ATEST Ochrona Pracy

6 maja 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Praca na wysokości

Pani G.K. pisze: Interesują mnie przepisy bhp obowiązujące przy pracy na wysokości związanej z myciem okien (m.in. czy można podczas tej pracy korzystać z parapetu lub drabiny).

Przepisy bhp dotyczące prac na wysokości określone są w §§ 105-110 rozporządzenia MPiPS z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. Nr 129, poz. 844). W ich rozumieniu pracą na wysokości jest praca wykonywana na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1,0 m nad poziomem podłogi lub ziemi. W odniesieniu do prac związanych z myciem okien należy rozważyć dwa przypadki:
- pracownik znajduje się wewnątrz pomieszczenia i w przypadku stosowania niewłaściwych metod pracy lub braku zabezpieczeń grozi mu jedynie upadek na podłogę z wysokości poniżej 2 m, a nie wypadnięcie przez okno na zewnątrz (co może wynikać z konstrukcji okna, jego wielkości, zabezpieczenia kratą itp.);
- pracownikowi znajdującemu się wewnątrz pomieszczenia zagraża wypadnięcie przez okno na zewnątrz lub upadek na podłogę z wysokości ponad 2 m.

Przepisy, o których mowa powyżej, wymagają, aby wzniesiona powyżej 1,0 m powierzchnia, na której przebywa pracownik w związku z wykonywaną pracą, była zabezpieczona balustradą o wysokości co najmniej 1,1 m (z poręczą, krawężnikami i poprzeczką w połowie wysokości). Jeśli zastosowanie tego zabezpieczenia jest niemożliwe, należy stosować inne skuteczne środki ochrony pracowników przed upadkiem z wysokości, odpowiednie do rodzajów i warunków wykonywania pracy. Jeśli pracę wykonuje się na drabinie "i innych podwyższeniach nie przeznaczonych na pobyt ludzi" na wysokości do 2 m nad poziomem podłogi, a przy tym praca ta nie wymaga od pracownika wychylania się poza obrys urządzenia, na którym stoi, albo przyjmowania innej wymuszonej pozycji ciała grożącej upadkiem z wysokości, należy przede wszystkim zapewnić, aby urządzenie na którym stoi pracownik, było stabilne i posiadało odpowiednią wytrzymałość na przewidywane obciążenia, a także miało powierzchnię wystarczającą dla pracowników, narzędzi i niezbędnych materiałów. Warunków tych z pewnością nie spełnia parapet, gdyż nie ma on z reguły takiej szerokości, która zapewniałaby niewychylanie się podczas pracy poza jego obrys. Pozostaje zatem praca na drabinie (chyba, że pracownik ma do dyspozycji specjalnie przeznaczony do tego celu przenośny lub przewoźny pomost roboczy - są takie, opisywano je kiedyś w "Ateście" w dziale "Technika na co dzień").

Parapety są najczęściej lokalizowane na wysokości poniżej 1,0 m, powyższe przepisy zatem ich nie dotyczą; należy jednak mieć świadomość, że upadek z wysokości, powiedzmy 0,8 m, będzie miał skutki podobne, jak przy upadku z wysokości 1,0 m. Dlatego należy jednak przestrzegać tego, co napisano powyżej, traktując to jako zasadę bhp. Inaczej mówiąc - zawsze wykluczamy parapety jako stanowisko pracy mycia okien.

Jeśli natomiast praca odbywa się na wysokości powyżej 2 m nad poziomem terenu lub podłogi (okna umieszczone wysoko ponad podłogą lub zagraża wypadnięcie przez okno na zewnątrz), wówczas poza stabilnością i wytrzymałością urządzenia, na którym stoi pracownik, należy zapewnić stosowanie odpowiedniego sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości (oczywiście posiadającego certyfikat na znak "B"), jak np. szelek z linką przymocowaną do stałych i odpowiednio wytrzymałych elementów konstrukcji (nie do przenośnej drabiny!!!). Wymagane jest także stosowanie hełmów ochronnych przeznaczonych do prac na wysokości.

Ponieważ prace na wysokości zaliczane są do prac szczególnie niebezpiecznych, pracodawca obowiązany jest ponadto , w myśl przepisów § 81 wyżej powołanego rozporządzenia, do wyznaczenia osób sprawujących bezpośredni nadzór nad tymi pracami oraz do przeprowadzenia instruktażu obejmującego imienny podział pracy, kolejność wykonywania zadań oraz wymagania bhp przy poszczególnych czynnościach.

Ponadto warunkiem dopuszczenia do pracy na wysokości jest pozytywny wynik badań lekarskich, określonych w pkt V.3. załącznika 1 do rozporządzenia MZiOS z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników... (Dz.U. Nr 69, poz. 332, ze zm.).

A.S.

