ATEST Ochrona Pracy

26 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Świadczenie urlopowe

Pan T. G. pyta: Czy przysługuje mi świadczenie urlopowe w sytuacji, gdy u pierwszego pracodawcy przepracowałem 6 miesięcy (i była to moja pierwsza praca), a u drugiego 9 miesięcy i pracuję tam nadal, a ze względu na łączny staż i wykształcenie nabyłem prawo do 20-dniowego urlopu wypoczynkowego.

Przepis art. 3 ust. 5 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. nr 70, poz. 335, ze zm.) jest jednoznaczny: świadczenie urlopowe wypłaca pracodawca raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Jednocześnie art. 162 kp stanowi, że na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części, ale co najmniej jedna część urlopu powinna obejmować nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Zatem jedynym warunkiem uprawniającym do otrzymania świadczenia urlopowego jest posiadanie prawa do urlopu w wymiarze umożliwiającym wykorzystanie go w ciągu co najmniej 14 dni kalendarzowych. W podanym przez Czytelnika przykładzie jest to możliwe, ponieważ: u pierwszego pracodawcy nabył z upływem 6 miesięcy pracy prawo do połowy wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku, tj. 10 dni roboczych. W momencie ustania stosunku pracy urlop ten powinien ulec rozliczeniu na zasadach określonych przepisami art. 1551 kp (w praktyce - wypłata ekwiwalentu ze względu na brak możliwości wykorzystania urlopu w naturze, gdyż nabył do niego prawo z upływem ostatniego dnia pracy). Po przepracowaniu u drugiego pracodawcy kolejnych 6 miesięcy, czyli w sumie roku, Czytelnik nabył prawo do urlopu w pełnym wymiarze 20 dni, ale 10 dni już wykorzystał. Pozostałe 10 dni roboczych, uwzględniając 5-dniowy tydzień pracy, pokryje się z 14 dniami kalendarzowymi.

A.S.

Dodaj swój komentarz


Katarzyna Maroszek: Należy również nadmienić, że od 2003 r. pracodawcy nie mają obowiązku, jak dotychczas, wypłacać świadczenia urlopowego (2003-07-25)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2003

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58503834