ATEST Ochrona Pracy

7 maja 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Kontrola wykorzystania zwolnienia lekarskiego

Pan Z.B. zwrócił się do nas z zapytaniem: Czy kontrolowanie pracownika będącego na zwolnieniu lekarskim przez przedstawicieli pracodawcy, żądających podpisu stwierdzającego naszą obecność w domu jest zgodne z prawem?

Podstawę prawną do kontrolowania przez ZUS oraz płatników składek (tj. pracodawców) ubezpieczonych (tj. pracowników) co do prawidłowości wykorzystania zwolnień od pracy zgodnie z ich celem stanowi art. 68 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. nr 60, poz. 636, ze zm.). Szczegółowe zasady i tryb tej kontroli określone są przepisami wydanego na podstawie art. 68 ust. 2 wyżej powołanej ustawy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich (Dz.U. nr 65, poz. 743). Kontrola polega na ustaleniu, czy przebywający na zwolnieniu pracownik nie wykonuje pracy zarobkowej lub nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego od pracy w sposób niezgodny z jego celem. Dokonujący kontroli (również w miejscu zamieszkania kontrolowanego) przedstawiciel pracodawcy musi legitymować się imiennym upoważnieniem, którego wzór stanowi załącznik do rozporządzenia. W przypadku stwierdzenia, że pracownik niewłaściwie wykorzystywał zwolnienie lekarskie (tylko wtedy!) sporządza się protokół (jego wzór stanowi załącznik do rozporządzenia) podpisywany przez kontrolującego i kontrolowanego (lub domowników), przy czym osoba kontrolowana ma prawo do zgłoszenia zastrzeżeń do protokołu. Innych dokumentów przepisy nie przewidują. Ewentualne wątpliwości, czy zwolnienie lekarskie wykorzystywane było niezgodnie z jego celem, rozstrzyga właściwa jednostka organizacyjna ZUS.

A.S.

Dodaj swój komentarz


Fala: Nie wpuszczać i nie podpisywać, jak na zwolnieniu jest napisane " chory powinien leżeć " Jak tak sie będzie co chwila chodziło drzwi otwierać, to nie będzie czasu wyzdrowieć, albo nie daj Boże można sie nabawic zapalenia płuć Jak Komisja przyjdzie to przez zamknięte drzwi potwierdzić, że jest się w domu. Natomiast jak mamy napisane " może chodzić " to trzeba Komisje wpuścić. Ale czy zaraz coś podpisywać ? Możemy mieć chore oczy, albo odcieli nam prąd i w domu jest ciemno, to skąd wiemy co podpisujemy ? W komisji jest więcej osób i ma ona społeczne zaufanie, więc niech podpisze za Nas A zresztą powinien wypowiedzieć się Rzecznik Praw Obywatelskich, albo Ci od tej prywatności ?? (2002-03-4)

Damian: Ludzie, NIKOGO SIĘ NIE WPUSZCZA. Nawet policja MUSIC mieć nakaz prokuratora lub w SZCZEGÓLNYCH WYPADKACH może wejść "na legitymację" ale w terminie 7 (czy 14) dni MUSI DOSTARCZYĆ uzasadnienie z prokuratury. A wy chcecie jakichś jeleni z pracy wpuszczać? Najpierw niech pokażą ustawę, która pozwala WCHODZIĆ DO MIESZKANIA bez zgody właściciela. NIE MA TAKIEJ, więc ZUS i pracodawca może was w pompkę cmoknąć. (2005-03-18)

ujomek: ZUS-y to ZŁODZIEJE!!! Też mam takie zdanie, że nie ma podstaw ich wpuszczać do domu!! Mnie nie wypłacili zasiłku chorobowego, chociaż mam do niego prawo co sąd stwierdził w postanowieniu ale ZUS najpierw wydał złą decyzję a potem mnie wprowadził w błąd, żebym sie nie odwołał, a drugiej decyzji nie chce wydać chociaż nie minęło jeszcze trzy lata!! Nie wydaje decyzji i sąd nie moze wydać wyroku!!!! TO JEST PRAWO!!!!????? EUROPEJSKIE!!!! Teraz czeka mnie dalsza walka z ZUS-em (2005-03-18)

pracodawca: zatrudniłam pracownice - 01lutego br. od 29 marca do obecnej chwili jest na zwolnieniu lekarskiem(moze chodzi) w czasie zwolnienia dowiiedziałam sie iz pracownica wraz z rodzina pojechała na tygodniowy wypoczynek-sama sie do tego przyzanła-stwierdzajac ze i tak nie moge jej nic zrobic bo jest na L4!! W jaki sposób moge z nia rozwiazac umowe o pracę (2008-05-05)