Dodaj swój komentarz


Spider2000: Niekoniecznie mycie okien musi być tak straszne. Można myć(2003-01-22)

S.Niedzielska: Z całym szacunkiem , nie została udzielona jednozanczan odpowiedź(2003-01-27)

GLASSWASER: Witam, Ja rowniez mam pytanie odnosnie pracy na drabinie,(2007-11-11)

tomek: Wchodze na dach budynku jestem na poziomie 0 czy(2008-08-18)

Maciej Ś.: Z Rozporz. Ws. og. przep. bhp - §(2008-08-18)

Jack: Czy samo wchodzenie ( schodzenie) po drabinie bez wykonywania(2008-10-02)

Maciej Ś.: Wchodzenie i/lub schodzenie po drabinie PRZENOŚNEJ bez zamiaru i(2008-10-02)

kasia: Firma w której pracuję, zleciła mycie okien innej firmie(2008-10-03)

Maciej Ś.: Poprzeczka w oknie do której przypiął się pracownik wykonujący(2008-10-03)

Biały: Zgadzam się z panem panie Maćku.Pracowałem kiedyś w reklamie(2008-12-30)

Albert P.: W takim razie ocieramy się o jakiś absurd w(2009-02-06)

Andrzej Nowak: Wykonuję prace konserwacyjne maszyn i urządzeń . Zmuszony jestem(2009-02-27)

Maciej Ś.: Wykonywanie czynności pracowniczych "na tak wysokim poziomie" nie uprawnia(2009-02-27)

Łukasz T.: Do Alberta P. Istnieje możliwość zastosowania stałych punktów kotwiących,(2009-05-29)

Jędrek: Polecam aluminiowe - teleskopowe myjki do okien (rozsuwane nawet(2009-05-29)

Patryk: Chciałbym założyć firmę która to metodami alpinistycznymi myła by(2009-07-20)

Maciej Ś.: Obowiązują wszystkie podstawowe przepisy prawne dotyczące bhp. Pracodawca zapewnia(2009-07-20)

Rafał: Macieju, czy nie uwazasz ze nasze przepisy odnosnie dopinania(2009-12-22)

Jędrek: Zlecić pracę(2009-12-22)

Maciej Ś.: Sprzątaczka myjąca okna czy konserwator wymieniający pod sufitem żarówkę(2009-12-22)

Mariusz: Witam. Dlaczego uważasz, że przepisy tego nie wymagają? właśnie wymagają, choć chciałbym żeby było inaczej. Przepisy jasno określają, że powyżej 2 metrów należy używać sprzęt zabezpieczający przed upadkiem itp..Czy uważasz, że przepis który mówi otym, że środki ochrony nie mogą stwarzać niebezpieczeństwa - zwalnia od stosowania sprzętu typu szelki itp? Jeśli tak to podaj podstawę prawną. Jestem bhp-owcem i wkurza mnie niejasność naszych przepisów a wszczególnści pieprzenie inspektorów z PIP (każdy mówi inaczej, jeden że to przesada, drugi że nie ma żadnych wyjątków co do tych przepoisów) (2010-01-01)

Karina: Mam 55 lat i myje okna na drabinie rostawnej do wysokosci 3,5m od podlogi, jedynym zabezpieczeniem jest skierowana do obstawy 2 kolezanka. Ostatnio odmówiłam wykonania pracy, czy miałam rację... Jakie powinnam miec zabezpieczenie. (2010-02-21)

Rafał: Witam Państwa, sam pracuje na wysokości, co dziennie wykonuje montaże konstrukcji stalowych na wieżach gsm i kominach i nie uważam aby przepisy BHP były złe. Moim zdaniem wchodząc na drabinę nawet 2 metrową trzeba zakładać uprząż i kask, widziałem jak spadają ludzie nawet z takiej wysokości , bez zabezpieczenia robią sobie krzywdę. (2010-09-12)

Paweł Długoborski: Mój znajomy przy zakładaniu ozdób choinkowych spadł z drabinki bez atestu(rosłozyła się pod jego ciężarem) kupionej w markecie.Kardiochirurg stracił mozliwośc wykonywania swojego zawodu-nieodwracalne uszkodzenie nerwów barkowych. (2011-01-10)

Ma ciejŚ.: Miał pecha. Drabina to - wg definicji z przepisu prawnego - sprzęt do tymczasowej pracy na wysokosci (a nawet maszyna ! ! !). Pojęcie "atestu" występuje jedynie w tytule tego miesięcznika. Nawet certyfikowany wyrób nie gwarantuje przetrzymania nadmiernego ciężaru - warto było poczytać instrukcję tej drabiny i porównać jej możliwości udżwigu z masą użytkownika. (2011-01-10)

