ATEST Ochrona Pracy

26 kwietnia 2024 r.

[Najnowszy numer] [Prenumerata] [Spis treści]     

 

ATEST 2/2024

Choroba a zwolnienie grupowe

Pani M.A., korzystając z formularza internetowego zamieszczonego na stronie internetowej "Atestu", zadała pytanie: Czy zwolnienie lekarskie chroni przed zwolnieniami grupowymi?

W odpowiedzi na Pani pytanie informuję, iż fakt przebywania pracownika na zwolnieniu lekarskim powoduje, że w większości przypadków nie można mu wypowiedzieć stosunku pracy na podstawie przepisów ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. z 2002 r. nr 112, poz. 980).

Art. 5 ust. 3 wyraźnie stanowi, iż nie jest dopuszczalne wypowiedzenie stosunku pracy pracownikowi w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający pracodawcę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 53 kodeksu pracy. Zatem, jeżeli upłynęły okresy wymienione w tym przepisie, przebywanie pracownika na zwolnieniu lekarskim nie chroni go przed zwolnieniem w ramach zwolnień grupowych. W innych sytuacjach przepis ochronny będzie znajdował zastosowanie.

Art. 53 kodeksu pracy uzależnia długość okresu usprawiedliwionej nieobecności, po upływie którego można rozwiązać z pracownikiem stosunek pracy bez wypowiedzenia, od przyczyny uzasadniającej nieobecność pracownika. Przepis ten rozróżnia nieobecność spowodowaną chorobą (art. 53 § 1 pkt 1) oraz usprawiedliwioną nieobecność spowodowaną inną przyczyną (art. 53 § 1 pkt 2). Art. 53 § 1 w punkcie 1 stanowi, że pracodawca może rozwiązać stosunek pracy z pracownikiem zatrudnionym u niego krócej niż 6 miesięcy, jeżeli niezdolność do pracy spowodowana chorobą pracownika trwa dłużej niż 3 miesiące. Natomiast, jeżeli pracownik był zatrudniony u pracodawcy dłużej niż 6 miesięcy lub niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy, można z takim pracownikiem rozwiązać stosunek pracy dopiero wtedy, gdy okres niezdolności do pracy w skutek choroby trwa dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku.

W punkcie drugim tego przepisu kodeks pracy stanowi, że pracodawca może rozwiązać stosunek pracy z pracownikiem w razie trwającej dłużej niż miesiąc usprawiedliwionej nieobecności spowodowanej innymi przyczynami niż wymienione w punkcie 1.

Tytułem przykładu rozważmy kilka przypadków, np.: pracownik, zatrudniony u danego pracodawcy od dwóch miesięcy, zapada na chorobę i przebywa na zwolnieniu lekarskim przez 100 dni. Pracodawca, dokonując w zakładzie zwolnień grupowych, ma prawo rozwiązać z tym pracownikiem stosunek pracy, gdyż niezdolność do pracy pracownika trwała dłużej niż 3 miesiące (art. 53 § 1 pkt 1 lit. a).

Kolejny przypadek: pracownik, pracujący u danego pracodawcy od czterech miesięcy, ulega wypadkowi przy pracy i pozostaje na zwolnieniu lekarskim od pięciu miesięcy. W myśl omawianego przepisu pracodawca nie może rozwiązać z tym pracownikiem stosunku pracy, ponieważ nie upłynął jeszcze okres uprawniający go do rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia.

Inny przypadek: pracownik z dwudziestoletnim stażem pracy u danego pracodawcy zapada na chorobę i jest niezdolny do pracy od 11 miesięcy. Pracodawca, dokonując zwolnień grupowych, może rozwiązać stosunek pracy z tym pracownikiem, ponieważ okres niezdolności do pracy w tym przypadku trwa dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku.

R.J.

Dodaj swój komentarz


Łuczak: "zwolnienie lekarskie - minimalne" (2004-05-7)

behapert: uciekanie w chorobe znanym jest od lat sposobem na przedłużone pobieranie zasłku chorobowego szczególnie przez tych pracowników o wysokich zarobkach(prezesi, dyrektorzy , urzędnicy wyższego szczebla).Choroba dopada te osoby z chwilą odwołania ze stanowiska.Trzeba z tą patologią koniecznie cos zrobić.Jest milczenie ze zrozumiałych względów-nikt nie będzie podcina gałęzi na której siedzi. (2004-05-10)

chorobowe za 450 zł-miesiecznie: NO właśnie a najprostrzym sposobem na te ucieczki w chorobe osób o wyskokich dochodach... byłoby ograniczenie kwoty wypłaty chorobowego np. do śreniej krajowej. Bedni co nie maja na leki nic nie stracą a innym zarobiajacym powużej sredniej też wystarczy . A czy ktos kiedys w ZUS zrobił taki wykres lub analize - długość (ilość dni) zwolnienia lekarskiego do wysokosci wypłat chorobowego za dzień choroby? A w perspektywie wprowadzenie odpłatnosci nawet za wyzywienie (2004-05-10)


Dodaj swój komentarz  
 

©ATEST-Ochrona Pracy 2003

Liczba odwiedzin od 2000 r.: 58510277