ochrona Pracy

26 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Odprawa pośmiertna

Pani Genowefa K. napisała do nas: Pracownik z 16-letnim stażem zatrudnienia zginął na skutek porażenia prądem. Wypadek miał miejsce w domu. Był bezdzietnym kawalerem mieszkającym z matką. Matka pobiera emeryturę. Innych osób na utrzymaniu nie miał. Czy, komu i w jakiej wysokości należy się odprawa pośmiertna?

Wszystko wskazuje na to, że jedyną osobą uprawnioną do odprawy pośmiertnej jest matka zmarłego pracownika. Pracodawca powinien wypłacić jej 1/2 odprawy pośmiertnej, której całość wynosi równowartość 6-miesięcznego wynagrodzenia zmarłego pracownika.

Nabycie prawa do odprawy

Prawo do odprawy pośmiertnej przysługuje na podstawie art. 93 kp. Krąg osób uprawnionych do otrzymania odprawy określony został w art. 93 § 4 kp. Ustęp 2 tego przepisu odsyła jednak, w celu ustalenia czy konkretnemu członkowi rodziny przysługuje prawo do odprawy, do przepisów ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. nr 162 z 1998 r., poz. 1118 z późn. zm.). W każdej sytuacji odprawa pośmiertna przysługuje bowiem tylko małżonkowi, zaś innym członkom rodziny tylko wówczas, jeżeli spełniają warunki do otrzymania renty rodzinnej po zmarłym pracowniku.

Matka zmarłego pracownika spełnia takie warunki w myśl art. 71 ustawy emerytalno-rentowej, jeżeli pracownik bezpośrednio przed śmiercią przyczyniał się do jej utrzymania oraz jeżeli matka w chwili śmierci pracownika osiągnęła wiek 50 lat lub była niezdolna do pracy. "Przyczynianie się do utrzymania" nie oznacza, że musiała ona pozostawać na jego wyłącznym utrzymaniu. W szczególności fakt, iż pobierała jakieś świadczenie z ubezpieczeń społecznych (rentę, emeryturę) nie wyklucza jej uprawnienia do odprawy. Jeśli mieszkali w jednym gospodarstwie można założyć, że pracownik przyczyniał się do utrzymania matki. Jeśli nie, można od matki odebrać oświadczenie na powyższą okoliczność.

Wysokość odprawy

Wysokość odprawy pośmiertnej zależy od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i w przypadku przekroczenia 15 lat pracy wynosi równowartość sześciomiesięcznego wynagrodzenia. Art. 96 § 6 kp stanowi jednak, że jeżeli po zmarłym pracowniku pozostał tylko jeden członek rodziny uprawniony do odprawy pośmiertnej, przysługuje mu odprawa w wysokości połowy odpowiedniej kwoty. Ponieważ matka zmarłego pracownika jest jedyną osobą uprawnioną do odprawy, jej wysokość wynosić będzie równowartość trzymiesięcznego wynagrodzenia zmarłego pracownika.

MB

Dodaj swój komentarz


ANKA : JA MAM PODOBNY PROBLEM MOJA MAMA PRACOWAŁA W JEDNYM ZAKŁADZIE 26 LAT UMARŁA NA RAKA MIAŁA TYLKO MNIE JA NIE UCZYŁAM SIĘ NIGDZIE TERAZ PODJEŁAM NAUKE CZY MAM PRAWO DO TAKIEJ ODPRAWY I JAKI CZAS POŚMIERCI ODPRAWA JEST WYPŁACANA PROSZE O POMOC (2003-11-7)

G.Jóżwiak: Mąż mój po tygodniu od kiedy zwilnił się z pracy,zaczął chorować.Tydzień czasu przebywał na zwolnieniu chorobowy i zmarł.Czy należy się odprawa pośmiertna dziecią,które otrzymują po ojcu rentę rodzinną (2005-10-14)

G.B.: Mąż zwolnił się z pracy .Po upływie tygodnia od zwolnienia zachorował.Na zwol-nieniu lekarskim przebywał 7 dni i zmarł.Czy dziecią pobierającym rentę rodzinną po zmarłym ojcu przysługuje odprawa pośmiertnna. (2005-10-15)

suchodolska: Jeżeli dobrze zrozumiałam to odprawa pośmiertna należy się osobom które pobierają rente rodzinną po zmarłym. Czy była żona która wraz z dziećmi jest upoważniona do renty po zmarłym ma ma również prawo do odprawy pośmiertnej? Jak zmusić pracodawce zmarłego do wypłaty tej odprawy? (2010-04-07)

Jędrek ale inny: Ręce czasami opadają czytając takie wpisy. Czy tak trudno jest przeczytać art. 93 Kodeksu Pracy ???? (2010-04-08)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2001

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58503837