ATEST Ochrona Pracy

26 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Jeszcze o paleniu tytoniu...

W związku z moją odpowiedzią pt. "Zakaz palenia tytoniu" zamieszczoną w A-OP 6/2002 r. jeden z Czytelników podniósł, że zakaz palenia tytoniu obowiązuje we wszystkich nieoznakowanych pomieszczeniach. Natomiast w pomieszczeniu oznakowanym napisem "Tu wolno palić" - zdaniem Czytelnika palenie tytoniu jest dopuszczalne.

Jest to twierdzenie oczywiście błędne. O tym, gdzie wolno, a gdzie nie wolno palić tytoniu zadecydował ustawodawca. Kwestia nakazu oznakowania pomieszczeń ma natomiast charakter techniczny. Zarówno palenie tytoniu w miejscu niedozwolonym (bez względu na istnienie czy nieistnienie oznakowania) wyczerpuje znamiona wykroczenia, jak również wykroczeniem jest dopuszczenie do palenia tytoniu, wbrew zakazom przewidzianym w ustawie, przez administratora danego obiektu. Aby obronić się przed tym ostatnim zarzutem, administrator obiektu powinien zadbać o właściwe oznakowanie zakazami palenia tytoniu w całym obiekcie zamkniętym, np. na bramie wejściowej do budynku. Oznakowanie "Tu wolno palić" może być stosowane przez pracodawcę wyłącznie dla pomieszczeń spełniających warunki palarni, o której mowa (§ 41-42 załącznika do ogólnych przepisów bhp).


Czytelniczka poinformowała redakcję o szczególnej dyskryminacji nikotynowej. Otóż pracodawca - Włoch, wydał zarządzenie zabraniające Polakom palenia tytoniu w miejscach wyznaczonych do tego, natomiast pracownicy Włosi mają prawo w tych miejscach palić tytoń. Czytelniczka niestety nie wyjaśniła, co to są te wyznaczone miejsca, w których wolno palić tytoń. Jeżeli to palarnia, to oczywiście palić tytoń wolno zarówno Włochom, jak i Polakom. Trzeba jednak pamiętać o tym, że palenie tytoniu może mieć miejsce, w zasadzie, w czasie wyznaczonej przerwy w pracy. Niedopuszczalne byłoby jednak różne traktowanie pracowników w zależności od ich narodowości, np. zezwolenie Włochom na palenie tytoniu w czasie pracy, a Polakom tylko w czasie przerwy w pracy, gdyż taka sytuacja świadczyłaby o dyskryminacji narodowościowej (art. 113 kp).

W razie, gdy miejsce wyznaczone dotychczas do palenia tytoniu nie było palarnią, w rozumieniu wskazanych wyżej ogólnych przepisów bhp, to oczywiście w tych miejscach nie wolno palić tytoniu nikomu, czyli ani Polakom, ani Włochom. Istniejące nieprawidłowości w zakresie dyskryminacji narodowościowej pracownicy mogą zgłosić do właściwego okręgowego inspektoratu pracy, celem podjęcia interwencji przez inspektora pracy. Przy okazji wyjaśniam, że taka informacja traktowana jest jako skarga na pracodawcę, której autorka podlega jednak bezwzględnej ochronie w postaci zakazu ujawniania zarówno treści, jak i autora pisma. Inspektor pracy może ujawnić skargę tylko wówczas, gdy jej autor wyrazi na to pisemną zgodę.

T. N.


Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2002

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58508884