Pietrzyk: Do czasu kiedy ZUS nie odda agentom prywatnym kontroli zwolnień lekarskich, to takie kontrole będą fikcją. To, że potrzebny jest nakaz prokuratorski na taką kontrolę, cy dywagacje, że to niezgodne z prawem uciąłbym krótko. Dyscyplinarka i do widzenia z takim pracownikiem. Czasem pracodawcy nas proszą o kontrolę wykorzystywania zwolnienia ich pracowników. W większości nie ma problemów, są to miłe odwiedziny i rozmowa przy herbacie. Ale są i konflikty. Pracownik jest w Lublinie na zwolnieniu. Przechodzi w PSK 4 zabieg na kręgosłup. W czasie zabiegu znajdujemy w liniach lotniczych jego nazwisko, iż wraz z żoną wyjechał na Kanary na wczasy. Od jutra nie pracuje w firmie. Nie skarży się do PIP bo wie, iż tak on jak i lekarz popełnili przestępstwo. Tak. Inny przykład. Jadę z pracownikiem firmy na kontrolę zwolnienia kobiety w ciąży pracującej u pracodawcy pierwszy miesiąc. Nie ma jej w domu. Tak samo raz drugi i trzeci. Co można zrobić legalnie. Wypytać sąsiadów. Ktoś powie, iż niezgodne to z prawem. Radzę oprócz skończenia studiów prawniczych jeszcze znać prawo. I z takiej rozmowy z sąsiadami wynika, iż pracownica z narzeczonym szykuje na sobotę i niedzielę swoje wesele i przyjęcie. Dyscyplinarka. Odwołanie do Sądu Pracy - ochrona kobiety w ciąży. Na wokandzie po 5 minutach, orzeczenie, iż dyscyplinarka jest słuszna. Okręg to potwierdza. Przykład inny. Pracownik na zasiłku rehabilitacyjnym pracuje po cichu w innej firmie. Nie otwierają. Pracują na dziko. Wzywamy policję i prosimy ich o spisanie protokołu, bo ci zamknięci okradli pracodawcę. Oczywiście w czasie spisywania wyjaśniamy w jaki sposób okradają. Policja skonsternowana, ale przecież okradają i pracodawcę i policjantów. Dyscyplinarka, a zus zwraca się o zwrot niesłusznie popbranego zasiłku. To rażące przykłady. Jeśli zwolnienie jest słuszne, nikt nie ma pretensji do pracownika. Ale jeśli pracodawca jest oszukiwany to tym samym oszukujemy się my wszyscy. Ci co piszą, iż nie wpuszczą czy szukają zgodności z prawem wyjaśniam. Możesz kolego powoływać się na zgodność z prawem jeśli robisz coś zgodnie z prawem. Ale jeśli nie wpuścisz mnie na kontrolę zwolnienia to szybko przestaniesz być pracownikiem, bo w tym momenie mam przynajmniej 3 sposoby by to załatwić zgodnie z prawem. (2008-05-09)

pracek: Straszne bzdury ten Pietrzyk wypisuje. Co charakterystyczne dla takich pseeudomedrkow bez podawania zadnych podstaw prawnych, sygnatur wyrokow, miarodajnych linkow itp. A konkretnie.. Lezacy chory nie ma obowiazku lezenia w miejscu zamieszkania ani zameldowania. Nikt nie ma obowiazku reagowania na wlasny dzwonek u wlasnych drzwi czy furtce. Taki Pietrzyk czy inny natret stojac na korytarzu i wpatrujac sie w klamke nie ma prawa twierdzic, ze kogos nie bylo w domu, bo po prostu tam nie wszedl, zignorowano intruza i tyle. Nie dajmy sobie glupot wmawiac. (2009-01-02)

elblag: prawda dzis z firmy w kturej pracuje przyszly do mnie 2 osoby na kontrol bez zadnego upowaznienia i twierdza ze ja musze siedziec w domu i niemoge nigdzie wyjsc chociaz w zwolnieniu nie mam napisane ze musze lezec czy to jest normalne/ (2009-04-23)

k.: prosze o pomoc. jestem na L4, mam problemy z kregoslupem. szefowa powiedziala mi, ze bede musiala stawic sie na kontrole w ustalonej przez firme klinice. czy jest to zgodne z prawem?? na druku mam napisane, ze moge chodzic. (2009-11-09)

Jędrek: Jeżeli szefowa wypisze Ci skierowanie do lekarza profilaktyka, a ten do wskazanej placówki musisz poddać się badaniu. Jeżeli masz faktycznie problemy z kręgosłupem, to w czym problem? A nóż będzie dłuższy ,,odpoczynek od pracy". Pracodawca nie ma mocy sprawczej kierować pracownika do lekarza innego niż ,,zakładowy lekarz medycyny pracy". (2009-11-09)

k.: prosze mi powiedziec, czy istnieje mozliwosc rezygnacji z L4?? dostalam 10 dni, ale sadze, ze to za dlugo i chcialabym wrocic do pracy (2009-11-10)

Maciej Ś.: Art. 211 Kodeksu pracy stanowi: "/.../ W szczególności pracownik jest obowiązany: -> pkt 5) ....stosować się do wskazań lekarskich". Sprawa się rypła, kobyłka u płotu... (2009-11-10)

Jędrek: Do ,,k": Jak długo (ile dni) przebywałaś na(2009-11-10)

Jędrek ale inny: Do "k": nie ma takiej opcji, nie ma żadnej(2009-11-10)

k1: jestem juz 9 dzien na L4, z czego mialam(2009-11-12)

Jędrek ale inny: Więc w tym momencie jak zakończy się "drugie" możesz(2009-11-12)

Jędrek: Nie zmienia to faktu, że problemy z kręgosłupem ustają(2009-11-12)

k.: nie jest to zaden strach. poprostu konczy mi sie(2009-11-13)

Jędrek: No to czapka z głowy - jeżeli pracując chce(2009-11-13)

Jędrek: Odrobić(2009-11-13)

k.: tak bywa... moze jest jakis sposob zeby wrocic do(2009-11-13)

Jędrek: Nic z tego. U szefostwa podpadłaś. ,,inny Jędrek" napisał(2009-11-13)

XXX: PO ILU DNIACH ZWOLNIENIA LEKARSKIEGO TRZEBA IŚĆ DO LEKARZA(2010-08-09)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2002

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58686284