ATEST Ochrona Pracy

26 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Powoływanie i wynagradzanie wykładowców

Pan S.S. zwrócił się do redakcji z pytaniami:
1. Czy pracownicy wyznaczeni przez pracodawcę do prowadzenia zajęć na kursach w charakterze wykładowców i instruktorów mają prawo otrzymać dodatkowe wynagrodzenie (w ramach umowy zlecenia lub o dzieło) za 24 godz. przeprowadzonych zajęć, zgodnie z przepisami art. 81 § 1 kp i rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. nr 60, poz. 281 z 1996 r.), oprócz wynagrodzenia, wynikającego z ich osobistego zaszeregowania?
2. Czy pracodawca, wyznaczając wykładowcę lub instruktora (niemającego tych obowiązków w zakresie czynności), ma prawo zmusić pracownika do przyjęcia obowiązku prowadzenia zajęć na kursie bez dodatkowego wynagrodzenia, pomimo że kurs odbywa się w terminie narzuconym przez pracodawcę (w godzinach pracy), a pracownik, zazwyczaj nieposiadający pełnych kwalifikacji pedagogicznych, musi do zajęć przygotować się, poświęcając na to własny wolny czas?

Ad 1. Art. 81 kp nie ma w przedmiotowej sprawie zastosowania, gdyż dotyczy wyłącznie wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy, jeśli pracownik był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy - czyli za czas przestoju. Natomiast udział pracownika w szkoleniu (w charakterze wykładowcy) regulują przepisy §§ 13 i 16 ust. 1 powołanego przez Czytelnika rozporządzenia MPiPS z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. nr 60, poz. 281). W myśl tych przepisów pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika w celu przeprowadzenia zajęć dydaktycznych w szkołach lub szkolenia na kursie zawodowym, w wymiarze nie większym niż 6 godzin w tygodniu lub 24 godziny w miesiącu (§ 13). Ale za czas tego zwolnienia od pracy pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia (§ 16 ust. 1). A zatem albo - albo. Albo pracownik prowadzi szkolenie na polecenie pracodawcy w ramach obowiązków służbowych, choć poza zakresem czynności (z reguły w każdym zakresie czynności występuje zapis - zawsze na końcu - "oraz inne polecenia pracodawcy"), bez żadnego dodatkowego wynagrodzenia, bo przecież nic tu nie robi dodatkowo, tylko zamiast. Albo zawiera z pracodawcą umowę cywilnoprawną na przeprowadzenie szkolenia i otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie, tracąc jednocześnie za te godziny wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę, zgodnie z § 16 ust. 1 rozporządzenia.

Ad. 2. Zgodnie z przepisami § 2 pkt 3 rozporządzenia MPiPS z 28 maja 1996 r. w sprawie szczegółowych zasad szkolenia w dziedzinie bhp (Dz.U. nr 62, poz. 285), pracodawca powinien zapewnić wykładowców i instruktorów o wysokich kwalifikacjach, odpowiednich do realizowanych programów szkolenia. Zatem opisana w pytaniu sytuacja w ogóle nie powinna mieć miejsca.

A.S.


Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2003

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58510952