Magda: W naszej firmie okna myte są raz na rok, oszczędność oczywiście, bo zatrudniana jest firma zewnętrzna, wybierana w przetargu. Okna są zawsze brudne, a tuż po umyciu nadal nie błyszczały czystością, bo zostały umyte byle jak. Pracownicy firmy myjącej okna pracowali na drabinkach, ich nogi na wysokości poniżej jednego metra, ale przy otwartych oknach np. na drugim piętrze. Nie mieli żadnych zabezpieczeń. Nasze własne sprzątaczki mogłyby wg mnie pracować z odpowiednim sprzętem stojąc na podłodze, ale nasz behapowiec ma ograniczone horyzonty i całkowicie wyklucza ich udział przy myciu okien. W efekcie mamy brudne okna, nasze sprzątaczki się nudzą, bo swoje odsiedzieć muszą, płacimy innej firmie, która ma gdzieś przepisy BHP. (2011-04-27)

ferdek: ....no i gitara, kurde, nie gra! ...."no bo tak gitara graje na ile jej imstrumentaliście rozumu staje" (MOJE)! ;; ( kurde... i nie chodzi tu bynajmniej tylko o waszego behapowca bo nie on zatrudnia ludzi, nie on organizuje pracę, ..nno ale "wszystkiemu są przecież winni behapowcy, i ruskie,.. i tusk" !? (NIE MOJE) ;) ;D ))) (2011-04-29)

Maciej Ś.: Jak behapowiec stanie na drabinie, to i horyzonty mu się rozszerzą (dalej sięgnie wzrokiem), co i tak niczego nie zmieni. Tak to jest, gdy pracodawca nie konsultuje z pracownikami pewnych zamiarów (bo nie wszystkie zamiary musi konsultować), a jednocześnie pracownicy, poprzez swoją (za przeproszeniem) partycypację, zaczynają zarządzać cudzym zakładem pracy. A "sprzątaczki się nudzą"... (2011-04-29)

Jędrek: Choć ,,wlizie" na drabinę to->,,(...)Takie widzi świata koło, Jakie tępymi zakreśla oczy(...)". Powinien-> ,,(...)Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga; Łam, czego rozum nie złamie...". Jednak niemoc silniejsza od rozumu.... Sprzataczki zadowolone, firma niby myjąca ,,tyż", a ,,łokna" brudne. (2011-04-29)

Wiesławe: Mariusz napisał "wkurza mnie niejasność naszych przepisów a wszczególnści pieprzenie inspektorów z PIP". Otóż mnie także wkurza często to co wypisują inspektorzy PIP podczas kontroli. Na szczęście po otrzymaniu protokołu z kontroli cierpliwie oczekuję na decyzję lub wystąpienie, bowiem w nich szanowny pan inspektor ma obowiązek wpisać podstawę prawną każdej decyzji lub zalecenia. Wiele razy zdarzyło się, że inspektor rezygnował z wprowadzenia swoich "protokolarnych pomysłów" do decyzji, gdyż nie znalazł podstawy prawnej. Niestety ostatnia kontrola znowu zakończyła się "wydumkami" inspektora, które tym razem ujął w wystąpieniu. Miałem szczerą chęć polemizowania z inspektorem, ale odradził to mi mój dyrektor, twierdząc, iż lepiej z panem inspektorem nie zadzierać. (2011-10-06)

a.k.: BHP-owiec spełnia funkcję kontrolno-doradczą, natomiast za stan BHP na terenie zakładu odpowiada pracodawca. Nie gańcie BHP-owców ! To oni muszą wykazać się znajomością przepisów i zasad bezpiecznej pracy! Śmiejcie się z arogantów w kwestii przepisów (bo JAKOŚ to będzie) , natomiast przepisy mamy takie jakie mamy. Nic nie może zwolnić z poszanowania prawa! Czy w trakcie rozmowy z policjantem z drogówki, prokuratorem lub sędzią, Ci którzy psy wieszają na BHP-owcach zdobędą sie na taką odwagę aby pochwalić się swoją "elokwencją" ? Pamiętajcie o tym, że teraz, by być BHP-owcem naprawdę, to są lata nauki... (z wyjątkiem podyplomówek, bo z nch w większości przypadków to BHP-owcy jak..../ porównanie anatomii kozy do instrumentu muzycznego/) Pozdrawiam. (2012-06-05)

dyr: Za stan BHP w firmie odpowiada Maciej(2012-06-05)

Maciej Ś.: Inteligencja prawdziwa jest cholernie niemedialna, natomiast imbecylizm jest najbardziej(2012-06-05)

finka: Macieju jesteś geniuszem ,bo ja to samo twierdzę ,żeby(2012-06-05)

ZFN: Macieju. Widzę po wpisach,że nie brałeś(2012-06-05)

dr: Macieju. Widzę po wpisach ,że nie bierzesz leku(2012-06-05)

baran: finka odczep się od baranów bo to pożyteczne biblijne(2012-06-05)

Maciej Ś.: No to sobie "robale" poużywały i dały dowód na(2012-06-05)

Spider2000: No i przez blisko 10 lat od mojego wpisu(2012-11-04)

Maciej Ś.: Co do tzw. ręcznego sprzętu (kijki, tyczki teleskopowe itp.)(2012-11-05)

szpital: Witam Państwa.Proszę o poradę,dzisiaj otrzymałam zaświadczeni o zakończonym leczeniu(2014-04-03)

hmmm: ZW takim układzie nie wchodź wyżej jak 2,99(2015-07-16)

niutek: Mam pytanie i może tu ktoś mi odpowie. Podczas(2017-02-14)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2003

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58658668